Venäjä valmistautuu maanlaajuiseen mobilisaatioon. Kaikki tuntuu menevän suunnitelman mukaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pakotteet, Ukrainan iskut öljysektoriin ja massiiviset menot sopimussotilaisiin ovat tyhjentäneet Kremlin taloutta. Sodan jatkaminen Ukrainaa vastaan on pian mahdollista vain laajamittaisen mobilisaation avulla.
Kahdessatoista suurkaupungissa – mukaan lukien Moskova, Pietari, Jekaterinburg ja Kazan – uudet ”maahanmuuton tarkastuspisteet” tarkastavat nyt ulkomailta saapuvat matkustajat. Kuka tahansa, joka ei ole rekisteröitynyt asepalvelukseen, voi saada kutsuntailmoituksen lentokoneen portailta.
Edes kauttakulkumatkailijat tai lyhytaikaiset vierailijat eivät voi poistua Venäjältä ilman "asiakirjojen tarkastusta" armeijan värväystoimistossa, ja tulokset ovat epävarmoja.
Kreml aikoo myös jakaa kutsuntakuulutuksia rautatieasemilla, satamissa ja maarajojen ylityspaikoilla. Kasvavat varusmiehiin kohdistuvat ratsiot voivat olla merkki valmistautumisesta mahdolliseen hyökkäykseen EU-maita vastaan.
Venäjän propaganda kuvaa tilannetta siten, että Eurooppa taistelee Ukrainan rinnalla Venäjää vastaan. Koska EU:n kyvyt ylittävät Venäjän, tätä narratiivia käytetään oikeuttamaan täysi mobilisaatio ja siirtyminen pois sopimusarmeijasta.
Viime kädessä Moskova saattaa käyttää keksittyä ”eurooppalaista uhkaa” laajentaakseen sotaa ja muuttaakseen talouden mobilisaatiomalliksi, ohjaten jopa siviiliteollisuuden sotilaallisiin tarpeisiin.
Venäjä valmistautuu maanlaajuiseen mobilisaatioon.
14
103
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Kolmen päivän erikoisoperaatio. Noin suunnilleen.
- AnonyymiUUSI
Ei ole mikään ihme, sillä eurooppa uhkaa hyökkäävänsä Venäjälle Naton avustuksella 2027. Kaikki toimenpiteet viittaavat siihen. Droonitehtaat Tanskassa, TNT-tehdas Suomessa jne. Tuotanto suunniteltu alkavaksi juuri tuohon parin vuoden päähän. EU:n johtajat on aivopesty USA:n taholta, sillä USA:n tavoite on saada ydinsota aikaiseksi euroopassa, vaikka Trump pistäisi hanttiin. Näin tulee kaikesta huolimatta tapahtumaan ja eurooppa ja länsivenäjä tuhotan. Täytyy kuitenkin muistaa, että Venäjä on niin valtava maa, että suurin osa siitä säilyy euroopassa käydyltä tuholta, mutta USA saa tällätavoin Venäjää heikennettyä niin, että pääsee jälleen kerran maailmanpoliisiksi ja hyödyntämään Venäjän mittaamattomia luonnonvaroja.
- AnonyymiUUSI
Murhaperjantai oli venäläisjoukkojen toteuttama verilöyly Hailuodon saaressa 29. syyskuuta 1714. Murhaperjantai oli eniten uhreja vaatinut yksittäinen venäläisten tekemä terroriteko siviiliväestöä kohtaan isovihan aikana. Murhaperjantaina noin 200 kasakkaa surmasi lähes kaikki saarelle venäläisjoukkoja paenneet siviilit. Siviilit olivat paenneet saareen pääasiassa Uudenkarlepyyn, Pietarsaaren, Kokkolan ja Raahen kaupungeista sekä rannikkopitäjistä. Heidän tarkoituksenaan oli paeta venäläisiä Ruotsiin.[1] Uhreja on ollut perimätiedon mukaan noin 800 ihmistä.
"Ei ole mikään ihme, sillä eurooppa uhkaa hyökkäävänsä Venäjälle Naton avustuksella 2027. "
Täysin harhaista paskaa, johon kukaan tolkuissaan oleva ei voi uskoa.- AnonyymiUUSI
moloch_horridus kirjoitti:
"Ei ole mikään ihme, sillä eurooppa uhkaa hyökkäävänsä Venäjälle Naton avustuksella 2027. "
Täysin harhaista paskaa, johon kukaan tolkuissaan oleva ei voi uskoa.Kerro nyt että mikä se onkaan sinun sotilasarvosi?
Anonyymi kirjoitti:
Kerro nyt että mikä se onkaan sinun sotilasarvosi?
Kerrohan sinä ensin, miten se tähän liittyy ja miksi kyselet sitä, vaikka tiedät, ettei minulla ole sotilasarvoa.
- AnonyymiUUSI
moloch_horridus kirjoitti:
Kerrohan sinä ensin, miten se tähän liittyy ja miksi kyselet sitä, vaikka tiedät, ettei minulla ole sotilasarvoa.
Oletko sinä sitten jokin v*tun sivari?
Anonyymi kirjoitti:
Oletko sinä sitten jokin v*tun sivari?
Kerro nyt pois, miten se tähän liittyy, tiltunen.
- AnonyymiUUSI
USA julkasi juuri nykyisen hallituksen uuden linjauksen maan ulkopolitiikassa:
https://rumble.com/v72ohra-eu-shock-us-says-ukraine-peace-russia-relations-are-core-us-interest-zelens.html?e9s=src_v1_sa,src_v5_sa_o,src_v1_ucp_a
Videon alkuosassa on maan ulkopolitiikka Amerikan mantereilla.
Kohdasta 18 min eteenpäin käsitellään USA:n tulevaa ulkopolitiikkaa Euroopassa ja EU:n osalta.
On mielenkiintoista nähdä, milloin EU:n media kertoo tästä paperista kansalaisilleen.
Varmaa on ainoastaan, että Euroopan politikot eivät pysty lukemaan paperia ilman raivoa. - AnonyymiUUSI
"On mielenkiintoista nähdä, milloin EU:n media kertoo tästä paperista kansalaisilleen."
MV pojilla on aina salaliittoteoria takataskussa. Etutaskussa pikku napero. - AnonyymiUUSI
tuo on feikkiä
- AnonyymiUUSI
Kun Suomessa mamu saa kansalaisuuden ja sen perusteella joutuu armeijaan... Sama meno Venäjällä, turhan paljon mamuja vältteli velvollisuuksiaan. Passit tarkastukseen,
- AnonyymiUUSI
Sotahommissa parkkiintuneet MATUT armeijaan vaan!
Eikä haittaa vaikkei kokemusta olisikaan.
Nato Mandingot tykkää tiukasta.- AnonyymiUUSI
Matuja ei saa ees töihin, sellaiseen tarvitaan Kremlin "diktatuuri". Joten joudutte elättämään, EU määrää, olette ansainneet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 377192
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353731Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533642Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463514- 603181
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1293096Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342779- 372730
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/482476Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272445