Loistava artikkeli:
Suomi saa pian ensimmäisen F-35A-hävittäjänsä. Runkonumerolla JF-501 merkitty kone luovutetaan Suomelle juhlallisessa rollout-seremoniassa Lockheed Martinin tehtaalla ensi tiistaina.
Siirtyminen Horneteista uusiin viidennen sukupolven häivehävittäjiin on iso hyppäys Ilmavoimien suorituskyvylle. Hyppäyksiä on puolustushaaran historiassa ollut aiemminkin.
Suihkuhävittäjien aikakausi alkoi vuonna 1953, kun Ilmavoimat otti käyttöön ensimmäiset Vampire-koneet. Seuraava iso hyppäys oli tutkalla varustettujen Saab Draken- ja MiG-21BIS -hävittäjien hankinta 1970-luvulla. Hornetit nostivat Ilmavoimien suorituskyvyn taas uudelle tasolle 1990-luvulla.
Suuriin hävittäjähankintoihin kytkeytyy aina politiikkaa. Drakenit ja MiG-21:t piti aluksi korvata kahdella uudella laivueella lännestä ja yhdellä Neuvostoliitosta. Kun Neuvostoliitto hajosi, katosi myös ulkopoliittinen paine ostaa kalustoa Moskovasta. Hornet-hankinta kiinnitti Suomen tiiviisti länteen ja Yhdysvaltain kumppaniksi.
Suomi on jälleen päättänyt ostaa hävittäjiä Yhdysvalloista. Kauppaan liittyy innostuksen lisäksi epävarmuutta ja jopa pelkoja. Epäilyt liittyvät sekä F-35:een järjestelmänä että Yhdysvaltain uuteen ulkopolitiikkaan ja strategiaan. Mitä Suomi saa 10 miljardilla eurolla? Voimmeko vielä luottaa Yhdysvaltoihin liittolaisena?
F-35 oli jo lähtökohtaisesti vaikea hanke. Samasta koneesta piti kehittää kolme erilaista versiota. Tekniset haasteet olivat valtavia ja johtivat pitkiin viivästyksiin. Kehitystyön hintalappu nousi taivaisiin.
Suomen onneksi vaikeudet on pitkälti voitettu. Norjan, Tanskan ja Suomen F-35-koneet sekä Ruotsin Gripenit muodostavat ensi vuosikymmenellä merkittävän ilmavoiman Pohjolaan. Se on vahva pelote Venäjän suuntaan.
jatkuu
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000011686941.html
Pääkirjoitus: F-35 siirtää Suomen ilmavoimat aivan uuteen aikakauteen
4
96
Vastaukset
- Anonyymi00001
Suomen ilmaherruus omilla alueillaan on turvattu vuosikymmeniksi eteenpäin.
- Anonyymi00002
Nuo eivät pärjää Suhoi 57 vastaan hetkeäkään. Suhoita on karjalan kentillä satoja odottamassa Putinin käskyä. Suomi lakkaa olemasta vartissa kun Suhoit pudottavat kuormansa. Koko maa on kadonnut, paikalla lainehtii vain radioaktiivinen itämeri.
- Anonyymi00003
Yhdysvaltojen euroopanpolitiikka menee väärään suuntaan suhteessa euroopan tekemiin asehankintoihin. Yhdysvalloille annetaan määräysvalta, käyttöökö koneiden tappokytkintä vai eikö käytä.
Jatkuvat ohjelmien päivitykset tulevat yhdysvalloista.
Muistakaamme nuolla Trumpin peffaa, muuten ei koneet lennä. - Anonyymi00004
Venäjä voisi lakkauttaa ilmavoimansa tarpeettomana, sillä F-35 jälkeen ne ovat romurautaa. On ihan turhaa venäläisten kuluttaa resurssejaan ilmavoimiin. Heidän kannattaa jatkossa keskittyä jalkaväen massamaiseen käyttöön.
Ai, mutta niinhän Venäjä jo tekee Ukrainassa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot783660Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe353011- 782801
- 282664
- 192575
- 522332
- 571947
- 161937
- 581786
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121698