Mikä, kun ei Venäjän talous romahda?

Rupla vahvistunut euroon nähden 20% dollariin nähden vielä enemmän.

Voisikohan olla BRICS??

Ei muuta, kuin lisää toiveita näin joulun alla, antaisikohan pukki romahduksen lahjaksi?
37337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Suomen 2% prosenti talouskasvua odotellessa jota ei koskaan tule🤣

Äänestä

..."Suomalaisen sotaa seuraavan Black Bird Groupin tilannekartassa Myrnohradin kaupunki Pokrovskin länsipuolella on merkitty saarretuksi. Muutos tapahtui 3. joulukuuta päivitetyssä kartassa, joskin itse karttaa päivitetään viiveellä"...

_______________________
Kristallipallostako Suomen asiantuntijat seuraavat sotaa.
Asiaa seuraavat ovat tienneet tämän jo viikkoja sitten. Motista ei ole päässyt sisään, eikä ulos kissaakaan. Ruokaa, ampumatarvikkeita ja lääkkeitä ei vähään aikaan ole voinut toimittaa, kuin droneilla.

Ei taida motissa olla tuhansia, taitaa ennemmin olla puhe kymmenistä tuhansista, on se niin suuri motti.

EU yhtenä syyllisenä, kun tällainen motti annettiin syntyä joutavilla lupauksilla.

Äänestä

Kaikki lähteet mitä äsken katsoin, kertoo, että rupla sen kun vain heikkenee. Mahtaako olla valeuutisia?

Äänestä
  • Koko ajanhan meidän mediat ovat antaneet vähintään harhaanjohtavia tietoja, suoranaisia valheita alkaa tulla nyt, kun vaikeaa tilannetta ei voi muuten peitellä.

    Äänestä

Näkyy porukalla olevan väärä käsitys valtion talouden "romahtamisesta".
Ei Suomenkaan talous ulkoapäin katsottuna ja varsinkin lukuja kaunisteltuna mitenkään romahda.
Kansa ei juokse ryysyissä kadulle ja kouristele homeinen leipäpala käsissään eikä
talouseliitti lähde rahatukot taskussaan helikopterilla Cayman-saarille.
Kyse on enemmänkin siitä, että puuduttavan tasainen matala BKT, laskeva työllisyys ja
ulkomaisten lainojen erääntyminen vähitellen pysäyttää talouden toimimaan
kädestä suuhun moodiin niin kuin Suomessa nyt.
Sama raha kiertää taskusta toiseen ja viranomaiset koettavat keksiä
erilaisia keinoja pankkien turvaamiseksi ja lainojen maksamiseksi.
Venäjällä menee toistaiseksi suht hyvin eli puskuria on tehty huonoja aikoja vastaan.
Ongelma tulee siinä vaiheessa kun pimeät markkinat ottavat enemmän valtaa
eli raha liikkuu valtion kassan ohi.
Silloin virallisiin lukemiin ei voi enää luottaa ja taloudesta häviää ennustettavuus.
Se on sitten se alamäki muttei pitkään aikaan mikään romahdus.

Äänestä

Ihmekös tuo kun venäjää kymmenen kertaa suuremmat maat kuten Kiina ja Intia eivät piitaa paskaakaan Ukrainasta ja ostavat öljyä vanhaan malliin. Taitaa noiden maiden kansalaisista aika pieni prosentti olla edes kuullut Ukrainasta?
Rahaa virtaa sisään, mutta pakotteiden takia ei enää ulos.

Kun venäläiset eivät kuitenkaan voi enää ostaa himoitsemiaan länsimaisia tuotteita, kaikki veriöljyraha jää sotateollisuuden käyttöön, kuten Putin on määrännytkin.

Koska oma teollisuus tuottaa pelkkää paskaa, niin vähien länsituotteiden hinta on nousemassa pilviin ja se hinaa inflaatiota pesässään.

Venäjä on pakotettu vanhaan suomalaiseen loruun "Suosi suomalaista, osta kotimaista". Meilläkin oli tuon lorun aikaan korkea inflaatio, joskin hieman eri syistä.

Äänestä
  • Jos Xi edes pieraisis venäjää kohti, niin pikku-putte lentäisi takaisin Alaskaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jos Xi edes pieraisis venäjää kohti, niin pikku-putte lentäisi takaisin Alaskaan.

    Olipa tunteellinen kommentti, vailla järjen hiventä. Onneksi globaalia maailmaa ei hallita tunteella, vaan järjellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Olipa tunteellinen kommentti, vailla järjen hiventä. Onneksi globaalia maailmaa ei hallita tunteella, vaan järjellä.

    Kuten putte ja trumppi, buahahahahahahahahah haa hoo!

    Äänestä

Eiköhän vaan ainoa syy ole Venäjäpakotteet ja 3,5 miljardin kantaminen Ukrainan sotaan. Ei tuollaista kestä minkään maan talous, ei Eurooppakaan.

Amerikassa, Kiinassa, Venäjällä ja Englannissa nauretaan EUlle ja varsikin Suomelle.

Äänestä
  • Tehdään sitten niin kuin putin, trump, siidin ping pong ja starmer. Pakolaiset pois hillotolpalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Tehdään sitten niin kuin putin, trump, siidin ping pong ja starmer. Pakolaiset pois hillotolpalta.

    Nyt puhutaan vähän isommista asioista.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Nyt puhutaan vähän isommista asioista.

    Esimerkiksi mistä asioista ?

    Äänestä

ei liity Lapuaan !

Äänestä

Koska Venäjä edustaa lähes puolta maapalloa. Sitä eivät EU:ssa vain tajua.

Äänestä
  • Väkiluvultaan Venäjä on kääpiö isoihin verrattuna ja sille riittäisi hyvin entisaikojen Kiovan Rus- valtio, eli Moskova ja sen ympäriltä pienet alueet.

    Äänestä

yllätys, että rauha ei olekaan sellainen kuin sen haluttiin olevan?

– Itse valitsin. On aina hyvä valmistella mahdollisia tilanteita ja meidän on myös hyvä Suomessa henkisesti valmistautua siihen, että rauha ei välttämättä tule olemaan oikeudenmukainen.

________________
Siinä meidän presidentti kommentoi Ukrainan sotaa.

Jukolauta, kun meillä olisi vielä ollut Paavo Väyrynen ja kumppanit ohjaksissa, ei meillä olisi tällaista halavatun perseilyä hallituksessa.

Äänestä
  • Jos, jos, jos, jos, jos....... Gorbatsov olisi vielä puikoissa ei Ukrainan sotaa olisi...... jos , jos, jos....

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Jos, jos, jos, jos, jos....... Gorbatsov olisi vielä puikoissa ei Ukrainan sotaa olisi...... jos , jos, jos....

    No, ei tarttis jossitella, kun olisi vielä historiaa tuntevia päättäjiä.

    Presidenttikin hyppää maailmalla tyhjän panttina ja maassa sisä- ja ulkopolitiikka hunnigolla...Taitamattomuuttako, vai normaalia kokoomusta?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    No, ei tarttis jossitella, kun olisi vielä historiaa tuntevia päättäjiä.

    Presidenttikin hyppää maailmalla tyhjän panttina ja maassa sisä- ja ulkopolitiikka hunnigolla...Taitamattomuuttako, vai normaalia kokoomusta?

    Venäjän pressa joutuu istumaan kotona Kremlissä, silti siellä sisä-ja ulkopolitiikka on hunningolla..... diktatuurin nurja puoli, mutta ei auta. Onneksi on puhelinyhteys kimiin, saa rupatella ettei tule palatsihöperöksi,

    Äänestä

>>>Nato-jäsenyyteen suhtautuu yhä myönteisesti 85 prosenttia kyselyyn vastanneista. Tulos on jopa ristiriitainen: nykymuotoista Natoa ei ole ilman Yhdysvaltoja.<<<


Taas yksi kysely, joka osoittaa, että 15% kansasta on kyllin älykästä ajattelemaan ihan itse.

Trumpin puheet natosta saattaa helposti viitata siihen, että vetäisi rauhansopimuksen yhteydessä naton varuskunnat pois Suomen itärajalta...toivottavasti.

Äänestä
  • Tuohan todistaa vain sen, että 15% lukee MV-lehteä ja se on tuolle älyvapaalle kansanosalle raamattu jonka mukaan toimitaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Tuohan todistaa vain sen, että 15% lukee MV-lehteä ja se on tuolle älyvapaalle kansanosalle raamattu jonka mukaan toimitaan.

    Laiska kommentti.

    Äänestä

Nuo 15 % tukee henkisesti sairaita puttea ja trmpeloa.

Äänestä
  • Onneksi olkoon, pääsit 85% joukkoon...

    Äänestä

Se on romahtanut aika päivää sitten.

Äänestä
  • Niinhän sä ooo hokenu. Vaan ei vissiin oo vieläkään..

    Äänestä

autossa on kampiakseli

Äänestä

Venäjä pitää hyvät välit Intiaan notta samovaarit pysyy käynnis.

Äänestä

Vähän huolestuttaa, miten koko Euroopan käy taloudellisesti sodan jälkeen. BRICS maat suuntautuu Aasian ja Afrikan suuntaan, köyhä Eurooppa jää keskenään köyhäilemään?

Äänestä
  • Se vasta suomelle on paha, kun tänne ei enää olisi tulossa edes Afrikkalaiset ja omat lerppakullit ei saa väkimäärää kasvamaan.

    Ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin kuihtua kansakuntana pois? Toinen vaihtoehto on, mitä meidän nykyinen johto tuntuu ajavan, eli sodan jälkihoidolla yleensä tulee suuret ikäluokat.

    Se on ikävä ja sairas tapa hoitaa maan asioita.

    Äänestä

Bricks-maiden luonnollinen suunta on aasia ja afrikka, siellähän ei myöskään ole ihmisoikeuksia, sananvapautta, äänioikeutta, vähemmistöjen oikeuksia. Ainut asia mikä noissa maissa on huippua on saastuminen. Tervemenoa !

Äänestä
  • Lisään vielä tuohon listaan naisten alistamisen.

    Äänestä

Oikeudet kaikki ovat kivoja, ongelmia tulee myös siitä, kun ei ole mitään velvollisuuksia?

Äänestä

Naisten oikeuksista jauhetaan kyllästymiseen asti, voitaisiin ihan vaihteen vuoksi keskustella naisten velvollisuuksista, mitä ne on?

Äänestä
  • Ainakin ensimmäisenä tulee mieleen olla viikonloppuna kuskina, että säilyy edes auttava ajotaito.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Ainakin ensimmäisenä tulee mieleen olla viikonloppuna kuskina, että säilyy edes auttava ajotaito.

    Vitsin mukaan Suomessa pitäisikin olla Englantilaisia autoja, joissa on ratti jo valmiiksi apukuskin puolella.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rupla vahvistunut euroon nähden 20% dollariin nähden vielä enemmän.

Voisikohan olla BRICS??

Ei muuta, kuin lisää toiveita näin joulun alla, antaisikohan pukki romahduksen lahjaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu