Perussuomalaiset on tehnyt paljon hyviä ja kansan syviä rivejä palvelevia aloitteita. Nyt olisi taas hyvä tilanne saada kannatus nousuun, kun estätte sähköyhtiöiden valmistelevan tehomaksun toteutumisen.
Sähkön tehomaksun estettävä
12
156
Vastaukset
- Anonyymi
Se aloite oli hyvä ja kansan syviä rivejä palveleva, jonka laittoivat alulle persujen homppelipojat ja äänestivät sitten sitä omaa aloitettaan vastaan eduskunnassa.
🤣🤣🤣🤣🤣 - Anonyymi
Soita Riikalle. Ja voit vaikka laulaakin.
- Anonyymi
Petospersut eivät ole palvelleet muuta kuin EK-Kokoomusta.
- Anonyymi
Jos persuja olisi asia (sähkön hinnat) kiinnostanut yhtä suuresti kuin oli kiinnostavinaan persujen ollessa oppositiossa, eiköhän persut olisi jo alkaneet asiasta mölistä? Mutta kun eivät enää ole oppositiossa, kiinnostus onkin mennyt koko asiaan?
https://www.helensahkoverkko.fi/artikkelit/2025/nain-tehomaksu-vaikuttaa-verkkopalvelun-hinnoitteluun-ja-sahkonkayttoon- Anonyymi
Pörssisähköpellet aiheuttaa verkkoon kulutuspiikkejä.
"Tehomaksun tavoitteena on tasata sähkönkäyttöä ja vähentää verkon kuormitushuippuja. Kun sähköautot, lämpöpumput ja muut suuritehoiset laitteet yleistyvät ja pörssisähkösopimukset ohjaavat kulutusta samoihin edullisiin hetkiin, verkkoon voi syntyä suuria yhtäaikaisia tehopiikkejä. Näiden huippujen hallinta on tärkeää, sillä verkon vahvistaminen on hidasta ja kallista ja sen kustannukset heijastuvat lopulta kaikkien asiakkaiden verkkopalvelun hintoihin".
- Anonyymi
Energiavirasto tuota uudistusta on valmistellut.
- Anonyymi
Kumma, kun ja jos persut on tehneet paljon hyviä aloitteita kansan syviä rivejä palvelemaan, silti ne ei näytä riittävän, koskapa näin kirjoitat:
"Nyt olisi taas hyvä tilanne saada kannatus nousuun..."
Mihin se kannatus on kadonnut, jos niin kovasti paljon on tehty tuollaisia mainitsemiasi mainioita aloitteita kansan syviä rivejä palvelemaan?
Ristiriitaista, paradoksaalista siis?
Saa siinä aloitteita tosiaan tehdä kannatuksen nostamiseksi, kun se on pudonnut sellaiset 50% niistä ajoista, kun Purra valehteli ummet ja lammet eduskuntavaalikampanjassaan päästäkseen hallitukseen kokoomuksen piikaplikaksi:))) - Anonyymi
Suomen kansa ensin viime vaalit tulos nyt Kiovan Huorat ensin . Venamo Peksu
- Anonyymi
Et sitten tiennyt, että Helen on jo vuosia perinyt tehomaksua. Tee kotiläksysi.
- Anonyymi
Helen ei ole edes ainoa. Minä sen kyllä tiesin, avaajalla ilmeisesti on jäänyt aukko sivistykseen tässäkin asiassa? Kenelle lienet viestisi osoittanut?
- Anonyymi
siinä tehomaksussa on varmasti kiinteä käyttöhinta 🤣🤣🤣
- Anonyymi
yhtään kertaa en ole tehoa ylittänyt mutta silti maksan 5e/kk perusmaksun 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3464038Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku62335- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181678Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1111040Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481000Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei7848