Miksei Tehy julista jo lakkoja?

Hyvinvointialueilta ollaan irtisanomassa jopa tuhansia ihmisiä, pääosin hoitohenkilöstöä. Nyt olisi hyvä syy lakkoilla ja näyttää sitä joukkovoimaa. Ei kai hyvinvointialueiden päättäjissä ole liikaa demareita ja kepulaisia?
28211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Vielä niitä pitäisi olla tässä Euroopan vasemmistolaisimmassa maassa joka talous on sen näköinen.

Äänestä
  • Mitä vasemmistolaisempi maa, sitä kurjempi talous. Ei mulla muuta

    Äänestä

  • Parina vuonna, kun taloudessa meni hieman paremmin, niin heti lypsettiin kaikki mikä voitiin palkankorotuksina.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Parina vuonna, kun taloudessa meni hieman paremmin, niin heti lypsettiin kaikki mikä voitiin palkankorotuksina.

    Takautuva "palkkaharmonisointi" oli rikos sinänsä. Siitä tämä irtisanomisaalto pitkälti johtuu.
    Olisi pitänyt toteuttaa palkkaharmonisointi kymmenen vuoden aikana ETEENPÄIN!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Takautuva "palkkaharmonisointi" oli rikos sinänsä. Siitä tämä irtisanomisaalto pitkälti johtuu.
    Olisi pitänyt toteuttaa palkkaharmonisointi kymmenen vuoden aikana ETEENPÄIN!

    Demarihallituksen aikaansaannos tarkoituksella.

    Äänestä

Lakoilla saa hyvin lisää työttömiä tähän maahan, enemmän irtisanomisia.

Äänestä

Toivotaan että kovemmasta palkasta on jäänyt säästöjä työttömyyden varalle.

Äänestä
  • Juu, hyvällä anssilla on hyvä lomailla.

    Äänestä

Tämä on nyt se uusi palkkojen harmonisointikierros eli kaikki työttömiksi ansiosidonnaiselle ja siitä sitten...

Äänestä
  • KIITOS ay-liike tästäkin.

    Äänestä

TEHY ajaa työssä olevien jäsenten yksipuolista etua.
Työttömistä tai tästä yhteiskunnasta Rätkönen viisveisaa.

Äänestä
  • Tuolla näyttää olevan henkilökohtaisia ongelmia.

    Äänestä

  • Sama se on kaikissa liitoissa, työttömät ovat hyödyttömiä, kun kiristetään lisää liksaa.

    Äänestä

Eihän tässä tilanteessa voi kuin korkeintaan ulosmarssia.

Äänestä
  • Takaisinpääsy sisään voi ollakin vaikeaa.

    Äänestä

Höh? Rytköskähän sai muhevan palkankorotuksen, niin nyt on hiljaa, kun kusi sukassa. Lienee kokkare-ehdokkaana seuraavissa vaaleissa.

Äänestä

Rytkösen on hyvä kommentoida kun oma palkka on 17500e/kk.

Äänestä
  • Helvetin kalliita kusiruiskuja.

    Äänestä

Ensin palkka ja sitten vasta työ on huono järjestys.

Äänestä

Ay-johtajat palkitaan ruhtinaallisesti jokaisesta pitkästä lakosta, joten hommiin Rytkönen.

Äänestä

Suomi ajetaan tarkoituksella alas ja liitetään Ruotsiin tämä on siellä taustalla ja sitten toi vanhukset jätetään heitteille niin kestävyysvaje paranee Tämä on semmoinen vähän ilkeä temppu : Suomi, silloin kun se liitettiin Natoon, niin Suomi palautu Ruotsiin ruotsalaiset innostuivat ja vallan otti RKP.

Äänestä

Takuulla tankki rytkönen ei pyytele anteeksi lukemattomia potkuja joihin vassarit ja rytkönen täysin syyllisiä valheineen.

Äänestä

Mistähän toi nimi hyvinvointialue on tullut ? Lähinnä pilailua ihmisten kustannuksella.

Äänestä

Onneksi asun HUS-alueella.

Äänestä

Kyllähän tuo sotesysteemi ja hoitajien rajut palkankorotukset sekä palkkaharmoniat on lähtenyt siitä että aina voidaan kiristää valtiolta lisää rahaa.
Kukaan ei miettinyt että mitä jos sitä rahaa ei ole?
Turha jeesustella ukrainan tukemisella yms. sillä tämä soten helvetin kallis systeemi jatkuu ikuisuuksia jos jotain ei tehdä.

Myös tuo että nostetaan hitajien siistiä sisätyötä lyhen kouluksen jälkeen samoihin kuin muissa ammateissa pirun raskaassa ulkotyössä vittumaisissa oloissa pistää painetta notaa myös heidän palkkoj.
Ja kas kummaa ollaan siinä tilanteessa että suomesta liputetaan kaikki toiminta muihi maihin kun ei kannata teetättää mitään suomessa.
Suomeen jää vain hyväpalkkaisia hoitajia ja lääkäreitä ja työttömiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hyvinvointialueilta ollaan irtisanomassa jopa tuhansia ihmisiä, pääosin hoitohenkilöstöä. Nyt olisi hyvä syy lakkoilla ja näyttää sitä joukkovoimaa. Ei kai hyvinvointialueiden päättäjissä ole liikaa demareita ja kepulaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu