Jäljelle jää "tarpeenmukaiset palvelut" . Meidän terveyspalvelut sijaitsee sitten jatkos kauhavalla. Kortesjärvellä sama homma samoin Lappajärvellä.
Kiva matka tulee teekoohon kunnan reuna-alueilta, esim Inankylä.
Evijärven terveyskeskus loppuu
6
821
Vastaukset
- Anonyymi
Missä on Evijärven kokoomuksen valtuustoryhmän valtuustoaloite nyt? Moisen rapakon takia sellainen tuli, silloin tilanne oli vakava.
Nyt kun vaara kohdistuu ihmisten henkeen ja terveyteen, vaarana Evijärven terveyspalvelujen täys alasajo. On kokoomuksessa täysi radiohiljaisuus! Tilanne ei ilmeisesti ole vakava nyt?- Anonyymi00004
Kyllä niin lämpimästi lämmittää mieltä ja kylmää taloa, kun 100mm vettä enemmän järves. Sähköt poikki Hanneksen jäljiltä ja pihalla -20 sisällä +14.
- Anonyymi
Ja mitä esityslistoista selviää niin päkintuvan ja kaislahovin kohtalo on kans tapetilla. Ei tosin ole varmaa, mitä tapahtuu ja koska. Käsitin, että jos eivät lakkaa kokonaan, nämä tilat yhdistetään 1 tilaksi joihin tulee vanhusten yhteisöllisen asumisen yksikkö. Joka tarkoittanee sitä, että vuorohoito lähtee evijärveltä.
Olisi pitänyt kortesjärven,evijärven ja lappajärven lyödä hynttyyt yhteen jo aikoja sitten puolustaakseen terveyspalveluitaan. Evijärvi tietysti pahin kärsijä näistä, koska välimatkat pitkät. Mutta myös lappajärvellä ja kortesjärvellä väestö pääosin ikääntynyttä, jotka käyttää terveyskeskuspalveluita paljon. Mitä maksaa asukkaille, kun pitää lähteä jopa diabeteshoitajalle Kauhavalle. Jää sairaudet hoitamatta, kun ei ole varaa ajella taksilla.
Miksei kukaan osoita mieltä, eikä nosta meteliä näistä asioista. Evijärvi on maakunnan reuna aluetta, jos tänne jätettäisiin täysillä toimiva terveysasema, sen palveluita voisivat tietysti hyödyntää myös lappajärviset sekä kortesjärviset, joilla on lyhyempi matka tänne mitä esim. Kauhavalle, tai Alajärvelle. - Anonyymi00003
Kyl nää *€säästöt€* mennee bensan ostoon, että pääsee teekoohon.
- Anonyymi00007
Kokoomus vetoinen hallitus antaa kaiken tämän tapahtua. Jos poliittista tahtoa olisi, tilanne voitaisiin korjata nopeasti. Mutta, jos maaseutua haluttaisiin oikeasti auttaa, sitä tahtoa ja halua pelastaa maaseutu ei löydy kokoomuksesta koskaan. Taas maaseutua hakataan. Maaseudun asukkaat kärsii, kun terveyspalvelut kokoomuksen johdolla nyt keskitetään kauaksi pois keskuksiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2811123- 488639
- 1375405
- 1443704
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353574- 403298
- 572608
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak502165- 281826