🚋 Tampere, Helsinki… ja pian Vantaa.
Muiden kaupunkien kokemukset kertovat selkeästi: ratikka muuttaa arjen sujuvammaksi ja kaupungin elinvoimaisemmaksi.
Tampereella matkustajamäärät ovat kasvaneet odotuksia enemmän ja liikkumisen kulttuuri on muuttunut pysyvästi. Helsingissä pikaratikka on noussut hetkessä yhdeksi suosituimmista yhteyksistä – ja nostanut alueiden vetovoimaa aivan uudelle tasolle.
Nämä tulokset näyttävät, millainen vaikutus Vantaan ratikalla voi olla:
✨ helpompaa liikkumista
✨ uusia koteja, palveluja ja työpaikkoja
✨ elävämpi ja kestävämpi kaupunki
Lue, miten muut kaupungit ovat hyötyneet ratikasta – ja miksi se on iso mahdollisuus myös Vantaalle:
https://ratikka.vantaa.fi/fi/ajankohtaista/artikkeli/tulevaisuus-kulkee-raiteilla-ratikka-valloitti-sydamet-tampereella-ja-helsingissa
#ratikkakaupunki #vantaa
Tampere, Helsinki ja pian Vantaa. Muiden kaupunkien kokemukset kertovat selkeästi: ratikka muutt
5
142
Vastaukset
- Anonyymi00001
Katin kontit ! Kyseistä patikkaratikkaa voi verrata vaikkapa fiksujen kirkkonummelaisten päätökseen omasta , tässä tapauksessa Länsiradasta. He tajuavat lisääntyvät velat ja velkaisen talouden.
Tänään päätöksensä antavat Salo ja Lohja Länsiradasta.
Jälkeenpäin voi Kirkkonummikin maksaa raiteet vaikka rusetille, mutta kyllä täytyy suhteistaa talous hankintoihinsa nähden. Vantaa ei sitä tee.- Anonyymi00003
Vertailussa ontuu pahasti. Vantaan ratikka rakennetaan vantaalaisille, mutta länsirataa ei rakenneta kirkkonummelaisille.
- Anonyymi00002
Mikähän uutuus ei vallottaisi aluksi osan porukasta mieltä. Lasku tuleekin perässä.
Ja mitä työpaikkoja ? Mistä sellaisia työpaikkasiirtymiä saadaan ? Helsingistä ?
Uusia innovaatioita, Start uppeja kenties ? Ettekö lue oikein edes työttömyyslukuja, työpaikkojen katoavuutta . Joista tekoäly ei vie edes työpöytää salin nurkasta.
Ja asunnot sitten. Toimettomalla ja kotiinsa linnottautuvalla maahanmuutolla, josta suurin osa on Suomelle hyödytöntä haittamaahanmuuttoa, jonka vuokrat juoksee suoraan veronmaksajilta.
Tällainen on Vantaan visio. Hallelujaa vaan.- Anonyymi00004
Et taida muistaa kritiikkiä Kehärataa kohtaan. Sehän ei käytännössä poikennut mitenkään tähän ratikkaan kohdistuvasta kritiikistä. Samoin asiattomat haukkumisetkin ovat jokseenkin yhdenmukaisia.
Kuinkahan moni silloisista haukkumista ja asiallisistakin kriitikoista on vielä sitä mieltä, että Kehärata oli suunnaton virhe ja velkarasite? Epäilempä ettei juuri kukaan. Julkisuudessa ei ainakaan näy.
Vantaahan on pystynyt vähentämään tuolloista velkataakkaansa huomasti kehäradan käyttöönoton jälkeen ja onkin yksi vähiten velkaantuneista isommista kaupungeista juuri nyt. Velkaantumisvauhti tosin on juuri tällä hetkellä huolestuttava, mutta niinhän on lähes kaikilla muillakin isommilla kaupungeilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36912370Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2575414Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736