Vanha jutska mutta aina yhtä hauska...!

12

249

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanhat kaivonmyrkyttäjät jälleen asialla, tällä kertaa laajemmalla skaalalla.

    • Anonyymi

      Muistatkos Viki millaisia tapauksia sairaalaan vietiin silloin Pandemian alussa alkuvuonna 2020, kauan ennenkuin kukaan oli edes ajatellut rokotetta.

      Minä muistan.

      Veri hyytyi tartunnan saaneilla käsissä ja jaloissa. Tunnen tuollaisia tapauksia.

      • Niin.

        Omakohtaisen surulliseen tapauksen sain todistaa serkussani.
        Hän oli täysin terve ja huumorintajuinen n. 65- vuotias velikulta.
        Otti kaikki mahdolliset piikit ja ylvästeli sitten minulle saamillaan koronapasseilla- ja vilkuillaan.
        Kummasteli miksi en rokotteita ottanut.

        Jo kohta joutui sairaalaan missä avarretiin jalkansa suonia hyytymien takia (?).
        Kotiutettiin ja pari kertaa löydettiin kotinsa lattialta jossa oli virunut pari päivää.
        Ja taas sairaalaan missä naamansa vääntyi ja puheesta ei saanut enää selvää.

        Jo kohta hänt siirrettiinkin saattohoitoon . Oli jo silloin menettänyt puhe- ja liikuntakykynsä totaalisesti.

        Kuihtui pois luurangoksi laihtuneena.


      • Anonyymi
        ViktorAtaman kirjoitti:

        Niin.

        Omakohtaisen surulliseen tapauksen sain todistaa serkussani.
        Hän oli täysin terve ja huumorintajuinen n. 65- vuotias velikulta.
        Otti kaikki mahdolliset piikit ja ylvästeli sitten minulle saamillaan koronapasseilla- ja vilkuillaan.
        Kummasteli miksi en rokotteita ottanut.

        Jo kohta joutui sairaalaan missä avarretiin jalkansa suonia hyytymien takia (?).
        Kotiutettiin ja pari kertaa löydettiin kotinsa lattialta jossa oli virunut pari päivää.
        Ja taas sairaalaan missä naamansa vääntyi ja puheesta ei saanut enää selvää.

        Jo kohta hänt siirrettiinkin saattohoitoon . Oli jo silloin menettänyt puhe- ja liikuntakykynsä totaalisesti.

        Kuihtui pois luurangoksi laihtuneena.

        Luitko edes mitä kirjoitin?

        Veri hyytyi pandemian alussa potilailta joilla ei ollut rokotusta edes mielessään.

        Toisin sanoen, se itse VIRUS, jota rokotteessa siis ei ole, aiheuttaa noita hyytymiä.

        Serkkusi olisi kuollut rokottamatta todennäköisesti jo aiemmin.


    • Anonyymi

      Totta! Ihan oikeasti! Otin koronarokotuksen kaksi kertaa. Kummallakin kerralla jalat kramppasivat lähes kahden kuukauden aikana. Mutta sitten oireet hävisivät. Tunnen monia, joiden kävely on tullut vaikeaksi.

      Mutta:

      ”Ei tätä ihmisjärki ymmärrä”
      Yksi suruhartauteen saapuneista on kerimäkeläinen Aila Pesonen. Hän ei tuntenut uhreja, mutta tapahtunut koskettaa silti syvältä.
      – Sattuu kyllä. Todella tuntuu, että sydän tulloo ulos tuolta rinnasta, Pesonen sanoo ja pyyhkii silmäkulmiaan.
      – Varmaan kaikilla muillakin on sama tunne. Ei tätä ihmisjärki ymmärrä, että miksi pitää tämmöistä tehdä, hyvänen aika.
      Pesonen kertoo olleensa kauhuissaan, kun kuuli tapahtuneesta ensi kertaa radiosta.
      – Menin ihan veteläksi. Vaikka kuinka olivat Linnan juhlat ja kaikki, niin kaikki tuntui niin tyhjältä ja turhalta tämmöisen rinnalla. Ihmiset juhlivat ja poseeraavat, mutta se ei ole kuin hetki, kun se elämä voi mennä. IL 8.12.2025

      Niinpä!!! Viha tuottaa vihaa, kosto kostoa, paha pahaa, vahingonilo vahingoniloa, jne. Miljardeja kertoja vuodesta vuoteen. Ja ihmiset eivät opi mitään. Kuvitellaan, että kun ihminen häpäistään mahdollisimman laajasti ja pistetään määräajaksi vankilaan mutu-periaatteella, erotetaan yhteiskunnan yhteydestä ja arvoverkoista, siitä se yhteiskunta sivistyy ja tulee kunnon kansalaisia ja hyvyyttä. Niin oli kuulunut kuvitellun käyvän myös ennen kuin tuossa perhetragediassa taas toteutui ”mielivalta pontessiin kaksi”, mielivallan ja pahuuden liitto. Yksityisen ihmisen, joka ei ole yhteiskunnan virkakoneistossa on turvatonta elää ja olla? Jotakin todella olennaista ihmisyydestä on vielä oppimatta. Se on varmaa. Surullista, kauheaa ja epäinhimillistä sekä vihan ja häpäisyn kohdetta mahdollisesti vihastuttavaa ja provosoivaa.

      Vain ns. toisen posken kääntäjät mukautuvat ja alistuvat mielivallan häpäistäväksi. Pahat henget tulevat tyhjiin ja tyhjentyneisiin päihin, sydämiin ja toimiin. Usein alkoholin käytön myötä. Yhteiskunnan pitää myös keskittyä paremmin jälkihoitoon ja sopeuttamiseen. Syrjäyttäminen yhteiskunnan arvoverkoista voi olla vaarallinen yhdistelmä vihan ja alkoholin tai huumeiden käytön yleistyessä ratkaisukeskeisissä malleissa ja pahojen henkien valloittaessa mielet.

      Nuo neljä ovat olleet pahan uhreja. Mutta yhteiskunta on epäonnistunut kuvitellessaan, että pahuus on nöyrä alistuja. Se voi olla myös reaktio joko väärin koettuun tuomioon tai se on todellisen pahan ilmentymä. Kauhea ja tuomittava tapaus ja teko joka tapauksessa. Vihassa ja kaltoin kohdeltuna myös suhteellisuudentaju voi hämärtyä kaikilla puolilla pöytiä.

      Olisiko nyt aika miettiä sitä mikä meni pieleen myös oikeuslaitoksen ja vankeinhoitolaitoksen suunnilla. Jos tekijä ei nyt itke katkerasti ja kadu tekoaan, hän on psykopaatti, narsistinen persoonallisuus ja pahojen henkien riivaama. Kokemus on opettanut, että teon käsittely ei riitä. On tutkittava koko ilmiötä kokonaisuutena. Syyllistämättä asianosaisia ja syyllistämällä vain totuudesta riippumattoman vallan oligarkkien ymmärtämätöntä tai sadistista johdattelua, josta päädyttiin ihmiselle toiseksi tärkeimmän ja rakkaimman ajallisen lahjan, perheen, murhaamiseen, eli toiseksi pahimpana nykyisin pidettävään tekoon. Miksitoiseksi pahimpaan, kysyt? Siksi, että siinä elinkautinen rangaistus on noin 12-14 vuotta. On myös oikeasti elinkautisia rangaistuksia. Pirut nauttivat niistä!

      Suru täyttää empaattisen mieleni. Ihan turhiin kuoleman tekoihin on johdateltu! Syyt ja seuraukset usein siirretään voimattomien ja osaamattomien harteille ja herroina hallitsevat tilaavat juhla-aterian harkitsemattomien oikeusprosessien saatua ja saatettua (koetun ihanan nautinnollisesti) kostavimpaan muotoon.

      Oku Pavelle & Co Ltd

    • Anonyymi

      Jospa rokotemyönteiset nyt katsoisivat vain tuon Vikin linkkaaman videon?

      Tuskin niin tekevät.

      • Anonyymi

        Miten selität sen että heti pandemian alussa oli jo potilaita verihyytymien kanssa.

        Rokotteita oli jaossa noin vuosi myöhemmin.


    • Anonyymi

      On tärkeää oikaista väitteet, jotka liittävät koronarokotteet verihyytymiin ja kuolemiin ilman todellista näyttöä.

      Ensinnäkin: verihyytymät eivät ole rokotteiden keksimä ilmiö. Jo pandemian alussa keväällä 2020, ennen kuin rokotteita oli edes olemassa, sairaaloihin tuotiin potilaita, joiden veri hyytyi käsissä ja jaloissa. COVID-19-virus itsessään aiheuttaa tulehdusreaktioita verisuonissa ja voi johtaa hengenvaarallisiin hyytymiin. Tämä on dokumentoitu laajasti lääketieteellisissä tutkimuksissa.

      Toiseksi: rokotteet vähentävät riskiä. Vaikka harvinaisia haittoja on raportoitu (esimerkiksi AstraZenecan rokotteeseen liittyvä VITT-oireyhtymä), niiden esiintyvyys on murto-osa verrattuna viruksen aiheuttamiin hyytymiin. Rokotetut sairastuvat ja kuolevat COVID-19:ään huomattavasti harvemmin kuin rokottamattomat.

      Kolmanneksi: anekdootti ei ole todiste. Yksittäisen ihmisen sairastuminen tai kuolema rokotuksen jälkeen ei kerro syy-seuraussuhteesta. Lääketieteessä tarvitaan laajoja tilastollisia tutkimuksia, ei yksittäisiä tarinoita. On harhaanjohtavaa käyttää henkilökohtaisia kokemuksia yleisen totuuden todistamiseen.

      Neljänneksi: videot balsamoijista ja “hyytymämadoista” ovat disinformaatiota

      • Anonyymi

        hydra vulgaris


      • Anonyymi

        Tää rokotteista kitisevä sakki on joko lyhytmuistista, tai tahallaan valikoi asioita joita muistaa.

        Normaalilla muistilla varustetut muistaa varsin hyvin mitenkä tosiaan niistä hyytymistä puhuttiin laajasti kuukausia ennenkuin rokotteita oli tarjolla. Ihan sieltä pandemian alusta asti.

        Ylipäätään se koko "piikkiproteiini" vaahtoaminen on varsin huvittavaa; koska miksi siinä rokotteessa on OSA (ei siis kokonaista) sitä piikkiproteiinia? Koska itse viruksessa on KOKONAINEN piikkiproteiini. Ja tietenkin se virus monistaa itseään tarttuessaan varsin halukkaasti.

        Jotenka sakki joka on rokotteiden "piikkiproteiinista" huolissaan ja panikoi on aivan taatusti sellaista saanut itse oikeasta viruksesta moninkertaisesti. Sitä voisi välttää vain jos jotenkin käärii itsensä tuorekelmuun (en suosittele, tuosta kuolee varmasti) tai olisi ajoissa poistunut planeetalta.


    • Anonyymi00010

      Juupas eipäs!

      En käyttänyt maskeja enkä ottanut piikkejä enkä ota!

      Ei ollut suonimatoja eikä nuhaa saatika yskää!

      Nauratti lampaiden piikkijonot!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      324
      2728
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2215
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1482
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe