Tässä kysymys reserviläisille ja etenkin nuoremmalle osalle asepalveluksen suorittaneista: näettekö tulevaisuuden Suomen sellaisena, jonka puolesta olisitte valmiita taistelemaan loppuun asti?
Olen itse reilu 20v miespuolinen henkilö, joka on oman varusmiespalveluksensa suorittanut ja valan vannonut. Mietin usein nykypäivänä että onko nykyhetken ja mahdollinen tulevaisuuden Suomi sellainen maa jonka puolesta haluaisin enää taistella oman hengen uhalla. Vastaukseni kallistuu hetki hetkeltä enemmän suuntaan ei, vaikka olen hyvin isänmaallinen ja rakastan suomea yli itseni, en usko, että esimerkiksi kymmenen vuoden päästä isänmaani on enää sellainen, että olisin valmis kuolemaan sen puolesta.
Kukaan nykyisistä päättäjistä tai kansastamme ylipäätään ei tunnu varjelevan suomalaisia tai kristittyjä arvoja ja pelkään pahoin, että Suomen identiteetti on hyvinkin vaakalaudalla. En tunne enää samankaltaista vapautta omassa maassani ja tuntuu aivan kuin sisäisistä ongelmista puhuminen on kiellettyä, eikä mielipidettäni oteta vakavasti. Olenhan 100% valkoinen suomalainen mies. Enkä nyt sano, että Suomi on jollain tapaa suomalaisia vastaan, mutta on mielestäni väärin olla huomioimatta suomalaisten mielipiteitä siitä, millainen Suomen tulisi olla.
Euroopan suurkaupungeista suurin osa kansalaisia ovat jo nykypäivänä muslimitaustaisia ja afrikkalaisia, eikä eurooppalaista identiteettiä ole oikeastaan siellä pitkälti enää olemassa, muuten kuin rakennuksissa ja infrastruktuurissa itsessään. Eikä sitä ole millään tavoin juurikaan suojeltu. Sama trendi on havaittavissa myös Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla yleisesti, Helsinki suurimpama esimerkkinä.
Mikäli nykyinen trendi jatkuu ja Eurooppa sekä Suomi menettävät täysin identiteettinsä tällä tavalla, onko meillä reserviläisillä enää isänmaata jota suojella? En itse näe tarkoitusta suojella maan rajoja, jos niiden sisäpuolella ei suojella niitä arvoja, joita Suomi on koko historiansa elinkaaren ajan tähän saakka varjellut, eli niitä arvoja, joita minä myös pidän tärkeimpinä.
Onko tosiaan niin, että Eurooppa on tulevaisuudessa "turvapaikka" kaikille, jotka pakenevat oman maansa ongelmia massoina, mutta samoin tuovat ongelmansa mukanaan, jotka usein juurtavat uskontojen nyansseista ja niiden erimielisyyksistä? Ymmärrän hyvin maailman tilanteen ja minkä vuoksi kolmannesta maailmasta ihmiset haluavat Eurooppaan, mutta en ymmärrä missä kohtaa olemme luopuneet eri maanosien identiteeteistä ja minkä vuoksi Euroopasta on syntynyt turvasatama ilman oman kulttuurin varjelemista.
Kysymys reserviläisille
Anonyymi-ap
2
80
Vastaukset
- Anonyymi
Tähän se Kreml pyrki, viimeistään 1990 lähtien. Hyödylliset hölmöt mahdollistivat tämän ja ne kaikista hölmöimmät hölmöt mahdollistavat yhä vieläkin.
Alkuperäiskansojen joukkotuho, nice.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163385Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3833126Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o772948Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362799Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582298- 491959
- 921888
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141829Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181819- 571709