Vantaan seurakunnat lahjoittavat 50 000 euroa Gazaan ja Ukrainaan kansanmurhan siviiliuhreille.
Avustussumma saisi olla suurempikin, mutta toimii se ainakin hyvänä esimerkkinä muille seurakunnille ja uskonyhteisöille.
Vantaan seurakuntiin kuuluu myös Sleyn ja Kansanlähetyksen väkeä, joten kiitos heillekin kansanmurhan uhrien tukemisesta.
ww.kirkkojakaupunki.fi/-/vantaan-seurakunnat-myonsivat-50-000-euroa-gazaan-ja-ukrainaan
Pe.ku
Vantaan seurakunnilta rahaa kansanmurhan uhreille
26
244
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin tehty .
- Anonyymi00010
yli puolet summasta menee muille
- Anonyymi00023
Anonyymi00010 kirjoitti:
yli puolet summasta menee muille
Murhan uhreille ei voi mennä rahaa lainkaan.
- Anonyymi
Gatzaan lähetetyt rahat menevät terroristeille, jotka hallitsevat alueellaan.
- Anonyymi
Israel on lähi-idän ainoa demokratia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Israel on lähi-idän ainoa demokratia.
"demokratia"
Anteeksi, piti kirjoittaa "teokratia" - Anonyymi00007
"Gatzaan"
Olet lukenut jutun väärin.
Ei ne rapat mene Gatzaan, vaan Gazaan.
Gatza on kenkätehdas Brasiliassa.
Pe.ku
- Anonyymi
Niin onkin, terroristit ostavat niillä aseita millä voivat ajaa Israelin mereen. Nykyisillä aseilla kun ei pysty edes puolustamaan omia asuinsijoja, niin tietenkin tarvitaan rahaa aseisiin. Ja paljon.
Ukrainaan kun lähettää, niin Putinille se menee ja häneltä onkin tankit aika lopussa, muutoin aseita vielä tuntuu riittävän, mutta tankit alkaa olla loppu, kun pitää skuuteilla ja moottoripyörillä hyökätä. Kyllä raha tulee sielläkin tarpeeseen.- Anonyymi
Patmos-lähetyssäätiön johdossa on aika paljon Putinin tukijoita.
- Anonyymi00008
Tämä on jälleen jotakin uskontoutopiaa - miten murhatut käyttävät rahan hyödykseen? Toisaalta - kyllä kuoliaaksi kidutettu ja murhattu Jeesuskin pelastaa, uskovaisten mukaan.
- Anonyymi00009
Terroristit eivät nyt tarvite aseita kun Trump pani ne kuriin, mutta Venäjältä kyllä puuttuu nyt paukkuja vaikka sota sen kannalta sujuu edes jollakin tavalla, vaikka ei saa tapettua siviilejä niin paljon kuin olisi halua ja tahtoa.
Siksi Putinia voi avustaa ainakin sen verran että saavat ostettua moottoripyöriä millä ajaa päin etulinjaa ja jos sattuu sielläkin talvi yllättää, niin moottorikelkkoja, että karauttaa niillä itsemurhaiskun päin etulinjaa.
Joskin kuvittelisi että evoluution tässä vaiheessa ihminen olisi jo omaksunut viisaampia sodankäyntitapoja eiväkä ne ole lähes yhtä tyhmiä kuin nuijasodan ajalta vaikka välineet ovat kehittyneet, mutta ei juuri sotataito.- Anonyymi00011
joka valheisiin uskoo se valheisiin kaatuu 🤣
- Anonyymi00014
Viisaammasta sotatavasta - olenkin ajatellut, että se onkin vain virtuaalista.
- Anonyymi00013
toi oli hauskin toi ylen uutisissa se tulvassa oli teltat 🤣🤣🤣 ei sitten kamera laajemmin kuvannut 🤣🤣🤣
suomesta sais lapista hyvää kuvaa lunta puolimetriä ja kylmä aut auta ☹️
ai niin mut ei ulkomailla olla yhtä tyhmiä kun täällä- Anonyymi00016
Kyllä juu, mikähän saa Israelin tekemään noita väärennöksiä.
Juutalaisten tekemä deepfake, mutta onneksi Yle huomasi.
- Anonyymi00015
Nyt pitää vain Putinia avustaa sodassa kun Trump laittoi Israelin miekan tuppeen.
Niille voi lähettää rahaa, että voivat ostaa lisää droneja joilla jahtaavat jopa mummoja kadulla jos muuta ei löydy. Laittavat ne pitkän piuhan päähän ettei niitä voi häiritä, vaan löytävät kyllä mummon kadulta ja räjäyttävät sen. Joskin itse sotamenestyksen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä kuten ei yleensä siviilien tappamisella. Se ei vällttämättä takaa sotamenestystä eikä auta myöskään millään tavalla terroristijahdissa. - Anonyymi00017
Isarael yrittää tuhota palestiinalaiset.
Kansanmurha pitää estä ja auttaa uhreja.
Palestiinalaiset kansanmurhan uhrit ovat se alkuperäiskansa siellä, eli raamatun juutalaisten jälkeläisiä osa heistä kääntynyt kristityiksi ja osa muslimeiksi.- Anonyymi00021
Pitää paikkansa.
Raamatun juutalaisten lähimmät jälkeläiset ovat palestiinalaisia.
Suurin osa heistä on nykyisin muslimeja.
Israelin juutalaiset ovat lähes kaikki muualta tulleita käännynnäisjuutalaisia.
Pe.ku - Anonyymi00026
Anonyymi00021 kirjoitti:
Pitää paikkansa.
Raamatun juutalaisten lähimmät jälkeläiset ovat palestiinalaisia.
Suurin osa heistä on nykyisin muslimeja.
Israelin juutalaiset ovat lähes kaikki muualta tulleita käännynnäisjuutalaisia.
Pe.kuPeku höpöttää taas omiaan: "Israelin juutalaiset ovat lähes kaikki muualta tulleita käännynnäisjuutalaisia."
Jeesuksen aikaan ei kukaan tiennyt mitään palestiinalaisista. Kun juutalaiset karkoitettiin Israelista v 135 jKr, niin siitä lähtien heidän rukouksensa on ollut: "Ensi vuonna Jerusalemissa."
Siitä lähtien heitä on vainottu ja surmattu joka paikassa, mihin he ovat siirtyneet. - Anonyymi00028
Anonyymi00026 kirjoitti:
Peku höpöttää taas omiaan: "Israelin juutalaiset ovat lähes kaikki muualta tulleita käännynnäisjuutalaisia."
Jeesuksen aikaan ei kukaan tiennyt mitään palestiinalaisista. Kun juutalaiset karkoitettiin Israelista v 135 jKr, niin siitä lähtien heidän rukouksensa on ollut: "Ensi vuonna Jerusalemissa."
Siitä lähtien heitä on vainottu ja surmattu joka paikassa, mihin he ovat siirtyneet.Kyllä Peku on oikeassa.
Nykyisen palestiinan aluella asusti siihen aikaan juutalaiset, jotka myöhemmin ovat kääntyneet muslimeiksi ja kristityiksi.
Ihan tietokirjoista löytyvää faktaa se on.
- Anonyymi00018
Tietenkään kansanmurhan uhrit eivät enää mitään apua tarvitse, koska ovat kuolleet.
Lopuille voi lähettää laihdutuslääkkeitä kun pääsivät lihomaan kun niitä avustettiin niin kovasti. - Anonyymi00020
Joskaan koskaan aikaisemmin historiassa eivät sodan uhrit ole tarvinneet laihdutuslääkkeitä kun ovat lihoneet sodan aikana.
Mutta ihmeitä tapahtuu ainakin jos niihin vain riittävän paljon uskoo. - Anonyymi00022
Saahan sillä jo muutamia aseita gazalaisille kansanmurhaajille.
- Anonyymi00024
En ole laittanut sentin senttiä, enkä laita.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
En ole laittanut sentin senttiä, enkä laita.
Sleyn ja Kansanlähetyksen väkeä asuu kyllä Vantaalla, joten heiltä raha menee automaattisesti Gazaan, mikäli on verotettavia tuloja.
Pe.ku
- Anonyymi00027
Ei ne välttämättä tarvitse laihdutuslääkkeitä. Sota on nyt Trumpin ansioista ohi, joten varmaan alkavat laihtua aivan luonnollisesti kun sota ei enää lihota heitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722749Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282497Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422201Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132016Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111507- 1671363
- 521042
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28994IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16808Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99791