Mietippä, minkälainen olisi maailma ilman uskontoja? Ymmärtääkseni huomattavasti suvaitsevampi ja yksilön arvoa kunnioittavampi. Pakko kysyä, miten olemme ylipäätään näiden uskontojen/uskomusten verkostoihin hurahtaneet? Mielipiteitä haluaisin tästä aiheesta.
Maailma uskonnoista vapaana
4
281
Vastaukset
- Anonyymi
VT; n Jumala, joka on aina ollut sama, nykyisin Taivaan Isänämme tunnettu, antoi aikoinaan tiukat rajat tiukkojen lakiensa voimalla. Vedenpaisumuksen hävityksen jälkeen, ei ihmiskunta saanut vaipua pahuuden valtaan. Nykyinen maallinen lakikin pyrkii samaan. Mutta on melko arvotonta jos hyvyys tehdään pelkästään pakolla. Jumalan viisaus, toi Jeesuksen sovitustyön kautta armon lakien päälle, sallien syntien anteeksi saamisen katuvalle ja parannusta tekevälle Maallinen laki on armoton, mutta Jeesuksen armo, laittaa kiitollisuuden itämään Jumalan hyvyyttä kohtaan. Eli Jeesuksen hyvyys, tuottaa vapaasta tahdostaan hyvyyden järkevyyden tunnustavia yksilöitä ja sitä kautta myös yhteisöjä. Nyt jo 2,4 miljardia on jo omalla tavallaan potentiaalisia kristittyjä.
- Anonyymi
Ateismioppi tunnustaa evoluution kautta kehittyneen ihmisen. Evoluutiossa vallitsee vahvemman oikeus, mikä tuottaa huonoa tulosta yksilöille ja yhteisöille. rajoite pahuudelle on vain maallinen laki, minkä välttäminen tekee rikokset salaisesti hyväksytyiksi, jos ei jää kiinni. Olisimme ilman kristinuskoa villi ihmisiä. jos kääntää selkänsä voi tulla syödyksi. Koska eläisimme vain hetken, tarttuisimme jolaiseen itsekkääseen tilanteeseen, saadaksemme etua itsellemme. Taivas olisi mykkä ja me elukkojen kaltaisia.
- Anonyymi00003
Tuo kuulu teos kulttien mielenhallinnallisista mekanismeista kannataa lukea, jossa fundamentaliset yheisöt ovat raskainta sarjaa.
Nuo mekanismit soveltuvat laajemminkin uskontojen ulopuolellakin oleviin vastaaviin ilmiöihin.
"Combating Cult Mind Control"
https://freedomofmind.com/combating-cult-mind-control/
Sekä:
https://freedomofmind.com/freedom-of-mind/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181