Persut upottavat Petteri Orpon

Toisiaan seuraavat persukohut, joihin pääministeri suhtautuu tyyliin business-as-usual ja talouden junnaava näköalattomuus ärsyttävät myös kokoomuksessa.

Yhä useampi kokkare miettii, miten Petteri saateltaisiin tyylikkäimmin pois puheenjohtajan pallilta ja tilalle saataisin oikeasti aikaansaava johtaja.

Ehkäpä persujen öyhötys lopulta kampittaa Orpon, joka nosti petoSSuomalaiset kaverikseen hallitukseen tekemään äärimmäisen laitaoikeistolaita politiikkaa. Joka persuihin sotkeutuu, se persuihin hukkuu voisi olla tämän hallituksen opetus tuleville päättäjille.
3108
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näin voi todellakin käydä. Varsinkin Orpolle itselleen tämä alkaa olla kohtalonkysymys. Jos puoluee kannatus laskee kriittisen 18 prosentin rajan alle gallup-todellisuudessa, lähtölaskenta alkaa ja hyeenat ilmestyvät raadon viereen. Orpolla saattaa jo käydä mielessä, että Suomen Pankissa on avautumassa hänelle henkilökohtainen pelastusrengas. Kun kapteeni jättää ensimmäisenä uppoavan laivansa, hän voi pelastaa itsensä.

Kokoomuksen kannajissa on paljon arvoliberaalisti suuntautuneita ihan samalla tavoin kuin RKP:ssäkin. Nämä olivat jo hallituskumppanin valinnan suhteen alkujaan epävarmoja ja epäileviä. Kysymys on nyt siitä, että tällä vapaamielisten ja avarakatseisten ryhmällä mitään vaihtoehtoista poliittista valintaa. Jos ei ole, niin se voi pidätellä Kokoomuksen kannatuksen laskua. Jos meillä olisi vielä esim. nuorsuomalaisten tapaine oikeistolainen vaihtoehto, Kokoomus olisi puoleena helisemässä, kun kokoomus-äänestäjille olisi luonteva toinen vaihtoehto. Harkimon puolue ei ole kovin uskottava vaihtoehto juuri Harkimon itsensä vuoksi.

Äänestä
  • Miten uskottavaa olisikaan, kun kaikessa epäonnistunut ex-pääministeri kommentoisi talousasioita Suomen Pankin pääjohtajana? 🤡

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miten uskottavaa olisikaan, kun kaikessa epäonnistunut ex-pääministeri kommentoisi talousasioita Suomen Pankin pääjohtajana? 🤡

    Orpu on täysin sokeutunut EK:n vaatimuksille silmittömistä veronalennuksista heidän kavereilleen

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Toisiaan seuraavat persukohut, joihin pääministeri suhtautuu tyyliin business-as-usual ja talouden junnaava näköalattomuus ärsyttävät myös kokoomuksessa.

Yhä useampi kokkare miettii, miten Petteri saateltaisiin tyylikkäimmin pois puheenjohtajan pallilta ja tilalle saataisin oikeasti aikaansaava johtaja.

Ehkäpä persujen öyhötys lopulta kampittaa Orpon, joka nosti petoSSuomalaiset kaverikseen hallitukseen tekemään äärimmäisen laitaoikeistolaita politiikkaa. Joka persuihin sotkeutuu, se persuihin hukkuu voisi olla tämän hallituksen opetus tuleville päättäjille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu