Woke tarkoitti alunperin sitä, ettei sulje silmiään USAn mustien epäoikeudenmukaiselta kohtelulta. Myöhemmin se laajeni tarkoittamaan sitä, ettei sulje silmiään yleensä maailman epäoikeudenmukaisuuksilta.
Joidenkin mielestä epäoikeudenmukaisuutta ei ole, vaan ne, joilla menee huonosti, ovat itse syyllisiä eivätkä kaikki ihmiset ansaitse samoja oikeuksia kuin valkoiset.
Yliopistoissa kaikesta pitäisi odata keskustella rakentavasti, mutta
joissain USAn yliopistoissa "woke-tietoiset" estivät valkoisten ylivaltaa kannattavien puhetilaisuudet.
Woke tarkoittaa yhä sitä, ettei suljeta silmiä ihmisten epätasa-arvoiselta kohtelulta ja ajatellaan, että ihmisiä ei sovi arvioida ihonvärin, sukupuolen, etnisen alkuperän tms. perusteella.
Villin lännen malliin wokettajat eivät kysy "mistä tulet?" vaan "mitä osaat"
Natsien mielestä muiden piti väistyä tai muut sopi eliminoida arjalaisten elintilan tieltä. Se oli äärinationalismia, joka ehkä perustui tarpeeseen tuntea olevansa muiden yläpuolella.
Isänmaan edusta täytyy pitää huolta, mutta kun meillä on globaaleja haasteita pitää ymmärtää, että yhteinen etu on omakin etumme.
Trump, Putin ja Xi vetoavat nationalismiin, joka on vshingollinen yhteiselle.
Nationalismilla on huono kaiku, koska se herättää epäilyksiä ylivalta-ajattelusta.
Jenkeissä woke-basillin kauheudesta puhuvat valkoisen ylivallan kannattajat.
Saahan sitäkin kannattaa, mutta minunlaiseni liberaalin ajatteluun se ei sovi.
Woke ei ole mikään paha asia
11
76
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Woke tarkoittaa Setaa koulussa opettamassa anaaliseksiä lapsille
- AnonyymiUUSI
Ei Seta kouluissa mitään seksistä puhu vaan kertoo tasa-arvosta.
- AnonyymiUUSI
Eikö Suomen kouluissa hoonata oppilaiden perssilmää porkkanoilla?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Eikö Suomen kouluissa hoonata oppilaiden perssilmää porkkanoilla?
Ei.
- AnonyymiUUSI
Siltä vaikuttaa. Homooppaat, open runkkisvideot opetusta Suomessa 2025.eipä ihmetytä pisatulosten syöksy🙈
- AnonyymiUUSI
Woke on ihmiskunnan hirvittävin aate. Onneksi jo kuollut USA:ssa.
- AnonyymiUUSI
Mikä hyvänsä hyvä asia voidaan kaapata ja käyttää sitä väärin, vallankäytön välineenä. Eikä woke ole poikkeus. Se on hyvä ja kaunis ajatus. On tärkeää, ettei ummista silmiään epäoikeudenmukaisuudelle.
Mutta sitä käytetään voimakkaasti myös vaientamiseen, leimaamiseen ja kontrollointiin. Vahditaan sanoja ja tekoja aina mikroilmeitä ja -eleitä myöten. Vaaditaan toisten ihmisten pahan mielen mukaan elämistä.
Hyvää juurta olevia asioita on vaikea kritisoida kaappaamisen jälkeen, sillä silloin vaikuttaa helposti siltä, että on esimerkiksi eriarvoistamisen puolella. Siihen tieysit aina myös pyritään, kun hyvä tarkoitus on kaapattu. Kritiikki pitää vaientaa ja tehdä lieveilmiöt näkymättömiksi.- AnonyymiUUSI
Zuckerberg on kertonut mitä hirvittävimmistä sananvapausrajoituksista USA:ssa kiihkowokettaja Bidenin aikana. USA oli lähellä vajota äärivasemmistodiktatuuriin.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Zuckerberg on kertonut mitä hirvittävimmistä sananvapausrajoituksista USA:ssa kiihkowokettaja Bidenin aikana. USA oli lähellä vajota äärivasemmistodiktatuuriin.
Biden oli USA:n Stalin
- AnonyymiUUSI
Ei vaikuta Suomeen!!!
Mene wokeines Trumbille ulisemaan, jos koet että sinua on kohdeltu väärin. - AnonyymiUUSI
Woke herättää nykyään jopa enemmän epäilyksiä ylivalta ajattelusta ja tuo useimmille mieleen lähinnä uuteen kaapuun piiloutuneen natsismin. Varsinkin kun rotuun perustuva ajattelu tuntuu olevan woke-ideologioissa ihmisarvon mittari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834473Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243228Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392894Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172697Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549- 162540
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432487Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727