Pääministeri pyysi anteeksi Aasian suurlähetystöiltä

Anonyymi-ap

Pääministerillä on paremmat käytöstavat kuin perussuomalaisilla.
Rehti ja nöyrä mies pyytää anteeksi hallituskumppanin puolesta.

Pääministerin esikunnasta vahvistetaan Ylelle, että anteeksipyyntö on julkaistu Japanin, Etelä-Korean ja Kiinan suurlähetystöjen kautta.
Maat on valittu pääministerin esikunnan mukaan sillä perusteella,
että niissä julkinen keskustelu suomalaisten kansanedustajien käytöksestä on ollut isoa. Yle käänsi Orpon anteeksipyynnön japaninkielisestä viestistä:

Pyydän syvästi anteeksi yksittäisten kansanedustajien viimeaikaisia loukkaavia sosiaalisen median julkaisuja, jotka eivät heijasta Suomen tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden arvoja.

https://yle.fi/a/74-20200240

5

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hänen täyty, koska itse on ottanut sivistymättömät Persut hallitukseen.

      Persuista ei ole kantamaan vastuuta, joutuu perhepäivähoitaja Orpo pyytämään heidän puolelta anteeksi.

      Odotellaan tulevaa galluppia, nähdään onko sellaisia äänestäjiä, mitkä arvostavat Persujen käyttäytymistä.

      • Anonyymi00003

        Asiassa on monta puolta !?

        Valitettavasti media hyötyy erittäin paljon tällaisesta poliittisesta sanailusta !?


    • Anonyymi00004

      Eikö ole pääministerinä oikeutta käyttää ja erottaa 3 perus suomalaista kansanedustajaa pois eduskunnasta rasismin takia . Miss Suomikin joutusi eroamaan. Jo on kumma että nämä saavat jatkaa ja edistää lisää rasismia . Anteeksi voi pyytää ilman että oikeesti tarkoittaa sitä.Kyllä teoilla pitää olla seuraamuksia muutakin kuin päähän silittellyä kuten tässäkin tapauksessa.

    • Anonyymi00005

      Orpo pyyteli anteeksi vasta sitten kun painostus kävi liian suureksi. Pakkohan sen oli nöyrtyä.

      • Anonyymi00006

        Nöyrtyi koska hillotolpan kutsu on liian suuri. Ja muutama asia työnantajille luvatuista palkansaajien päähän potkimisen kohdalta on vielä kesken.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2239
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1901
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1306
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1200
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1098
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      813
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      635
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      623
    Aihe