Ylen kaikkien aikojen huonoin toimittaja Annika Damström oli kerännyt 4 "asiantuntijaa" arvostelemaan USA:n eli Trumpin toimia.
Myötähäpeä maksimissaan, tekevät tätä verorahoin.
Illan A-studion Trump vastaisuus kuvottaa
40
184
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Harvoin ohjelma oksettaa, tämä oksetti, niin vastenmielinen demokraatti/vasemmisto myönteinen
- AnonyymiUUSI
Pääsetkö Yhdysvaltoihin kun sinun pitää kertoa somehistorias viiden vuoden ajalta?
- AnonyymiUUSI
Ihan ovat oikeassa nuo henkilöt tuossa istunnossa! Ei ole yhtään tyhmempää presidenttiä ollut USA:ssa kuin tuo TRUMP! Pokkuroi Putinia, niin, että ällöttää koko ukko!
Vielä viitsii ärhennellä ZELENSKYILLE, joka on aivan oikeassa vaatiessaan omia alueitaanm takaisin!
Trump ei ole ottanutn lainkaan käsiteltäviksi noia roistomaisuuksia Ukrainassa! Tuo roistomainen hyökkäys BUDSAAN tappamaa ja tekemään roistomaisuuksia, Sivistymätön valtio tuo Putinin Venäjä! Ei ole puhuttu myöskään noistn varastetuista lapsista Ujrainasta eikä myöskään noistan varastetuista omaisuuksista ja kaiken maaioman roistomaisuuksista, mitä venälöiset tekivät Ujrainassa sodan alkuvaiheissa!!
Putin kuittaa näköjään kaikki roistomaisuudet villaisella ja TRUMP myöntelee! Siinä kaksi täysin roistomaista valtioitten johtajaa!! - Anonyymi00027UUSI
Aika vahvasti sulla tunteet ohjaa, ihan tulee fyysisiä reaktioita. Se estää varmaan keskittymistä asiaan. Koita rauhoittaa hermostosi jotenkin.
- Anonyymi00030UUSI
Anonyymi00027 kirjoitti:
Aika vahvasti sulla tunteet ohjaa, ihan tulee fyysisiä reaktioita. Se estää varmaan keskittymistä asiaan. Koita rauhoittaa hermostosi jotenkin.
Oletko millä aikataululla suunnitellut itsenäisen ajattelun aloittamisen? Laita tänne tietoa, jos se päivä joskus koittaa.
- Anonyymi00035UUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ihan ovat oikeassa nuo henkilöt tuossa istunnossa! Ei ole yhtään tyhmempää presidenttiä ollut USA:ssa kuin tuo TRUMP! Pokkuroi Putinia, niin, että ällöttää koko ukko!
Vielä viitsii ärhennellä ZELENSKYILLE, joka on aivan oikeassa vaatiessaan omia alueitaanm takaisin!
Trump ei ole ottanutn lainkaan käsiteltäviksi noia roistomaisuuksia Ukrainassa! Tuo roistomainen hyökkäys BUDSAAN tappamaa ja tekemään roistomaisuuksia, Sivistymätön valtio tuo Putinin Venäjä! Ei ole puhuttu myöskään noistn varastetuista lapsista Ujrainasta eikä myöskään noistan varastetuista omaisuuksista ja kaiken maaioman roistomaisuuksista, mitä venälöiset tekivät Ujrainassa sodan alkuvaiheissa!!
Putin kuittaa näköjään kaikki roistomaisuudet villaisella ja TRUMP myöntelee! Siinä kaksi täysin roistomaista valtioitten johtajaa!!Kannattaa lukea tuokin Ukrainalaisen professori haastattelu.
https://nakoislehti.ilkkapohjalainen.fi/a7490186-c42e-486a-99f5-796c3d55158e/14
Trumpia pitää nöyristellä...
- AnonyymiUUSI
Ei Putinin fania saa moittia .
- Anonyymi00033UUSI
Ei fani Trump ihan vielä ole diktaattori ole niinku Putin on .
- AnonyymiUUSI
Egomaaninen Oranssi Vihapappa on SaastainenKatuRakki olla ei ole mitään käytöstapoja ja joka lutkuttaa, tapansa mukaan, Vildamir Kalsarimyrkyttäjän likaistaKalua innoissaan!!!
- AnonyymiUUSI
Onhan se suuri pettymys kun ystävästä tulee vihollinen.Ja on löytänyt hengenheimolaisen sotarikollisesta diktaattorista, jota ihailee varauksettomasti.
Venäjän malliin Eurooppakin pitäis nyt järjestää!
Tai sitten se puhuu huomenna erilailla?- Anonyymi00037UUSI
Realiteetti on se että magalla on muutakin tähtäimessä kuin Euroopan turvallisuus Venäjän tulevia bisneksiä vastaan. Euroopan joka on pilattu venäjämyönteisellä maahanmuutolla eli islamisteilla, ja vasemmistolla joka on ideologialtaan enemmän venäjän puolella. Samaa venäjää tulee olemaan kun kauppaa käydään. Omia voimavarojakin on säästeltävä.
- AnonyymiUUSI
Mitä hyvää on muka Trumpissa? Trump valehtelee, puolustaa Putinia ja Venäjää, arvostelee demokraattista Eurooppaa. Hän erottaa vastustajiaan, rikkoo perustuslakia ja muitakin lakeja.
Ihmettelen että millainen vääristynyt maailmankuva täytyy olla Trumpin puolustajalla?- Anonyymi00034UUSI
Putinin ihailija on myös Trumpin ihailija !
- Anonyymi00038UUSI
Eurooppa on tuleva islamistinen maailman kolkka muiden lisäksi. Ihan väestöennusteiden ja vallitsevan suvaitsevaisuusideologian mukaan menee.
- AnonyymiUUSI
Mikä se punaisiin pukeutunu akka oli...hireä pauhaaminen silmät päässä pyörien
- AnonyymiUUSI
Vaikutti joltakin eksyneeltä humalaiselta.
- AnonyymiUUSI
Hän oli Venäjän oikea asiantuntija! Puhui täyttä totta koko ajan! Putin on roisto ja ihmettelen, että Venäjällä suositaan noin paskamaistan presiddenttiä!
Samoin voi, sanoa usalaisista! Tyhmyys heidätkin on vallannut, kun Trumpin valitsivat presidentikseen! Maailman kirjat ovat pian aivan sekaisin, kun kaksi tuollaista hullua on valtaansa näyttämässä ja toteuttamassa!
Eikö maailmassa ole mitään oikeutta enää???
- AnonyymiUUSI
Helsingin yliopiston poliittisen historian professori Juhana Aunesluoma, Ulkopoliittisen instituutin tutkimusprofessori Mikael Mattlin ja
tutkija Joel Linnainmäki sekä
toimittaja, Ylen entinen Washingtonin-kirjeenvaihtaja Paula Vilén
Asiantuntijoita aiheeseen liittyen ilman lainausmerkkejä. Ei toki ainoita, mutta pitkään ovat töitä tehneet tällä saralla.
Tunnetko paljonkin parempia asiantuntijoita tai onko sulla mielessä että miksei sua kutsuttu?
Mitä itse olet mieltä Trumpin Eurooppa -lausunnoista?- AnonyymiUUSI
Myötäily ei ole keskustelua-
- Anonyymi00026UUSI
Anonyymi kirjoitti:
Myötäily ei ole keskustelua-
Myötäily ei ole keskustelua. Tai no ainakin Venäjällä ja USAssa on. Yksi puhuu ja muut taputtaa.
A-talk oli keskustelua uudesta maailman tilanteesta Euroopan näkökulmasta. Miksi Euroopan? Kun me asumme täällä.
Jos keskustelijat olisivat olleet USAsta, se olisi ollut erilainen, siellä olisi keskusteltu koska se suuri tulevaisuus alkaa, kultainen aika ja koska kansalliskaarti häipyy kaduilta. Toiset olisivat olleet mielissään varastetusta äljystä , ehlä kauhistelleet kuinka Euroopassa yriteään hillitä vihapuhetta ja nettivainoamisia, rajoittaa sananvapautta!
Js keskustelijat olisivat olleet Venäjällä. Putin olisi puhunut ja tarjonnut mukana- nyökyttelijöille vodkaa! - Anonyymi00041UUSI
Putiniin ei voi luottaa. Trumpkin sen tajusi ja että kaikki sopimukset on paskapaperia sen kanssa. Onhan se ollut tekemisissä Putinin kanssa ja varmasti todennut että hullu kuin pullosta tullut. Sama oli Hitlerin kanssa, mikään ei pysäyttänyt. Kuinka kauan Ukraina saa kärsiä?
- AnonyymiUUSI
YLE on bolseviikki-kasaarien käsikassara.
- AnonyymiUUSI
Eikö keskustelijat lainkaan ymmärrä että EU:n väkiluku on huomattavasti suurempi kuin USA:n, siitä huolimatta sättivät kun pienempi väkimäärä ei puolusta isompaa.
Venäjän väkimäärä on niin paljon pienempi kuin EU:n silti pelätään Putinia aivan kuin olisivat pikkulapsia. Neuvostoliitto oli suurempi kuin nykyinen Venäjä, sotavuosina suomalaiset sotilaat olivat huomattavasti heikommassa asemassa kuin nyt Ukraina on.
EU:n johtajat kielsivät ettei heidän antamilla ohjuksilla saa iskeä Venäjälle, myöhemmin sitten antoivat luvan, tämä todistaa lepsuilusta ja Putinin pelosta.- Anonyymi00042UUSI
Poliittiset ristivedot ja ideologiat saa Euroopan puolustuksellisesti heikoksi. Paljon maahanmuuttajia sekottamassa pakkaa. Yhtenäistä Eurooppaa vastaa ei Putinkaan olisi tohtinut nyt lähteä.
- AnonyymiUUSI
Yksi nainen oli joku pellekaveri, yleläinen tyhjäntoimittaja.
- AnonyymiUUSI
Taidat olla itse tyhjäntoimittaja! Hän on hyvin tottunut ulkomaan toimittaja ja tuntee hyvin myös nuo, Venäjän asiat!
Auvanm turha on maallikon käydä häntä arvostelemaan, hänellä on vuosienm kokemus kansainväisestä politiikasta!!
Joten on melko tyhmää käydä häntä arvostelemaan!!
- AnonyymiUUSI
Tämä Stubb sanoo että saattaa tulla aika kun neuvottelee
Venäjän kanssa, onkohan Venäjällä ajatuksia neuvotella
Stubbin kanssa ollenkaan? Tulee vaan mieleen sellainen
vaihtoehtokin kun katsoo koko tilannetta kaiken kaikkiaan
eikä se tarkoita Natoon liittymistä vaan kokonaisuutta
mukaanlukien menneisyyttä ym.
Se on varma että Venäjä neuvottelee monen muun kanssa
länsi-Euroopassa ja varmasti Yhdysvaltojen kanssa niinkuin
nytkin huolimatta kuka on Yhdysvaltojen presidentti.
Tulee tosiaan mieleen että mitenkähän käy Stubbin kanssa?
Tai yleensäkin muidenkin tämän EU'n ohjaamien Suomalaisten
kanssa?
Ovat mielestäni aiheuttaneet todella paljon vahinkoa
Suomelle EU'n vieminä ja tuomina, haluttuun suuntaan
ja erikoisesti viime vuosien maahanmuuttajien maahan tuloon!
Joka ei näytä olevan suosittua itse Suomalaisten mielestä
vaikka ovat itse nämä jostain kumman syystä äänestäneet
Suomen "Edustelijoiksi" EU'n!- Anonyymi00025UUSI
Jos sun lasta isompi kiusaa ja se ei puhetta usko, on se vaikea paikka.
Kerro lapselle että kun se on niin iso poika, anna sen vaan hakata.
Vie sille rahaa. Haluaako se meidän talon? Muutetaan mummulan yläkertaan.
- AnonyymiUUSI
Jenkeissä jopa republikaaninen puolue on alkanut vastustamaan Egomaanista Oranssia Vihapappaa ja Magatkin ovat myös alkaneet kääntämään selkänsä Oransille Ryssän nuoleskelijalle!!!
- AnonyymiUUSI
Trump on pelkkä desanttikoira.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Trump on pelkkä desanttikoira.
Ihanaa, jos ajaisivatn ulos tuon TRUMPIN tuolta USA:sta ennen kuin panee koko maailmanm kirjat sekaisin tuon PUTININ kanssa! Kaksi vallan ahnetta ukkoa!!
Ei kyllä kunnian kukko laula nyt juuri kenellekään noitten valtaa pitäessä! - Anonyymi00039UUSI
Anonyymi kirjoitti:
Trump on pelkkä desanttikoira.
Bideenit ja Blinkenit oli hyviksiä
Nyt tämä Schtroumpit ja Tosi Nuijat on pahiksia
- Anonyymi00024UUSI
Oli hyvä keskustelu, se Kiina-tutkija toi mielenkiintoisia näkökulmia.
Entinen USA kirjeenvaihtaja on nähnyt politiikan suunnan muutoksen paikan päällä jo Trumpin ensimmäiseltä kaudelta. Poliittisen historian professori ja ulkopoliittisen instituutin tutkija professori kykenivät myös kriittisesti tarkastelmaan Euroopan toimintaa.
Se, että USA kääntyy sisäänpäin, varastaa naapurista öljyä, ampuu kalastusaluksia, uhkailee Kanadaa ja Grönlantia, on kyllä politiikan muutos. USA on jo luokiteltu yhdelle Nato- maalle, Tanskalle turvallisuusuhaksi!
JA: USAn ulkopolitiikassa ei Venäjää eikä Kiinaa pidetä uhkina vaan liittolaisina.
Vahvojen seniilien johtajien kumppanuutena. Eurooppa sen sijaan on vellihousujen maa neuvotteluineen.
NYT olisi EU liittovaltion vuoro. Tai olis ollut jo kauan sitten! - Anonyymi00028UUSI
Tuo Damström on kyllä säälittävä tapaus.
- Anonyymi00029UUSI
Aika jännä juttu. Euroopassa on paljon nuorempaa porukkaa puikoissa ja korkeasti koulutettuja naisia oikeissa töissä, ei koristeena!
- Anonyymi00036UUSI
Mitä haluat tuolla kommentilla siis sanoa....???
- Anonyymi00043UUSI
Anonyymi00036 kirjoitti:
Mitä haluat tuolla kommentilla siis sanoa....???
Naisia huijataan, tietämättään tosin.
Vanhoja huijaa amerikkalaiset lentäjäkapteenit, nuoria terroristit. Avainsana on myötätunto. Kun sen herättää, nainen seuraa perässä ja tekee mitä käsketään.
Tarvitaan rahaa. Tarvitaan apua Israelin hävitykseen. Haluaisin tulla luoksesi, nyyh, Haluaisin että autat juutalaisten kansanmurhassa, nyyh.
Maan puolustuksesta ei ymmärretä mitään, jos välitetäänkään.
-eri-
On Se ihqu🐷🇺🇸
- Anonyymi00040UUSI
Oranssi idiootti on narsistinen öykkäri ja henkisesti kiukuttelevan pikkulapsen tasolla ja tämä oli vielä kohteliaasti sanottu. En viitsi tähän laittaa mitä oikeasti ajattelen tästä Putinin sylikoirasta, kun sitä ei kuitenkaan julkaistaisi.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26814375Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu677285Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117091Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä605135K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1134872Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754724Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos964495PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214417Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784165Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023958