Piispa Raimo ja seksuaalivähemmistöt?

Anonyymi-ap

Vasta nyt löysin netistä kuukauden vanhan artikkelin, jossa myös Opus Dei - piispa ”Raimo” Goyarrola pääsee ääneen. Taas kerran sai hävetä! Siinä missä arkkipiispat Elia ja Tapio Luoma puhuvat ihmisläheisesti, kaikkia kunnioittaen ja viisaasti, ”Raimo” laukoo seksuaalisuudesta kylmän tylysti kuin Opus Dei - lahkon robotti.

Tässä esimerkki: ”Seksuaalisuus on täydellistä henkistä ja fyysistä antautumista toiselle, elämälle ja mahdolliselle vanhemmuudelle.” Siis mitä? Minun siis pitäisi olla ”henkisesti antautunut” aviopuolisolleni?

” Sukupuolidysforiasta kärsiviä tulee tukea, mutta lääketiedettä ei tulisi ohjata ideologialla, jossa ihminen määrittelee täysin itse oman olemuksensa.” Siis mitä? Onko siis sukupuolten ja identiteettien kirjo vain jotakin sairautta? Ovatko nämä ihmiset piispan mukaan ”sairaita”?

Todelisuudessa vaikuttaa siltä, että aikanaan paremminkin Opus Dei veti lahkona puoleensa tunnevammaisia ja myös seksuaalivähemmistöjen edustajia. Nykyään sekin on laskussa, kun itse kukin saa olla oma itsensä ja elää itsensä näköistä elämää!

1

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        307
        3015
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        61
        2343
      3. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        349
        2033
      4. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        119
        1806
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        126
        1729
      6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1385
      7. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        66
        1359
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1337
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        68
        1263
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1233
      Aihe