Piti kuulemma olla nollatoleranssi persujen rasismille siitä viime kerrasta lähtien tai muuten.
Tai muuten ei mitään, muhahahahaha.
Tai muuten ei mitään, muhahahahaha.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tai muuten ei mitään, muhahahahaha.
KATSOKAAS DEMAREITA kukasitä johtaa,
maajhahaahahahahahahahaahhah
nats
siitä viime kerrasta lähtien tai muuten.
Demarit ois taas joutuneet valita päälikön uuden
Missikisat ahahahahahahahahaahahaahahahAHHAAHAHAHHAHAAHHAHAHAHAHAHAAOAAOHAHAHOAHAHAHAH
¨
JA EUROVIISUT RYAYAHAHAHAHAHAAHAHAHAHHAHAHAAHHA
JOUTAISI LAKKAUTTAA
ahahhaaha
ehdotan missikisojen täyskieltoa
Tai muuten ei mitään, muhahahahaha.
saisi tuonkin ajan ihmiset olla kotona
Todella: Lakkauttaa kaikki mik' ei ole itselle tärkeää?
Kuulostaa ihan viimehallituksen toimilta kun
liki puunpoltto,ja polttomottoriautot piti kieltää
Sensijaan: edes iloitulituskieltoa ei satu aikaan muhahahahaha
runouttaa muhahahahaha
Ruskee molo - onpsa täss' demaristinen olo muhahahahaha
Petteriä häpeävät kaikki.
Naishallituksen velanottoa häpeävät kaikki.
Kuten vihreiden metsämyyntiä
tai Sannan syrjähyppyä
muistetakoonNäkkäläjärven kissatappoa
lisään edeliseeni ! ^^
Typerää nyyhkimistä median ulinan mukaisesti.
Lapanen.
.
No ei hätää, Petteri antaa taas "rasismin vastaisen lausunnon ver2" ja kaikki ministerit ovat jälleen ruodusssa.
Maksetaanko noille ministereille muuten palkkaa siltä ajalta kun kuuntelevat Petterin lausuntoa? Meidän verovaroista?
Nimut rasismille tiukka EI --- tai muuten :D:D:D:D:D:D:D
Nollatoleranssi alkaa olla kulunut jo puhki.
Miksi matut sitten harjoittavat rasismia suomalaisia kohtaan?
Kuralle velkaisen, hävitetyn hyvinvointivaltion suurin ongelmako yltiösuvakkien lanseeraama rasismihömppä??
Petterin uskottavuus kuin puttella.
Aasian tutkimuksen dosentti, Suomalais-japanilaisen yhdistyksen varapuheenjohtaja kirjoittaa tänään, ettei Suomessa ymmärretä kuinka suuri raivo Kiinassa ja Japanissa on persujen rasistisista kuvista noussut.
"Uutisiin on viime päivinä noussut Miss Suomen somepäivityksen rasistinen ele ja perussuomalaisten poliitikkojen sille antama avoin tuki – halventavan eleen toistaminen julkisesti sellaisenaan. Suomessa on kuitenkin reagoitu hämmästyttävän laiskasti siihen, miten valtava ongelma asiasta on nyt noussut Itä-Aasiassa, erityisesti Kiinassa ja Japanissa.
Helsingin Sanomat uutisoi kyllä ilmiön uutisoinnista, mutta lähinnä Kiinan ”informaatiovaikuttamisen” näkökulmasta. Väite kiinalaisen uutisnoston poliittisista tarkoitusperistä vähättelee todellista ongelmaa ja sen laajuutta. Kyse ei ole myöskään mistään yksittäisestä, kotimaisesta somekohusta, kuten erityisesti perussuomalaiset pyrkivät esittämään.
Uutinen Miss Suomen ja perussuomalaisten poliitikkojen rasistisesta eleestä on noussut useissa Itä-Aasian maissa suureksi, pettymystä ja raivoakin herättäneeksi uutiseksi ja keskustelunaiheeksi siksi, että se koetaan syvästi loukkaavaksi ja halventavaksi itäaasialaisia kohtaan. Pyrittiin asiaa selittämään täällä miten tahansa, kyse on puhtaasti rasistisesta käytöksestä, joka kyseenalaistaa itäaasialaisten ihmisten arvon näiden etnisen alkuperän perusteella.
On vakava virhe kuvitella, ettei tällä olisi laajempaa merkitystä.
Tämänhetkisessä ongelmassa kyse ei ole vain jo tapahtuneesta, vaan jopa vielä vahvemmin selvästä reagoinnin puutteesta. Itä-Aasiasta katsottuna tilanne näyttää siltä, että kansan valitsemat Suomen ylimmät vallankäyttäjät saavat ilman minkäänlaista rangaistusta osoittaa avoimesti rasistista halveksuntaa itäaasialaisia kohtaan. Se, ettei tähän tartuta hallituksessa jämäkästi ja pyydetä reilusti ja avoimesti anteeksi, nähdään aivan yhtä isona ongelmana kuin itse rasistinen käytöskin. Näin katsottuna Suomi siis käytännössä hyväksyy itäaasialaisten avoimen vähättelyn valtiotasolla.
On vakava virhe kuvitella, ettei tällä olisi laajempaa merkitystä. Annan esimerkin: jo nyt lukuisat, aiemmin Suomesta pitäneet japanilaiset ilmoittavat julkisesti, etteivät enää halua olla maan kanssa tekemisissä tai tukea sitä esimerkiksi aiemmin rakastamiaan suomalaisia tuotteita ostamalla. Jo tällaisenaan tilanne on siis ystävällismielisen kulttuurivaihdon näkökulmasta katastrofaalinen. Mitä tapahtuukaan, kun samat näkemykset alkavat tuntua yksilöiden näkemysten sijaan laajemmin poliittisessa kanssakäymisessä ja kaupankäynnissä?
Toistan: Suomessa pitäisi ymmärtää, että kyse on syvästi vakavasta ongelmasta, jolla saattaa olla mittavia heijastevaikutuksia pitkälle tulevaisuuteen. Käytännössä ainoa tapa yrittää korjata tilanne olisi pyytää valtiotasolla julkisesti anteeksi itäaasialaisilta ja puuttua määrätietoisesti kansanedustajien halventavaan käytökseen. Vielä ei ole liian myöhäistä, mutta onko hallituksessa tai perussuomalaisessa puolueessa ymmärrystä tai johtajuutta tarvittaviin toimenpiteisiin?"
Persut on rasisteja. Rasismi ja muukalaisviha on persujen ainoat agendat. Turha odottaa muuta.
Hallitus on kuin lauma idiootteja.
Tämä Hallitus korjaa edellisen Hallituksen tekemiä virheitä ja se on kallista Suomalaisille
Eihän ne mitään ole korjanneet. Päinvastoin. Tuho on valtava.
Wokeväellä taas aistiharhoja ja rasismikangastuksia.
Persuthan sitä wokeväkeä tosiaan ovat.
Persut näyttivät todelliset kasvonsa ja orpo yrittää siivota kakat pois matolta. Jälki siihen jää vaikka kuinka pyyhkii paperilla.
Luulisi jo kyllästyttävän siivota vähän väliä persujen paskoja matolta.
Vielä yli vuosi pitää siivota. Ek ei anna rikkoa märkää unelmaansa kakkojen takia.
Silmien vinoksi vetäminen ei ole rasismia. Jos siitä joku loukkaantuu, se on pelkästään hänen oma ongelmansa, ja siihen on parannuskeinona kertoa itselleen, ettei se silmien venytys ole ketään muuta vastaan kuin Suomen typerän woke-väen sekoilua, ja poliittista mustamaalausta, joka vetoaa vasemmiston marksismilla aivopestyihin.
Ainoat rasistit Suomessa ovat ne, jotka syyttävät toisia rasismista.