Suurin osa maailmaa ei tiedä JT uskonnosta mitään tähän mennessä. Turhaan odotettiin vuoden 1975 Harmagedonia.
Suurin osa maailmaa ei tiedä
14
332
Vastaukset
- Anonyymi00001
Värvätyt vartiotornikaupustelijat tietävät joistakin lahkon asioista vielä vähemmänkin.
Lahkon oma historia pyritään pitämään salassa ja kieltämäänkin, ja heitä kielletään lukemasta mitä lahkosta on tietoon saatu.
Kuten on Raamattuaiheinen kirjallisuus, muu kuin vartiotorniseuran painama heiltä kielletty.
Itse asiassa jt:t eivät ole perillä siitäkään että he ovat äänivaltaa vailla olevia ulkojäseniä seurakunnissaan.
Mutta he saavat mielellään lahjoittaa valtakunnansaliensa lahjalaatkoihin.
Ja vartiotorneissa on toistuvaisartikkelina ohjeet testamentin teosta lahkon hyväksi, kuten kaikki mahdolliset lahjoitustavat, esim. vakuutukseen edunsaajaksi lahkon merkitseminen. - Anonyymi00002
Seuraavassa linkissä yhteenveto Jehovan todistajien oppihistoriasta, josta monet eivät ole tietoisia, ja siksi uskovat, että heidän Raamatun tulkintansa ovat lähtöisin Jumalalta.
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://johanneksenpoika.fi/dokumentit/hyvaksy_ettet_tieda_kaikkea.pdf- Anonyymi00003
Suurin osa maailman ihmisistä eivät ole koskaan kuulleetkaan JT uskonnosta.
- Anonyymi00004
Saarnaamistyön keskeneräisyys ei ole ennenkään ollut este odottaa harmadegonia ihan just heti. Tämä herättää tietysti kysymyksen, mitä käy niille, jotka eivät ole ehtineet kuulla mahdollisuudesta totella Jehovan todistajien hallintoelintä. Pääsevätkö he vapaalipulla paratiisiin vai kuolevatko harmagedonissa, vaikka eivät ole saaneet edes mahdollisuutta? Vai järjestääkö Jehova jonkin ihmetodistuksen, kuten JW org logo kaikkien näkyviin taivaalle? Yleensä todistajat eivät kovin syvällisesti mieti tätä(kään) asiaa. Kun järjestö sanoo, että elämme lopun lopun aikaa, niin se pitää uskoa.
Sitäkään ei moni tiedä, että jehova imestyi tase russelille 1914 Penissylvaaniassa, ja antoi käskyn päästellä Peräilmaa seurakunnissa kolmasti viikossa. Ja kotona lisäksi. Sekä käskyn mennä laskemaan Peräilmaa kadun kulmaan kärryihin nojaillen ja samoiten ihmisten kotioville.
- Anonyymi00005
Vartiotorniseuran Jeesus on palannut maan päälle 1914.
(vartiotorni on myös tunnustanut että Jeesus kävi 1918 haukkumassa heidän joulunviettonsa vartiotorniseurassa)
Näin Jeesus Raamatussa ilmoittaa paluustaan
Matt. 24:30 Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.Tuo jatkuu vielä abokryyvvikirjassa seuraavasti.
"Sillä jeesus laskeutui astraalipotkukelkallaan vaippa hulmuten Tel Megiddonille suhahtaen. Ja kaikkien maiden poliitikot sun muut viskaalit päästelivät kilvan Peräilmaa. Ja jeesus sanoi heille: olette näemmä syöneet raamatun mukaisesti maailmanlopun hernevelliä.
Ja sitten jeesus enkeleineen poltti tupakin ja rupesi alkaan maailmanlopun suorittamisen. Kaikki maailmassa pistettiin päreiksi, paitsi Vatikaanin hernevellivarikko, Ruttenvordtin Raappahousut, yksi heteka ja panaani. Sillä maailmanlopun jälkeen jeesus huilasi hetekalla ja soi panaanin, ennen ku lehahti suhahtaen taivaaseen Raappahousujen ja hernevellien kera.
- Anonyymi00006
Vartiotornin maailmanlopun asian paljastaa vain jehovantodistajille itselleen jaettava lehti Valtakuntamme palvelus kesäkuu 1974:
Nyt kun loppu on lähellä on hyvä tapa myydä asuntonsa tai edes vähäisempää omaisuutta ja antaa rahat vartiotorniseuratoimintaan. Olemme kuulleet että jotkut ovat niin jo tehneetkin. - Anonyymi00007
JT levittää sanaa yli sadassa eri maassa, KYLLÄ TUNNETAAN!!!!
- Anonyymi00008
Minun aikanani yli 200 eri maassa.
Alaspäin menee JT:n touhut.
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 2025-12-17 06:00:06
" JT levittää sanaa yli sadassa eri maassa, KYLLÄ TUNNETAAN"
Ketjun aloituksessa: "Turhaan odotettiin vuoden 1975 Harmagedonia."
Miksi vartiotorni sekoittaa Raamatun vartiotornikaupitteluun ?
v. 1975 seikkailu osoittaa sen Raamatun kannalta vääräksi profeetaksi,
katso 5 Moos. 18:20-22.
Raamatun mukaan sen sen tulisi nöyrtyä, rukoilla anteeksiantoa, myydä omaisuutensa ja antaa rahat köyhille + seurata Jeesusta.
Mutta järkyttävintä on ihmisten tappaminen verensiirtokieltoon.
1Kor. 10:27 - Jos joku pakana kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan
-siis myös veriruokia.
verensiirto taas. ei ole syömistä, se on elinsiirto. Se on rakkauden teko, jolla pelastetaan ihmishenkiä
APT 15:29 = karttakaa verta. - "Karttaa" ei ole kielto. Ja kuinka jakeet 1 Kor. 10:27 ja APT 15:29 voisivat olla ristiriidassa ?
karttaa = kiertää, kaihtaa, välttää näkemästä tai tekemästä jotakin
https://fi.wiktionary.org/wiki/karttaa
vertaa 5 Moos. 15:23 verta älä syö
Mutta Gal. 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta
(APT 15 luku lähtee ympärileikkauksen kysymyksestä. karttaminen tarkoittaa ottaa huomioon pöytäkumppanit jotka noudattavat verensyöntikieltoa vaikkei se enää ollut voimassakaan.)- Anonyymi00011
Raamattu ei ota kantaa veren lääketieteelliseen käyttöön, vaan asiayhteys "verikiellossa" on aina eläimen teurastaminen ja syöminen. Veri piti laskea pois eikä eläintä saanut syödä verineen. Poikkeuksena tästä oli itsestään kuolleen eläimen syöminen, jolloin liha tulee syödyksi verineen, kun sitä ei poiskaan enää saa. Tämän sai tehdä rangaistuksetta, mutta siitä tuli saastaiseksi ja vaadittiin puhdistautumista. Itsestään kuollutta tuskin syötiin muuten kuin parempien vaihtoehtojen puutteessa, mutta tämän salliminen kuitenkin osoittaa, että ihmisen ravitseminen meni veren karttamisen edelle, jos nämä asiat joutuivat vastakkain.
Edes juutalaiset eivät tulkitse asiaa niin, että kyse olisi ollut veren lääketieteellisestä käytöstä, ja miksipä tulkitsisivatkaan, kun siitä ei ollut kyse. Apostolien ohje puolestaan oli erikoistapaus, jolla haluttiin kunnioittaa juutalaisten omaatuntoa. Vanhan testamentin ruokasäädökset eivät sinänsä koske kristittyjä, mutta toisten omatunto tulee ottaa huomioon.
Vartiotorni sallii nykyään todistajille useita veren osia. Kaikkia plasman osia saa ottaa, kunhan ei ota niitä kaikkia kerralla, plasmana, vaan jakaa osiin. Logiikkaa voi vain ihmetellä.
- Anonyymi00010
Anonyymi-ap 2025-12-14 11:06:23
"Suurin osa maailmaa ei tiedä JT uskonnosta mitään "
Tietoisku:
-JT:llä maksatetaan väärennetty Raamattu, nimetty UM:ksi
-jt:t tuottavat Uskontojen uhrien tuki r.y:n suurimman asiakasryhmän
-Jt:t murhaavat jäseniään verensiirtokiellolla, kun Raamatun UT jopa suorastaan kehottaa syömään veriruoksia
1 Kor. 10:27 Jos joku pakana kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan
(Mooseksen lain verisäännöt kumottu, Gal. 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta)
Esim. Raamatun väärennöksestä
Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.- Anonyymi00012
Otetaan yksi esimerkki lahkon iskulauseista.
"Meillä on rakkaus keskuudessamme"
Mutta on vain myytti, että kun tuo on yhdessä toistettu valtakunnansalilla, niin sen päälle myös yhdessä annettaisiin taputussuosionosoitus.
Ei siellä tuolle taputeta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3413984Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52322- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102989Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791