Olen kuullut, että mesikämmenestä on tarjouksia, mutta niitä ei hyväksytä. Kaupunki haluaa hotellin
Mesikämmenn
Anonyymi-ap
571499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
No ei sitten varmasti ole tarjouksia rakennuksesta jossa SÄDESIENTÄ. 🍄🤭
Sädesientä on sadoissa tuhansissa rakennuksissa Suomessa. Eikä se ole tutkomustiedon perusteella edes erityisen vaarallinen bakteeri:ä, vaan osa tutkimuksista raportoi jopa terveyshyötyjä: https://sisailmauutiset.fi/ovatko-sadesienet-niin-haitallisia-kuin-pelataan/
Jos kosteusvaurioita on, ne kannattaa kuitenkin korjata.
Sanon vielä että sädesieni on hintaa laskeva asia. Mutta ei välttämättä este. Paras olisi jos hotellilla olisi yksityinen ostaja.
Ei se sädesieni nyt mikään myyntivalttikaan ole ja tuossa hotellissa toki muitakin erittäin vakavia ongelmia.
Ei se myyntivaltti ole. Siksikin hotellin arvo on lähellä nollaa tällä hetkellä. Mutta sopivan pienyrittäjän käsissä siitä voi saada vuosiksi vielä toimivan hotellin. Kaikkia huoneita ei yrittäjän välttämättä kannata edes kunnostaa, vaan vain riittävä määrä toiminnan kannalta. Lopuista huoneista voi tehdä vaikka varastoja.
Hotellin arvo on negatiivinen johtuen sienestä, asbestista ja oikeastaan ihan kaikesta. Rakennus vaikuttaa tontin arvoon negatiivisesti. Itse tonttikaan ei kovin arvokas ole lukuun ottamatta liittymiä, joten ei hyvänen aika tuollaista kannata kenenkään ostaa, ei ainakaan velkaisen kunnan!
Kaupunki-kunta taitaa olla kuitenkin maapohjan omistaja, joten hankalaa siitä on irtautua ?
Kyllä ja konkurssipesä omistaa hotellin ja vastaa sen purkukustannuksista. Ei kai meidän päättäjät ole oikeasti niin tyhmiä, että ostavat purettavan rakennuksen ja ottavat rahaa vastaan vastuulleen purkukustannukset??
Justiinsa kun aattelin ettei enää tämän hullumnaksi voi mennä!
Konkurssipesä ei vastaa purkukustannuksisita
Rakennuksen purkukustannuksista vastaa rakennuksen omistaja. Jos konkurssipesä omistaa rakennuksen, se vastaa myös purkukustannuksista!
Ei jumalauta kaupunki toivottavasti ole niin tyhmä, että MAKSAA siitä että saa vielä vastattavakseen koko räyskän purkukustannuksineen!
Nyt niitä valoja päälle!
Sadesientä ei muuten pysty korjaamaan millään.
Merisuola ostais hotellin tekis samallaisen rempan kuin lännekylään.
Höpö, höpön juttuja.
Voisin ostaa tuon kymppitonnilla perustettavan firman lukuun. Myyn kaiken mitä irti saan, vedän firman nurin ja hotelli jää jatkamaan lahoamistaan päätyen kunnan purettavaksi
Tuokin on mahdollinen skenaario, ja voi olla osasyy sille, miksi kaupunki ennemmin haluaa sen ehkä ostaa.
En kyllä usko että kukaan haluaisi hotellia ostaa kun zoon jatko on epävarma. Miksi hotelli vetäisi asiakkaita ilman zoota.
On siinä mm. kylpylä ja keilahalli kuitenkin vieressä ja kiipeilypaikkakin. Mutta hotelli on yli-iso. Jos se olisi kooltaan puolet nykyisesti, se olisi helpompi saada korkealle käyttöasteelle ja voitolliseksi.
Mikä helvetin kylpylä?? Lähin kylpylä lienee Ikaalisissa!
Ikäni täälä asuneena, missä meillä on kylpylä?
Mulla tiedossa vaan tuo väärään paikkaan tehty kunnan uimahalli.
Tavallinen uimahalli ja tavallinen keilahalli, ei mitään niin erityistä mitä varten ihmiset lähtisivät kauempaa majoittumaan. Kiipeilypaikka tuskin jatkaa ilman zoota, eiköhän sen kautta ole tullut iso osa asiakkaista.
Puolittuisiko myös sädesienen määrä samalla? 🤔
Ei ole taidettu käydä kylpylässä. Ne ovat kyllä vähän erilaisia, mutta saahan sitä haaveilla, jos vaikka niitä turisteja tulisi polskuttelemaan.
Yhtään oikeaa päätöstä ei ole osattu tehdä enää vuosiin. Sellaisia päätöksiä, jotka olisivat vaikuttaneet positiivisesti ähtäriläisten hyvinvointiin, palveluihin ja muutoinkin asumiseen ja elämiseen…eläköön idiotismi, mitä siellä kokousnuijien päässä koputellaan.
Kun nyt tietää esim. nuo kh: n ja kv: n nykyiset puheenjohtajat niin ei tarvitse ihmetellä, miksi kriisikuntamenettelyssä ja muutoinkin konkurssissa ollaan. Toinen vielä kansanedustajana…..pakko sanoa äänestäjille…”herätkää, herätkää” jo viimein.
Kaupunki omistaa vanhan kylpylän
Missä sellainen kylpylä oikein on?
Mesikämmen on purkuun tuomittu ei voi mitään, tuollasia hotelleja on pilvin pimein autiona pitkin suomea.
Elä nyt kun jotkin näkee hotellin paikalla Kämpin ja uimalan paikalla kylpylän. Ehkä keilahallikin Euroopan suurin? 🤭
Toi oli paras analyysi Ähtäristä ja päättäjistä. Hotellista on tarjottu 100 000 €, ähtäri näkee sen arvoksi 2500 000 vähintään.
Ai ei sieni vaarallista. Ihmiset joutunut lähtemään muualle yöksi kun henkee ahdistaa.
Ei se haitatonta ole. Mutta ei myöskään niin vaarallista kuin välillä väitetään. Sitä on luonnossa paljon. Olennaista on altistuksen määrä, sillä jokin määrä sädesientä on liki kaikissa rakennuksissa.
Lyhytaikaisaltistus voi aiheuytaa mm. väsymystä ja silmien kirvelyä. Pitkäaikaisaltistus voi aiheuttaa astmaa.
https://www.terve.fi/artikkelit/mita-oireita-sadesieni-aiheuttaa
No voi herranen aika, luonnossa sitä kuuluukin olla, ei rakennuksissa!
Sinunko mielestäsi mikrobiongelmat ovat lähes yhden tekeviä ja pikku fiksauksella saadaan sisäilma ongelmat pois? Nyt niitä valoja päälle, vai onko jo lamputkin palaneet lopullisesti!
Olin taannoin ryhmässä joka suunnitteli hotellin remonttia, heti sen jälkeen kun kunta osti sen. Asuntosiivet tarkastettiin vanhoista rakenteista olisi jäänyt betonilattia tietyin varauksin ja huoneen takaseinä kaikki muu jouduttaisiin uusimaan, Vesikatto vuoti monesta paikkaa, yläpohja saastunut ja villat seinissä mustia. Terassille johtava ovi ja ikkunat uusiksi. Pakkasilla mitattiin huoneen sisältä lattialta metrin päästä terassiovea lämpötila se oli aina pakkasen puolella, tuuli tuli väljän oven takia sisälle . Totesimme että korjaus on 15 vuotta myöhässä, uuden rakentaminen olisi tullut halvemmaksi, kunta teki päätöksen korjaamisesta ja pyysi takauksia valtuustolta mutta valitus tuli ja kaikki on historiaa. Korjaukseen varattiin 10 miljoonaa euroa, mutta ryhmän laskelmien mukaan kustannusarvio oli liian optimistinen, se tehtiin tarkoituksella, lisärahaa olisi myönnetty myöhemmin vähintään 5 miljoonaa. Tässä oli faktaa !
Ei sulla mitään vaitiolovelvollisuutta taida olla?
Kyllä näin oli. Korjausaste oli muistaakseni jotain 90 %. Aika hurjalta tuntui jo silloin, ja siitäkin on aikaa.
Hotellista maksettiin valtava ylihinta vaikka tiesivät sen rakennustekniset ikääntymisen vuoksi tulleet ongelmat. Nyyssölä sai komean potin ja Rantanen ehkä valtakunnan paras vedätys kiinteistö kaupoissa.
Kuntien ei yleensä kannata omistaa hotelleja. Taitavat yksityiset saavat niitä hoidettua paljon halvemmalla. Pienellä henkilökunnalla, ja tehden edullisempia pienehköjä korjauksia jatkuvasti sen sijaan, että kunnan omistuksessa herkästi joko tehdään valtavia korjauksia tai ei mitään.
Esim. edellä mainittu oven lämmönvuoto olisi ollut varmaan asiana sellainen, jossa takaisinmaksuaika on enintään 2 vuotta lämpöhäviöiden vähenemisen kautta. On ollut järkyttävää rahanhukaa, jos sellaisen oven kanssa on vuosia toimittu. Ei ihme, että hotelli teki vuosia tappiota.
Eläinpuisto ja hotelli olivat kannattavia aluksi, koska eläinpuistossa oli vain kotimaisia eläimiä ja kulut pienet siksi.
Minisuomi oli ensimmäinen virhe, henkilökuntaa oli valtavasti.
Pandat olivat emämunaus. Kallis vuokra elukoita, kallis ruoka ja kaiken kukkuraksi maailman "paras" pandala.
Nyt se on loppu, Ähtärin taru matkailukaupunkina.
Ja kohta se on loppu, Ahterin taru itsenäisenä kaupunkina.
Tervetuloa Alavus.
Eikö olis riittänyt maailman toiseksi paras pandala?
Vielä parempi olis ollut ihan ilman pandalaa!
Onhan se jokseenkin suurta ajattelua ollut kun paikkakunnalle tuotiin 8M€ rakennus ?
Mittakaava taisi olla ylimitoitettua
Nyt pitää vaan päästää irti ja unohtaa mutta asian tiimoilta tehtyjä huonoja päätöksiä ja rikoksia niitä ei pidä unohtaa, eläköön ne vuosikymmeniä .
Mustalaiset osti koko läävän mitä siihen sanotte
Hyvä, toivottavasti maksoivat ylihintaa.
Kuuntelin valtuuston kokouksen. Pesänhoitajan mukaan lämmöt on päällä koko ohitellissa ja kulut 20 000 euroa kuussa. Kovien pakkasten kuukaudelle arvioi kuluiksi 40 000 euroa kuussa. Miksi majoitussiivesså on lämmöt päällä plussakeleillä? Eikö kannattaisi säästää rahaa, jos majoitussiipi on menossa purkuun näillä näkymin joka tapauksessa, ja olla lämmittämättä sitä ainakaan näin plussakeleillä?
Kyllä se koko paska menee kuule purkuun.
Kaiken lisäksi valtuusto esitti ylläpito kuluihin 50 000€, jos ostavat tuon purkutalon. Joten varatut määrärahat loppuvat heti...
-》Koko hotellissa.
Valtuustossa sanottiin, että kaupunki on 90 prosentin osuudella konkurssipesän velkoja, ja saa päättää kaikesta muusta siksi siinä pesässä, paitsi kaupoista itselleen. Mikä tarkoittaa, että kaupungilla on mahdollisuus kieltää kaupat, jos vaikuttaisi siltä, että ostaja aikoo vain tyhjentää paikan , laittaa firmansa sitten nurin, ja jättää purkamisen kaupungin vastuuksi.
90 prosentin osuus siis hotellin konkurssipesästä. Eläinpuiston isoin velkoja sen sijaan on OP.
Mutta op-velat on kaupugin takaamia zoossa joten kaupunki maksaa kaikki saatavat.
Ei ole kaikki. Op:kin teki tappiota asiassa.
Kun persut päättivät, että kaupunki ostaa hotellin, niin nyt he näyttävät koko maailmaalle, kuinka hotellia pyöritetään. Hieno juttu. Kyllä kepuleilla käy kateeksi ja niitä vituttaa raakasti. Jotkut meinaan osaa hommat.
Ähtäri events on jo rekisteröitynä valmiiksi.
Ei kai persuilla vielä enenmistöä ole?
Kiitos siitä Ollille, ilman valituksia meillä olisi takauksia 17 miljoonaa enemmän.
Kohta aukee...päästään fiilistelee
Mikä??
Homehotelli on menossa purkuun jos et ole vielä tajunnut.
Sielä nisupulla saa olla alamaisten kans alasti ja harrastaa haureutta kaikessa rauhassa.