Ukrainan asevoimien entinen komentaja Zaluznyi Kolme mahdollista loppua sodalle

Anonyymi-ap

Homma tulee kestämään vielä pitkään.....

Ukrainan asevoimien entinen komentaja Valeri Zalužnyi näkee kolme vaihtoehtoa Venäjän hyökkäyssodan päättymiselle.

Ukrainan entinen puolustusvoimien komentaja Valeri Zalužnyi arvioi ukrainalaismedia LIGA.netille kirjoittamassaan esseessä harvinaisen suorasukaisesti, millaisissa olosuhteissa Venäjän hyökkäyssota Ukrainaa vastaan voisi päättyä.

Zalužnyi nimitettiin Ukrainan asevoimien komentajaksi vuonna 2021. Presidentti Volodymyr Zelenskyi erotti hänet komentajan paikalta helmikuussa 2024.

Nykyään Zalužnyi toimii Ukrainan suurlähettiläänä Lontoossa. Ex-komentaja on ajoittain mainittu potentiaalisena presidenttiehdokkaana Ukrainassa.

Zalužnyin mukaan ei ole realistista odottaa sodan päättyvän ratkaisevaan voittoon tai nopeaan romahtamiseen kummankaan osapuolen kohdalla.

”Sota voi päättyä kompromissiin, pitkään aselepoon tai pelkkään väliaikaiseen pysähtyneisyyteen”, Zalužnyi kirjoittaa.

Hän muistuttaa, että historiassa pitkä aselepo on ollut tavallisin tapa lopettaa sotia, eikä tätä vaihtoehtoa voi sulkea pois Ukrainassakaan. Tilanne, jossa rintamalinjat jähmettyvät ja sota muuttuu pitkäksi odotusajaksi, on Zalužnyin mukaan todennäköinen.

jatkuu

https://yle.fi/a/74-20198362

5

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Tilanne, jossa rintamalinjat jähmettyisivät ja sota muuttuisi pitkäksi odotusajaksi, on Zalužnyin lääkehuuruisen ja harhaisen mielen tuotos, muttei realistinen eikä todennäköinen.

    • Anonyymi
      UUSI

      Zalyznyi on samaa mieltä oman analyysini kanssa. Tein sen sodan alettua 2022, eikä ole tarvinnut muuttaa kantaani.

      Sota jatkuu vielä monta vuotta samanlaisena.

    • Anonyymi
      UUSI

      Venäjä tuhoaa apinan raivolla Ukrainalaisia kerrostaloja, niihin on helpompi osua koska ovat hitaita väistämään ohjuksia.

      Sodankäynnin kannalta sillä taas ei ole mitään hyötyä.

    • UUSI

      "Tilanne, jossa rintamalinjat jähmettyisivät ja sota muuttuisi pitkäksi odotusajaksi, on Zalužnyin lääkehuuruisen ja harhaisen mielen tuotos, muttei realistinen eikä todennäköinen"

      No mutta, milläs perusteella tuo on "harhainen"?? Päin vastoin, sehän on hyvin todennäköinen, sillä Venäjä (putin) ei voi hyväksyä sellaista ehdotusta minkä Ukraina hyväksyisi. Eihän Venäjä (putin) ole hyväksynyt Trumpin ehdotustakaan, mikä olisi ollut jo vakava isku Ukrainan suvereniteetille.

      Sellaisessa tilanteessas jäätynyt konflikti on enemmän kuin todennäköinen. Voisiko tuon AJATUSULOSTEEN kirjoittaja vielä jotenkin perustella tuota lääkkeisiin ja psykoosiin perustuvaa kannanottoaan?

    • Anonyymi
      UUSI

      Kumpikaan osapuoli ei ole ylivertainen toisiinsa nähden.
      Sota jatkuu ja

      Ukraina tuhoaa Venäjän kaasu- öljy- ja sähköinfraa sekä sotilaskohteita.

      Venäjä tuhoaa kerrostaloja ja sotilaskohteita.

      Betonielementtisten kerrostalojen tuhoaminen on sitä kaikkein idioottimaisinta sodankäyntiä. Sillä ei saa juuri mitään järkevää aikaan. Ei missään maailman kolkassa vaikka niistä saakin helposti hyviä kuvia uutisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      162
      9287
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      122
      4146
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3942
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      405
      3563
    5. 55
      3413
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2740
    7. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      49
      1999
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      12
      1982
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1957
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1551
    Aihe