Venäjän erikoisoperaatio on Ukrainan armeijan ansiosta paljastunut flobiksi.
Venäjä on nyt heikompi kuin 1800 luvulla. Venäjän talouden toipuminen Ukrainan sodasta ei tapahdu sodan lopettamisen kautta .
Venäjän talous vaatii välittömästi uuden sodan aloittamisen jos Ukraina pakotetaan rauhaan Venäjän ehdoilla.
Tällä kertaa Venäjä tarvitsee heikomma maan valtausyrityksilleen . Valinnan runsaus on Putinin valtti ja luonnollisesti sotatarviketeollisuus joka on saatu Venäjällä rakennettua tehokkaammaksi kuin koskaan II - maailmansodan jälkeisenä aikana .
Euroopan maat kuuluvat edelleen Putinin pelikirjan heikompiin vastustajiin. Miksi näin ?
Ukraina paljastaa
27
154
Vastaukset
- Anonyymi00001
Täriset varmaan pelosta kun noin paljon mietit venäjän sotateollisuutta.
- Anonyymi00005
Se on todella heikko. Osaajat ovat paenneet jo Venäjältä.
- Anonyymi00021
Ukraina on maa eikä voi sitä paljastaa.
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ukraina on maa eikä voi sitä paljastaa.
Miljoonat ukrot on maanpaossa ja pelkureita, sama suomessa kun sotaa alkaa.
- Anonyymi00002
Kyllä Ukraina kärsi rökäletappion tuossa sodassa, mitään sodalle asetettuja tavoitteita se ei saavuttanut, ei tullut Krimiä, vaan menetetyt alueet laajeni entisestään, hommahan täysi fiasko.
- Anonyymi00004
Paremman lopputuloksen Ukraina olisi saavuttanut kun ei olisi sotinut ollenkaan, mutta ku n Zelekskyillä iski kiima päälle että aikaisemmin menetetyt alueet pitää saada takaisin. Ahneella on paskanen loppu.
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Paremman lopputuloksen Ukraina olisi saavuttanut kun ei olisi sotinut ollenkaan, mutta ku n Zelekskyillä iski kiima päälle että aikaisemmin menetetyt alueet pitää saada takaisin. Ahneella on paskanen loppu.
Venäjä voi odottaa kohta romahdusta. Kauppa romahtaa uusien energiakeksintöjen seurauksena.
- Anonyymi00008
No Venäjä sai rosvomaineen putinistien toimien seurauksena. Suurvalta-asema meni. Kuka enää kunnioittaa.
- Anonyymi00010
Anonyymi00004 kirjoitti:
Paremman lopputuloksen Ukraina olisi saavuttanut kun ei olisi sotinut ollenkaan, mutta ku n Zelekskyillä iski kiima päälle että aikaisemmin menetetyt alueet pitää saada takaisin. Ahneella on paskanen loppu.
Tottakai mutta ei ollut muuta vaihtoehtoa kun sotia kun Venäjä kävi kimppuun.
- Anonyymi00015
Anonyymi00010 kirjoitti:
Tottakai mutta ei ollut muuta vaihtoehtoa kun sotia kun Venäjä kävi kimppuun.
Siinä vaiheessa kun Venäjä kokosi joukkojaan Ukrainan rajalle, niin Ukrainan olisi kuulunut vetää takaisin hyökkäys aikeensa itä-Ukrainaan.
- Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Siinä vaiheessa kun Venäjä kokosi joukkojaan Ukrainan rajalle, niin Ukrainan olisi kuulunut vetää takaisin hyökkäys aikeensa itä-Ukrainaan.
Päinvastoin silloin olisi pitänyt viedä kaikki irtoavat joukot suoraan rajalle.
Ukraina ei vaan uskonut että Puuttin voi oikeasti olla niin tyhmä että hyökkää 2000 luvulla naapuriin.
- Anonyymi00003
Venäjän elokuvateattereissa pyörii sotaelokuva venäläisestä sukellusveneestä ja sen urotöistä.
"Sukellat vain kerran" on eepoksen nimi. - Anonyymi00007
Venäjä on vahva.. ONNEA VENÄJÄ LÄHDIT PELASTAMAAN OMIASI...
- Anonyymi00012
😂😂😂
🤡🤡🤡
Pelastaa omat ryssän kielellä= tuhota heidän asunnot infra ja maa-alueet ja elinolot.
Sillä lailla ryssä pelasti omansa! - Anonyymi00016
Anonyymi00012 kirjoitti:
😂😂😂
🤡🤡🤡
Pelastaa omat ryssän kielellä= tuhota heidän asunnot infra ja maa-alueet ja elinolot.
Sillä lailla ryssä pelasti omansa!Ei kaikkea tuhoa voi laittaa Venäjän piikkiin, myös Ukrainan hyökkäyksissä on tuhoutunut paljon infraa.
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
Ei kaikkea tuhoa voi laittaa Venäjän piikkiin, myös Ukrainan hyökkäyksissä on tuhoutunut paljon infraa.
Kaikki voi laittaa Venäjän piikkiin, ilman Venäjän toimia alueella olisi edelleen rauha ja talot pystyssä.
- Anonyymi00024
Anonyymi00018 kirjoitti:
Kaikki voi laittaa Venäjän piikkiin, ilman Venäjän toimia alueella olisi edelleen rauha ja talot pystyssä.
Natsien tappotalkoot siviilejä kohtaan olisi sinun mielestä pitänyt saada jatkua? Itsehän Ukraina sodan aloitti, eli saa syyttää ihan itseään kylvetyksestä.
- Anonyymi00009
Täyttä paskaa ja valetta
- Anonyymi00011
Venäjä on heikko, mutta heikkenee.
- Anonyymi00013
Kun Venäjä ei enää ole suurvalta,niin mikä nimitys sille sopisi?
- Anonyymi00025
Nykyisen perusteella sanoisin, että sotilaallinen ylivalta.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Nykyisen perusteella sanoisin, että sotilaallinen ylivalta.
Heh, ei todellakaan ole mikään sotilaallinen suurvalta.
- Anonyymi00014
NATO kaikista pahin sota hullu. Suomen rahat menee korruptoituneeseen maahan, sieltä veroparatiiseihin. Kehtasi tuo Ukrainan hyväntekeväisyys järjestö pölliä sairaalatarvikkeet Riihimäen varastosta mitkä Suomi oli kerännyt.
- Anonyymi00019
😂😂😂
- Anonyymi00028
Totta - nato tuo suomeen tuhon.
- Anonyymi00027
UKRAINA ON TUHON OMA....
Ukrainalla ei ole apua halveksittavista palkkasotureistakaan ulkomailta tykin ruokana.
https://www.youtube.com/watch?v=jJrfP7ZFiEw- Anonyymi00029
Onko Venäjän kansan kohtalo parempi?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3436878Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675948Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945416Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi804221Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan483428HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok663385Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan353069Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta402683Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122297