Voit menettää rahasi, jos et tiedä tätä

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/9133c4a4-0476-4754-a0b5-6ba15beac2d6
"Joka neljäs suomalainen ei tiedä miten toimia, jos viranomaisena tai pankkina esiintyvä henkilö kysyy kirjautumistietoja. Vielä useampi ei tiedä, miten toimia jos joutuu huijauksen uhriksi.
Suomalaisista joka neljäs ei tiedä, miten toimia mikäli viranomaisena tai pankkina esiintyvä soittaja kysyy kirjautumistietoja. Kyseessä on tällöin huijaus, sillä lailliset tahot eivät koskaan pyydä tällaisia tietoja puhelimitse tai tekstiviestillä. Tällaisessa tapauksessa on parempi jättää kyseinen pyyntö täysin huomiotta."

Onko suomalaiset on tyhmiä, että antavat kirjautumis tietonsa, salasanansa, kun viranomaisen taholta sitä udellaan.
Sitten ollaan hoo moilasta, kun ne annetaan ja jälkeenpäin todetaan, että tuli huijatuksi.
Eikö asia ole satoja kertoja jo tuotu esille, ettei niitä tietoja saa antaa, esiintyi soittaja sitten pankin nimissä, verottajana tai poliisina.
Luuri korvana vaan tai sitten viisammat huijatkoon huijaria antmaalla väärät tekaistut pankkitunnukset ja salasanat.

Ilmeisesti huijatuksi tuleet katslee vaan yleä, jossa ei huijauksista varoiteta, kuten lööppilehdissä joka ikinen viikko varoitetaan huijareista.
Sama varoitus sanoma pitäisi saada ylelle ja joka uutislähetykseen.

2

230

Äänestä

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, heikossa hapessa on ihmisten ymmärrys kun onnistuu tulemaan huijatuksi, noilla keinoin, jotka alkavat olla ollet käytössä jo silloin kun nykyiset 70-kymppiset olivat itse 45-vuotiaita tietotekniikan moniosaajia. Nyt voi jo sanoa, että meni vanhaan halpaan...

      Mutta tietty asia ei ole ihan niin yksinkertainen. Nuo kirjautumistiedot saadaan nykyään kalasteltua aika hienovaraisin keinoin, eikä tilanne ole silloin yhtään niin yksinkertainen kuin perinteisessä suoraviivaisessa "tarvitsemme pankkitunnuksenne tilin suojaamiseksi". Noihin uudempiin huijauksiin, joissa varmennetaan puhelun tulemista oikeasta paikasta pankkitunnuksilla tms. saattaa langeta aika turvallisuustietoinenkin kansanosa.

      Ja oman mausteensa asiaan tuo "pankin on tunnettava asiakkaansa". Jos niissä kyselyissä vastaa, että "ei tee (säännöllisiä) maksuja ulkomaille", niin pankki joka väittää tuntevansa asiakkaansa hyväksyy koko omaisuuden siirron ulkomaille ilman sen suurempia tarkastuksia. No pankin on tietysti kiva vedota siihen, että koko omaisuuden kadottaminen ulkomaille ei ole säännöllistä, joten mitä sitä epäilemään. vaikka se olisi tehty 20 perättäisenä siirtona.
      Siis

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      858
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      42
      635
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      548
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      487
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      434
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      426
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      417
    Aihe