Saksassa viisi otettiin kiinni epäiltynä joulutori-iskun suunnittelusta
Viranomaiset kertoivat, että kiinniotetut olisivat suunnitelleet ajavansa ajoneuvolla joulutorille Etelä-Saksassa Baijerin osavaltiossa.
STT–AFP
8:05
Saksassa viisi ihmistä on otettu kiinni epäiltynä osallisuudesta joulutori-iskun suunnittelemiseen, kertoivat paikalliset viranomaiset lauantaina. Viranomaisten mukaan yksi egyptiläinen, kolme marokkolaista ja yksi syyrialainen otettiin kiinni perjantaina.
Viranomaiset kertoivat, että kiinniotetut olisivat suunnitelleet ajavansa ajoneuvolla joulutorille Etelä-Saksassa Baijerin osavaltiossa. Viranomaisten mukaan egyptiläinen epäilty olisi kehottanut tekemään sellaisen iskun, jonka tavoitteena olisi vahingoittaa niin montaa ihmistä kuin mahdollista.
Saksalaisen uutiskanava Tagesschaun mukaan viranomaisten eivät täsmentäneet, mikä joulutori oli kyseessä. Toistaiseksi on niin ikään epäselvää, milloin isku olisi ollut määrä toteuttaa tai kuinka konkreettisia suunnitelmat olivat.
Lue lisää kirjoittajalta
STT–AFP
Näitä juhlia vihervasemmisto kannattaa?
4
105
Vastaukset
- Anonyymi00001
Onko Hamas myös ottamassa aurinkoa?
Anonyymi-ap
2025-12-14 11:54:33
Bondi Beachilla vietettiin Hanukkah-juhlien ensimmäistä päivää. Hanukkah on juutalainen juhla, jota vietetään Jerusalemin takaisinvaltauksen ja toisen temppelin uudelleenvihkimisen kunniaksi.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011690965.html- Anonyymi00002
hyssssstrea
- Anonyymi00004
eiku kadulle istumaan? Hamas veljet mukaan?
- Anonyymi00005
Itänaapurin intressejä politiikassa huolehtineen suljetun sektorin vaikuttajaverkoston "oppipoika" vasemmistoliitosta näyttää aktivoituneen toimintaan.
"Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä - vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella"
https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-kansanedustaja-yrttiaho-jatkaa-venajan-myotailya-vasemmistoliiton-johto-hyvaksyy-hiljaisuudella/
PS. vihreät tykkää yrteistä aholla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988