Vapareille ilouutinen:
Ilta-Sanomat 11.12.
Kotimaa
Kettu korvasi Jeesuksen
IS selvitti, miten uskonto riisuttiin koulun joulujuhlista. Rehtorit kertovat, millaisia juhlia kouluissa nykyään järjestetään.
Enkeli taivaan lausui näin... Ei lausu enää. Ainakaan kaikkien peruskoulujen joulujuhlissa, koska jotkut sen säkeistöt sisältävät uskonnollisia viittauksia.
Jeesusta ei mainita välttämättä enää kertaakaan joulujuhlan aikana. Jeesuksen ovat korvanneet huomattavasti uudemmat hahmot, kuten kestävästä tulevaisuudesta opettava Ketu Kettunen. Joissain kouluissa myös ”varoitetaan” etukäteen juhlan mahdollisesta uskonnollisesta sisällöstä. Selvitimme, miten joulujuhla muuttui.
Vapaa-ajattelijoilla ilouutinen
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot583559Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe322959- 282614
- 762604
- 192265
- 522242
- 561901
- 581726
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111613- 131535