Oikeiston ja vasemmiston eroavaisuuksia.

Oikeisto:
Poliittinen ajattelu, asennemaailma, vapaudet moninaisempaa ja laajempaa. Vähän kollektivismiin taipuvaisuutta, erilaiset mielipiteet ja näkemykset hyväksytään, suhtaudutaan kevyemmin tai kielteisemmin ehdottomuuksiin. Virheherkkyys suurempi. Älykkyys korkea, suvaitsevaisuus normaali. Vastuuntuntoisuus korkeaa. Maanläheisyys ja arkitodellisuus ohjaa toimintaa; ei ideologista orjuutta. Propaganda ja valehtelu ei houkuttele, oma maine ja arvostus tärkeä.

Vasemmisto:
Poliittinen ajattelu, asennemaailma, vapaudet jyrkempää, rajatumpaa ja fokusoituneempaa; kollektivismi, samanmielisyys, ehdottomuudet -> pelätään virheitä ja "vääriä" mielipiteitä, kyttäysmentaliteetti, itsesensuuri, herkkä tuomitsevuus, omat koirat voi purra. Älykkyys heikompaa, suvaitsemattomuus jyrkkää. Epärealistisia ajatusmalleja ja näkemyksiä. Vastuuttomuus. Ideologia ohjaa toimintaa; ideologinen orjuus. Propaganda ja valehtelu houkuttelee kilpailukeinona, oma maine ja arvostus ei ole merkittävää.

☝️🙄

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tiedätkö mihin

        Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
        Ikävä
        75
        4351
      2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

        Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
        Maailman menoa
        110
        4099
      3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

        Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
        Maailman menoa
        163
        2884
      4. Surullista

        Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
        Ikävä
        58
        2537
      5. Muuttunut käytös

        Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
        Ikävä
        67
        2397
      6. 139
        2206
      7. Väkeä oli liikkeellä

        Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
        Ähtäri
        42
        2107
      8. Oliko kiihkeä

        ensimmäinen yö?
        Ikävä
        51
        2001
      9. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        52
        2001
      10. Kummallista

        Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
        Sinkut
        56
        1752
      Aihe