USA loi Balkanin sisällissodat

Anonyymi-ap

🇺🇸MUISTELUJA: CIA:n salainen juoni Jugoslavian hajottamiseksi

Jugoslavia muuttui vauraasta monietnisestä ja moniuskontoisesta eteläslaavien unionista sodan, jakautumisen ja vihan kyllästämäksi sekasorroksi pelottavan lyhyessä ajassa. CIA:lla oli valtava rooli, paljasti entinen agentti ja nyt ilmiantaja Robert Baer silmiä avaavassa Greanville Postin haastattelussa vuonna 2012.

”Saavuin helikopterilla kolmen agentin kanssa. Laskeuduimme Sarajevoon 12. tammikuuta 1991… He antoivat meille tiedostoja ryhmästä nimeltä ’Korkein Serbia’, jossa oli yksityiskohtaisia ​​suunnitelmia pommi-iskujen tekemiseksi Sarajevon keskeisiin rakennuksiin vastustaakseen Bosnian pyrkimystä erota entisestä Jugoslaviasta. Sellaista ryhmää ei ole koskaan ollut olemassa!” Baer sanoi.

Todellinen tehtävä ”oli hälyttää ja levittää paniikkia Bosnian poliitikkojen keskuudessa, yksinkertaisesti täyttää heidän päänsä ajatuksella, että serbit hyökkäisivät.”

Baer siirrettiin sitten Sloveniaan, kun poliitikot valmistautuivat julistautumaan itsenäiseksi. ”Meille annettiin rahaa, muutama miljoona dollaria, rahoittamaan erilaisia ​​kansalaisjärjestöjä, oppositiopuolueita ja erilaisia ​​poliitikkoja, jotka lietsoivat vihaa”, hän muisteli.

🔊 Toiminta oli hyvin lokeroitunutta, Baer sanoi. ”Kaikki tiesivät vain murto-osan tarinasta, ja vain se, joka loi koko tarinan, tiesi taustan – he ovat poliitikkoja.”

”Propagandan tarkoituksena oli jakaa tasavallat, jotta ne irtautuisivat emämaa Jugoslaviasta. Meidän piti valita syntipukki, jota syytettäisiin kaikesta. Joku, joka olisi vastuussa sodasta ja väkivallasta. Serbia valittiin, koska se on tietyssä mielessä Jugoslavian seuraaja.”

CIA rahoitti kaikkia osapuolia, kroatialaisista poliitikoista, kuten Stjepan Mesicistä ja Franjo Tudmanista, Bosnian johtajaan Alija Izetbegoviciin, Republika Srpskan Radovan Karadziciin (joka myöhemmin lopetti yhteistyön) ja useisiin serbialaisiin kenraaleihin ja toimittajiin.

🗣 Virasto jopa kirjoitti lausuntoja, joita uutisten kuuluttajat lukivat ääneen. ”Uutisten juontajat eivät tienneet siitä, he saivat uutiset pomoltaan ja hän sai ne meidän mieheltämme. Kaikilla oli sama tehtävä: levittää vihaa, nationalismia ja ihmisten välisiä eroja television kautta.”

Kuka hyötyy?

”Sodan yllyttäneet ja rauhan ehdot sanelleet ihmiset omistavat nyt yrityksiä, jotka hyödyntävät erilaisia ​​mineraalivaroja ja vastaavia. He yksinkertaisesti tekivät teistä orjia, teidän kansanne tekee töitä ilmaiseksi ja tuo tuote menee Saksaan ja Amerikkaan… He ovat voittajia!” Baer tunnusti.

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kuulu kankaanpään palstalle

      • Anonyymi

        Sori


    • Anonyymi

      Siellä oli Suomen lehdistöstä 3 tai 4 toimittajaa toiminnan alkuhetkillä. Yksi oli Ylestä kaksi HS ja kolmas luullakseni silloisesta ESAsta (etelä-suomen sanomat).
      Omituisesti kaikki kutsuttiin pois parhaaseen aikaan ja viikon parin päästä täysiä typeryksiä laitettiin tilalle.
      Milocevits kesti heitä ja annettiin probakuvia laitettavaksi juttujen mukaan Suomeen. MTV:n tyyppi kirjoitti autosta, joka oli räjäytettynä tuotu päiväkodin takapihalle ja rakennuksen seinustalla räjäytetty käsikranaatteja. Auton sisällä kärysi trasselitukkoja ja uutinen oli, että "Muslimiterroristit tappoivat päiväkodin lapset".

      • Anonyymi

        Seurasit ilmeisesti hyvin lehdistöä tuohon aikaan, itse olin liian nuori.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9839
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      184
      5584
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      159
      5179
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4848
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1541
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe