Kapu ja SDP roikkuvat sotkemassaan sotessa

Anonyymi-ap

Useat asiantuntijat ovat tehneet raportin, jonka mukaan 6-11 hyvinvointialuetta riittäisi, nythän niitä on 21.

Vähentämistä vastustavat etenkin Sdp, keskusta, vasemmistoliitto ja Rkp. Persuissakin ilmenee vastustusta, vaikka myös kannatusta, ainakin Purra valtionvarainminiterinä on ilmaissut tarpeen sotealueiden määrän tarkastamiseen alaspäin.

SDP ja Kepu olivat pääarkkitehdit susi-sotea tehtäessä. Nyt ne vastustavat täysin pieleen menneen järjestelmän korjaamista. Nämä puolueet, kuten myös vasemmistoliitto ja RKP, tunnetaan vastuuttomasta rahankäytöstä ja täydellisestä talouden ymmärtämättömyydestä. Sen tämäkin osoittaa.

Ymmärtäisin jos kyse olisi vain Krista Kiurun ja Matias Maäkysen tyyppisten tomppeleiden kannanotoista, mutta koko SDP puheenjohtaja Lindman mukaanlukien istuvat kuin pas*a junttilan tuvan seinässä sotkuaan puolustaen.

Kepu luonnollisesti ei halua päästää saavuttamistaan aluevaltuutettujen määrästä irti. Sille tärkeitä on maakuntien kyläpolitikointi, ei se mitä se maksaa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Maamme kirkkaimmat ja viisaimmat edustajat, Kiuru ja Linden, olivat pääpäsmäreitä sotea sorvatatessa.

      Mikään ei voi mennä pieleen kun on noin osaavat ihmiset jotain tekemässä.

      Linden tunnetaan suurista saavutuksistaan mm. HUS papereiden arkistoijana. Ja tietysti SKP:n politbyroon jäsenyys on meriitti silloin kun demarit talousosaajia nimeää.

      • Anonyymi00002

        Linden - eteenpäin O W Kuusisen viitoittamalla tiellä.

        Pidetään suurosaajana demareissa, se kertoo demarien tason, ei muuta


    • Anonyymi00003

      Käsittääkseni soten suunnittelijoilla ei ollut tiedossa että sinimusta hallitus leikkaa ensitöikseen sotelta miljardeja ja alkaa LAPIOIMAAN verovaroja yksityiseille herhiläisille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4091
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3559
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3445
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3427
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3280
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2524
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2264
    Aihe