F-35 koneet täysin kyvyttömiä torjumaan droonihyökkäyksiä

Anonyymi-ap

Suomelle on luovutettu Amerikassa ensimmäinen F-35 häivehävittäjistä. Tosin Suomeen ne tulevat vasta vuoden kuluttua.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011685568.html

Ukrainan sota on kuitenkin muuttanut myös ilmasodankäynnin aivan päälaelleen. Tällaisten häivehävittäjien rooli on muuttunut todella pieneksi. Miehittämättömät, kymppitonnin hintaiset kauko-ohajtut droonit ovat vieneet F-35-koneiden elintilan.

Nykyiset hyökkäykset kaupunkeja vastaan tehdään 500...700 pommidroonin, ja muutamien ballististen ohjusten voimin. F-35-hävittäjä ei pysty torjumaan noista kumpaakaan. Yhden lentotunnin hinta F-35 hövittäjällä on 35.000 euroa.

On esitetty, että häiveominaisuuksiensa turvin F-35 hävittäjä lentelisi vihollisen ilmatilassa, ja sieltä käsin voisi osoittaa pommikoneille erilaisia kohteita.
Mutta muutaman kymppitonnin drooni tekee tällaisenkin tähystämisen monta kertaa halvemmalla, ja vähemmillä koneiden ja lentäjien tappioilla.

Juhlitaan nyt tuota ensimmäistä F-35-konetta. Mutta se on kyllä pahasti vanhentunutta sotatekniikkaa, ennen kuin se Suomeen ensi vuonan saapuu.

12

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomi teki päätöksen F-35 hävittäjien hankinnasta 10.12.2021. Tuosta vain pari kuukautta eteenpäin, ja alkoi Venäjän hyökkäys Ukrainaan.

      Sodan alkuvaiheessa vaikutti vielä siltä, että Suomi teki erinomaisen päätöksen, kun suojaavat F-35 koneet on tilattu.

      Mutta esimerkiksi Venäjä ei ole kyennyt käyttämään omia hävittäjiään koko sodan aikana juuri lainkaan. Edes se ei uskalla lentää Ukrainan ilmatilassa, koska kaikki sen koneet ammutaan alas.

    • Anonyymi00002

      Suomessa eletään 40-lukua sotahankinnoissa.

      • Anonyymi00005

        Kanada ja Portugal peruuttivat jo tekemänsä F-35-koneiden hankinnat Yhdysvalloista. Suomi voisi harkita samaa asiaa, että ainakin puolittaa tämän tyypin koneiden konetarpeensa.

        Oikealla sotanäyttämöllä alkaa olla aika vähän sotilaallista tekemistä tämän tyypin ja hintaluokan hävittäjillä.


    • Anonyymi00003

      liika hitaitaki ovat uudet hävittäjät

    • Anonyymi00004

      AI-yhteenveto
      F-35-hävittäjän lentotunnin hinta on arviolta noin 11 800 euroa tunnissa, mutta tämä luku ei sisällä kaikkia elinkaarikustannuksia, jotka ovat valtavat – pelkästään koneen hankintahinta (n. 80-100 miljoonaa euroa/kone) ja elinkaaren kokonaiskustannukset nousevat miljardeihin, kuten Suomenkin 10 miljardin euron HX-hankinta osoittaa.
      Kustannustekijät:
      Yksikköhinta: Yhden F-35A-koneen hinta on ollut tuotantoerissä noin 82,5 miljoonaa dollaria, mutta voi nousta jopa yli 100 miljoonaan dollariin variantista riippuen.
      Lentotuntikustannus (operaatio): Yhdysvaltain puolustusministeriö arvioi F-35A:n lentotuntikustannukseksi noin 11 800 dollaria (n. 11 000-12 000 euroa).
      Elinkaarikustannukset: Tämä on suurin kuluerä, joka sisältää hankinnan, ylläpidon, huollon, päivitykset ja polttoaineet koko koneen elinkaaren (noin 30-40 vuotta) ajalta, ja ne ovat Yhdysvalloissa arvioitu jopa yli 1,4 biljoonaan euroon.
      Suomen hanke: Suomen 64 F-35A-koneen kokonaiskustannusarvio on noin 10 miljardia euroa, sisältäen kaiken.
      Yhteenvetona: Vaikka suora lentotunti on "edullinen" verrattuna kokonaiskustannuksiin, koko järjestelmän hinta on massiivinen.

    • Anonyymi00006

      no onhan se hurjaa että 20 euron dronella tuhotaan f35 kentälle helposti. Siinä menee 150 miljoonaa taivaan tuuliin noin vaan nix nax

    • Anonyymi00007

      Paperileijan lennättäjäkö on pätevä arvioimaan hävittäjä/drooni vertailua ? Tuskin vaan : )

      • Anonyymi00009

        Kyllähän Ukrainan rivimiehistä kenraaleihin saakka todetaan tuo, että sota on muuttunut lähes yksinomaan droonisodaksi ja ohjussodaksi.

        Itsemurhadroonit tappavat 80...90% kaikista Venäjälle aiheutuneista miestappioista. Tykistö ja ohjukset tekevät sen lopun. Vihollisen tappamisissa kiväärimiesten ja hävittäjäkoneiden rooli on muuttunut marginaaliseksi.

        Se tietenkin hiukan asettaa kysymysmerkkiä, että miksi Ukrainan Zelensky edelleen kiertää maailmalla tilaamassa Ruotsilta Gripen-hävittäjäkoneita ja Ranskalta Rafale-koneita. Saattaa olla, että nämä ovat tällaista Ranskan ja Ruotsin liehittelyä, eräänlaista sodan ajan teatteria.

        Sen paremmin esisopimuksessa mainittua 150 kpl Gripeneitä kuin Rafalejakaan ei tulla sodan jälkeen juurikaan toimittamaan Ukrainalle. Kuka ne tarpeettomahkot, kymmenien miljardien hävittäjäkoneet aikanaan tulee edes maksamaan, Ukraina on aika köyhä maa sodan jälkeen.


    • Anonyymi00008

      Pietari maantasalle?

      • Anonyymi00010

        Siihen ei tarvita F-35-konekalustoa. Ohjukset ovat kantaneet ydinaseita kohteisiinsa jo 1960-luvulta lähtien


    • Anonyymi00011

      Muutaman vuoden sisällä tulee parvi-tekoäly-droonit joille yksinäinen hävittäjälentäjä ei mahda mitään

    • Anonyymi00013

      Kysykää IDFn piloteilta
      asiaa,niin tiedätte.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6643
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1015
    Aihe