Eikö teistä vielä ole huomannut erään asian, että jotkut mannit ovat tuolta pohjoisen puolesta laittanut näille palstoille, yli 20 eri nikillä sarkastista tekstiä, jossa sama henkilö pakana(M) kutsuva on ydin henkilö!?
Ettekö tiedä!?
Angélica
34768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Pliis?
jollakin heittää pahasti.
Pistä pakana turpa kiinni. Ja poistu elämästäni.
"Pistä pakana turpa kiinni. Ja poistu elämästäni. "
..nähnyt ennalta, että Pakana(M) ilmestyy elämääsi? ;-)
että kukaan pakana ei olisi päässyt hänen elämäänsä.
Ettekö huomannut sitä vaan teenkö sen uudelleen.
http://maxpages.com/minisivut/Skitsofrenian_alku
Nyt nauratti jo pelkkä sivun linkin näkeminen. :)
En sitä kuitenkaan vitsimielellä laittanut.
Mutta minkäs teet, jos hymy irtoaa? On sillä niin himmeitä juttuja, mutta sehän tässä vaarallista on, että on varmaankin tosissaan. Minunkin pitäisi olla pyörätuolissa hänen mukaansa. Otti oikein osaakin. Olisi varmaan monessa mielessä parempi olla muiden raahattavana:(
Eiku sittenhän mulla olisi aikaa hiukan liikaakin täällä pyöriä.
Koska saamme tämän vastakkain-asettelun purettua.
Uskonasiat ovat uskon asioita. Astetta vakavampia, kuin makuasiat.
Heikolla menestyksellä palstan täällä oloaikana on kukaan tullut vaikutetuksi, että mikään olisi muuttunut.
Itse tosin olen tutkinut sekä historiaa, että luonnontiedettä enemmän.
Tarvisko palata Raamatun lukuun useammin?
Voisit sinäkin ihan tosissaan valottaa syitä uskovien parjaamiseen. Onko joku loukannut pahasti, vai miksi?
"Voisit sinäkin ihan tosissaan valottaa syitä uskovien parjaamiseen. Onko
joku loukannut pahasti, vai miksi?"
Enhän minä parjaa uskovia. Minä arvostelen perustellusti.
Taidat olla tuon pakanan kanssa kuin paita ja perse vai? Sellainen olkoinen näennäis kristitty?
Ihmettelen oikein sinun suhdettasi tuohon kalmalle haisevaan Pakana(M).
Ja vielä meidän kristuksen puolustajana sinäkin kehtaat pelleillä!
Mihinkähän kirkko kuntaan oikein kuulut ja sitä pakanan kanssa jaarittelemalla esille tuot Efraim? Olen lukenut monet sinun kappaleesi, ja huomaan kuinka puhut sinäkin pahaa meistä omistasi tuon Pakanan kanssa. Ihmettelen kovasti sinun "moraaliasi jos sellaista sinulla ylipään on". Miksi ihmeessä kirjoittelet vielä tuolle pakanalle, häväistäen meitä muita kristittyjä. Me olemme jo ajat sitten lopettanut kirjoittelun tuolle Pakana(M)lle. Vai pitääkö ymmärtää asia näin että, sinäkin kuulut todellisuudessa Pakanan porukkaan?
asettaa kyseenalaiseksi koko vanhanaikainen tapa määrittää sairauksia. Lääketeollisuus ja lääkärit ylläpitävät vanhoja uskomuksia..että Freud ja kumppanit on saaneet vähintään yhtäpaljon aikaan turhaa "sairautta" kuin kirkkokin...ja joutavat romukoppaan !
Tuntuu olevan sinun keinosi.
Enkö saisi yrittää ystävällistä yhteydenottoa?
Ei minun tarvitse Kristusta puolustella, Hän ei puolustelujani tarvitse.
Olenko samaa mieltä hänen kanssaan, jos naureskelemme noidalle?
Näennäiskristitty kysyy hurskaalta, että kellä on tuomio ja oletko syntinen enää ollenkaan?
Itse voisin kysyä, että kenen meidän puolesta puhut?
Taidat muuten feikkailla, mutta enhän minäkään kaikkea voi huomata.
Miten olen sinua häväissyt?
Minun suhteeni Pakana(M) on se, että arvostan häntä älykkäänä ihmisenä, joka puhuu paljon asiaakin ja totta.
Hänen monista väistelyistään ja silkan historian vääristämisestä voinkin olla eri mieltä.
Rukoilen sinun, itseni ja Pakana(M):n puolesta.
ps. Se on Efraim
oikein kunnon hihhuli. Noinko Jeesus opetti rakastamaan lähimmäistään?
Taidat olla niitä hihhuleita, että jos olisi olemassa Taivas, niin menisit varmasti Helvettiin!
No, tulihan se sieltä.
Et ole siis kristitty vaan aivan jotain muuta.
Rukoilen puolestasi.
että teikäläisten kapulakielessä "Rukoilen puolestasi" tarkoittaakin suomeksi "Haista paska"?
Tiedustelisin sinulta Efraim, mihin kirkkokuntaan tai kristilliseen uskonhaaraan sinä kuulut?
Tai mitä uskonhaaraa sinä edustat?
Itse olen helluntaiseurakunnan jäsen, ollut jo yli 51 vuotta, ja eläkkeellä. Ymmärrän sen että, sinä kilvoittelet vääräuskoisten kanssa, mutta en ymmärrä sitä, miksi sinä kirjoittelet nimimerkille Pakana(M).
Koska on tunnettua, että pakana(M) on pahansuopa erityisesti kristittyjä, ja muita kristilliseen haaraan kuuluvia kohtaan, niin eihän se ole enää "tervettä kilvoittelua", vaan seurustelua tämän interaktiivisen median kautta. Samalla olet jo tavallaan "sekaantunut" hänen ajatusmaailmaansa.
Sinä olet monissa kirjoituksissasi antanut sellaisen kuvan, että olet erittäin hyvä ystävä hänen kanssaan, ja jopa kannustanut häntä jatkamaan pakanallista toimintaansa. Sinun kirjoituksistasi näkee, että sinä et ole oikeudenmukainen kristitty, vai oletko?
Toisia sinä julmasti kohtelet, (esim. Angélica, joka on selvästi noita) Kun taas joillekkin olet erittäin lipevä. (esimerkkinä on tuo pakana(M)) Eikö kristitty ole aina vain Jeesuksen rakkauden takana, oli vastassa kuka tahansa? Etkö muista vertausta laupiaasta Samarialaisesta? Eikö Kristitty pysy aina saman totuuden takana?
Miten tämä sopii kristillisen ruumiin eli pyhänhengen temppelin toimeksi. Noin 40 keskustelua taaksepäin, puhut pakanan kanssa homoseksuaalisesta käytöksestä, kuin sinä itse sitä harjoittaisit. Onko sinulla ollenkaan kristillistä selkärankaa ja Apostoli Paavalin kehoitusta, olla heittämättä helmiä sioille?
Otat osaa tyhjänpäiväisiin jaaritteluihin tämän pakanan kanssa, ilman että se antaisi muuta tulosta kuin sen että, sinä ruokit pakanaa hänen itsensä kehittämillä väitteillä, ja vielä väittäen olevasi hyvässä seurassa pakanan kanssa.
Seura tekee kaltaisekseen! Kristuksen antama valo on, kuin Hänen antamissaan vertauskuvissa, mitä hienointa öljyä. Tämän öljyn saa ainoastaan seurakunnasta, jossa Pyhähenki sitä antaa seurakuntalaisille! Luuletko saavasi pakanan teksteistä, ja väitteistä sitä hienointa öljyä, mitä Herramme lupaa? Eikö meidän uskomme perustu uskoon, eikä tieteisteorioihin, ja todisteluihin? Joita vuosien mittaan muunnellaan, sen vuoksi että ne eivät ole yksinkertaisesti vakaita tosiasioita? Vaan perustuvat myös eräänlaiseen uskoon, joka kumoutuu aina uudesta todisteesta.
Hyvä Efraim, sitä sinä et saa väittelemällä Pakanan kanssa, eikä kukaan muukaan kristitty, vaan ja ainoastaan omasta seurakunnastaan.
Toivon että lukiessani taas väittelyitä, jotka ovat pakanan tai muiden epäuskoisten ympärillä, ei sinun nimimerkkiäsi näkyisi siellä. Sillä, haluaisin nähdä sinut rakentavien keskusteluiden ympärillä, toisten kristillisten veljiesi ja sisariesi, jotka kirkastavat Jeesusta Kristusta, meidän vapahtajaamme.
Hyvin paljon siunausta tulevaisuudellesi, tarkkailen sinua, ja muitakin kristittyjä Jeesuksessa Kristuksessa.
Terveisin Pastori, Olavi Silva
Tyypillistä lahkolaisuutta. Älä juttele "luopion" tms. kanssa!
Mutta, hehhee, Efraimpa ei olekaan lahkolainen, vaan ev.lut.
Olen ilmeisesti onnistunut tuomaan julki liian arkaluontoista asiaa teikäläisistä ja teikäläisten uskosta, kun noin kalikka kalahti. Tosin on sanottava, että toistaiseksi en ole edes hellareiden harhaoppeja edes kaivellut. Mutta pastori hyvä, katsotaan.
Voi Vittu Saatana........Vituttaaaaaaaaaaaa
Minä Pakana suuri mies olenkin pieni piskuinen paskiainen voi VITUUUUUUU mä sekoooon
Muistaakseni Efr. on jossain kohdin menneisyydessä kirjoittanut,ettei ole ev.lut.
Tuosta hellupapin nootista sen verran,että kummasti heikäläiset kyllä "veljeilevät" pakanoiden kanssa esim.teetupabusseissaan...
on kertonut kuuluvansa "vapaaseen" ev.lut.seurakuntaan. Käsittääkseni he leikkivät ev.lut.uskovaisia, mutta eivät (kai?) maksa kirkollisveroa, vaan maksavat kymmenkyksensä omalle seurakunnalleen.
Aivan uusi juttu minulle - siis tuo "vapaa ev.lut.seurakunta".
Onko ne jotain Cityseurakuntia(vai onko nuo taas helluntailaisuuteen kuuluvia)?
No,Suomessakin nykyään riittää näitä eri kuppikuntia...
mutta tässä:
http://www.palatsi.net/esittely_paaosa.html
Taisitpa ohjata minut juuri oikeaan paikkaan...:)
Kiitos vaan. Voitaisiinkos tavata ja paneskella?
Kaikki rukoukset puolestani ovat tervetulleita, mutta voithan toki perustella kirjoituksiasi.
Mistä päättelet, etten tunne Jeesusta?
Ensinnäkin kiitos siitä, että puutut keskusteluun, joka ilmeisemmin on monessa mielessä turhaa. Keskustelut Pakana(M):n kanssa eivät välttämättä ole rakennukseksi kummallekaan, koska Pakana(M) ei ryhdy edes asialliseen keskusteluun. Tämähän on selkeästi vastustajan valitsema taktiikka.
Kirjoitan hänelle sen vuoksi, että mahdolliset palstalle tulevat uudet henkilöt eivät saisi käsitystä, ettei Pakana(M):n väitteille ole vastauksia.
Se, mihin kirkkokuntaan kuulun, ei ole tärkeätä, vaan se, että kuulun seurakuntaan, joka on Jeesuksen ruumis ja me olemme yhtä.
En ole hyvää pataa Pakana(M):n kanssa kuin sellaisissa asioissa, joissa hän on oikeassa Raamatullisessa mielessä ja muutenkin.
Onko se sitten epäoikeudenmukaisuutta, kuten kerrot?
Angelica puolestaan on samalla viivalla täällä vierailleen Kati Sinenmaan kanssa, enkä kovin paljon ole hänen kanssaan keskustellut.
Jos puhun Pakana(M):n kanssa homoseksuaalisesta käyttäytymisestä, niin kuin synnistä puhutaan, niin missä vika? Samanlaisia syntisiä kaikki olemme ja joka kieltää olevansa syntinen, niin lukekoon Johanneksen kirjettä, jossa asiasta kerrotaan.
Miten homoseksuaalinen ihminen olisi sen arvottomampi Jeesukselle, kuin minä tai sinä? Ota huomioon, että Hän kuoli myös heidän syntiensä vuoksi.
Olenko juuri milloinkaan lähtenyt asiattomalle linjalle Pakana(M):n kanssa? Olenko haukkunut häntä tyhmäksi, hulluksi tms?
Olen kertonut totuudesta, niin kuin sen itse olen ymmärtänyt.
Olet oikeassa siinä, että en olisi saanut kommentoida tuota Pakana(M):n kirjoitusta, jossa hän antaa Angelicalle linkin johonkin, missä oli sana "mielenterveys". Ei kerta-kaikkiaan pitänyt enää pokeri sillä kohdalla, koska totuuden nimissä minun täytyy sanoa, että Pakana(M):n sarkasmi on joskus huvittavaa.
Paljon on oppimista Jeesus tiellä ja paljon odotan Häneltä lisää viisautta ja yritän pitää oman lihani irti keskusteluista.
Että olisit "luopio". Pitääkö paikkaansa?
Hellarit eivät ole lahko, vaan tunnustuskunta, joka on suurempi, kuin luterilaisuus.
En kuulu valtion kirkkoon, mutta seurakuntaan, jonka tunnustus on kai lähinnä luterilaisuutta, mutta jossa on väkeä liki kaikista tunnustuskunnista.
Näistä tunnustuskunnista pitäisi pikkuhiljaa tosin päästä eroon, koska Jeesuksella on yksi ainoa seurakunta, joka tempauksessa täältä lähtee.
Käsittääkseni suurin osa maksaa kirkollisveronsa, mutta kun minä satuin eroamaan kirkosta, kun en Jumalaan uskonut, enkä ole takaisin liittynyt.
Laitan rahaa erilaisiin projekteihin ja lähettäjäyhdistyksiin - kohdistan itse kymmenykseni siis.
Älkää erotko kirkosta - olemme perheessä miettineet takaisin liittymistä, mutta katsotaan nyt.
http://www.palatsi.net/esittely_main.html
Tervetuloa kaikille.
Häpeä.