Oma erikoisuutensa tässä perussuomalaisten tuoreimmassa rasismikohussa on se, että koko homman aloittanut kansanedustaja, eli Juho Eerola, on myös ainoa, joka on tajunnut pyytää anteeksi. Vieläpä melkein saman tien tapahtuneen jälkeen, ja sen jälkeen uudestaan.
Vihaan sitä, miten nykyään kaikki pelkistetään vain kriisiviestintä-kysymykseksi, mutta toisaalta se on hyvä mittapuu sille, miten tilanteen tasalla kohun keskellä oleva puolue on. Voisi kuvitella, että eduskuntaryhmän ja puolueen johtajat, joilla ei edes ollut tähän osaa eikä arpaa, tajuaisivat sen verran, että osaisivat sanoa vaikkapa "Kansanedustajamme pyysi jo tätä tapahtunutta anteeksi, ja muiden kohdalla mietimme jatkotoimia". Kaikki olisi kenties ollut sillä jo ohitse.
Mutta kun ei. Purra on sitä mieltä, että kyse oli ajojahdin kohteeksi joutuneelle missille osoitetusta empatiasta. Mäkelä kokee, että kaiken takana on kiinalainen hybridioperaatio. Keskisarja tuplaa panokset, heittää vinosilmä-läppää ja aukoo päätään jopa puolueen oman nuorisojärjestön pomolle. Garedew vaatii median anteeksipyyntöä.
Ja edelleenkin: Juho Eerola kuitenkin pyysi jo anteeksi, mutta _silti_ puolueen muut vaikuttajat riehuvat kuin päättömät kanat.
Rasismi on mitä ilmeisimmin heille tärkeä periaatteellinen kysymys.
Vihaan sitä, miten nykyään kaikki pelkistetään vain kriisiviestintä-kysymykseksi, mutta toisaalta se on hyvä mittapuu sille, miten tilanteen tasalla kohun keskellä oleva puolue on. Voisi kuvitella, että eduskuntaryhmän ja puolueen johtajat, joilla ei edes ollut tähän osaa eikä arpaa, tajuaisivat sen verran, että osaisivat sanoa vaikkapa "Kansanedustajamme pyysi jo tätä tapahtunutta anteeksi, ja muiden kohdalla mietimme jatkotoimia". Kaikki olisi kenties ollut sillä jo ohitse.
Mutta kun ei. Purra on sitä mieltä, että kyse oli ajojahdin kohteeksi joutuneelle missille osoitetusta empatiasta. Mäkelä kokee, että kaiken takana on kiinalainen hybridioperaatio. Keskisarja tuplaa panokset, heittää vinosilmä-läppää ja aukoo päätään jopa puolueen oman nuorisojärjestön pomolle. Garedew vaatii median anteeksipyyntöä.
Ja edelleenkin: Juho Eerola kuitenkin pyysi jo anteeksi, mutta _silti_ puolueen muut vaikuttajat riehuvat kuin päättömät kanat.
Rasismi on mitä ilmeisimmin heille tärkeä periaatteellinen kysymys.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Jos perussuomalaisilla ei ole rasismia, eihän niillä ole yhtään mitään. Ei mitään järkevää omaa kansaa hyödyttävää, ei mitään. Ei rasismikaan sitä ole mutta joihinkin samanmielisiin uppoaa.
Rasismi on vain lyömäase SDP:n, RKP:n ym. punavihreiden puoleiden käytässä.
Sen tarkoitus on Suomen kantaväestön alistaminen, mielipidevapauden riistäminen ja orjuuttaminen ulkomailta tänne saapuvien palvelijoiksi ja heidän loisimisen kustantamiseksi.
Tällä sanalla on aivan päinvastainen merkitys kuin mitä esitetään suomalaisia kohtaan.
Rasismi on vain sosialistien, kokoomuksen, RKP:n ym. sopuleiden itsensä kantaväestöön kohdistuvaa raisismia varten määritelty.
Tekorasismin näkeminen on vihervassujen vihan ytimessä ja toki se kohdistetaan niihin jotka eniten ovat eri mieltä heidän kanssaan.
Näissä viimeksi kohua aiheuttaneissa kuvissa näkivät rasismia lähinnä aasialaiset itse.
Vasurit pitivät huolen että kuvat lähtivät paikallisille kansankiihottajille.
No mutta, mutta...olet varmaan vain lukenut Suomenuutisia ja sen perusteella analysoit täällä.
Jopa Finnair, mutta myös muut suuryritykset ovat saaneet viestiä tällaisestä rötvikansanedustajapersujen epämiellyttävästä rasistisesta ilveilystä.
Tietysti persujen ÄO:lla tämä on normaalia.
Ei tulkut sulle mieleen, että kun ilveilee somessa, se leviää kuin " jokisen eväät"
Tästä ei voi muuta syyttää kuin noita persuja itseään.
Niin, netistähän ei näe mitään ellei erikseen lähetetä. 😂
Tämä on epäisänmasllinen teko, johon syyllistyneitä pitäisi rankaista.
Katohan vähä finskin yhtä mainosta🤣
Purran lausuessa sanan ”empatia”, on kyseessä persuhybriditesti.
Mistä lähtien empatia on kuulunut Purran sanavarastoon ?
Mistä tämä kaikki perussuomalaisiin kohdistuva viha ja mustamaalaus?
Ryssänmieliset putinistit asialla
Kaikesta muusta persut löytää syyllisen paitsi itsestään.
Että ihan kyselet?
Osassa on takana ehkä se kun persut kohdistivat Mariniin ja sen hallitukseen silmittömän vihan ja mustamaalauksen.
Eri asia. Marin oli ihan tyhmä ja suvakki. Sai mitä ansaitsi.
Onko totuuden sanomisessa jotain vihaa ja mustamaalausta. Vai meinaatko että persut saa sanoa ja tehdä mitä vaan ja ylittää soveliaisuuden rajat.
On olemassa asia nimeltä sananvapaus.
Joka koskeeko ainoastaan persuja. Buahahaa 🤣 buahahaa 🤣🤣
Pakahtuu fobioihinsa islamisti.
Perustakaa persuille raivohuone sinne eduskuntaan.
Sinne vaan naamaa väänteleen ja pahimmat rasismi höyryt päästeleen. Poissa julkisuudesta ihan vaan omalla porukalla.
Voisi olla eduskunnan naamanvääntelykerho.
Erinomainen avaus. Kävisi vaikka laadukkaasta blogista. 👍
>Garedew vaatii median anteeksipyyntöä.
Kaisalla on kova hinku todistaa yhä uudelleen, että rankan huumeidenkäytön jäljiltä hän ei ole enää arvostelukykyinen ihminen.
Ja missä on eduskunnan puhemies, edustajien kaitsijalla ei ole sanottavaa...??
Halla-aho ei rankaise silmien venyttelijöitä. He ovat isänmaan asialla.
"Purra on sitä mieltä, että kyse oli ajojahdin kohteeksi joutuneelle missille osoitetusta empatiasta. Mäkelä kokee, että kaiken takana on kiinalainen hybridioperaatio. Keskisarja tuplaa panokset, heittää vinosilmä-läppää ja aukoo päätään jopa puolueen oman nuorisojärjestön pomolle. Garedew vaatii median anteeksipyyntöä."
Tuossa on juuri se samankaltaisuus joka yhdistää autoritääriset johtajat sekä persut. Syytetään aina muita omista virheistä ja aletaan luomaan viholliskuvia sekä lokakampanjaa omaa toimintatapaa arvostelevia kohtaan.
Haluaisit laittaa persut keskitysleirille ja olla itse rasistinen vartija.
Islamisti joutuu sellaiseen vielä itse, kunhan AfD levittäytyy kaikkialle Eurooppaan.
Erinomainen avaus! Harvinainen tällä palstalla.
Nolo juttu persujen kellokkaille, että pääministeri joutuu pyytämään anteeksi persuedustajien töppäilyjä.
Muistakaa, että persujen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mäkelä heti kättelyssä ilmoitti olevansa Eerolan ym. tukena! Heh, heh!
Ja Purrakin vielä. Ymmärrän niin, että persut ei enää halua piilotella rasismiaan.
No, juttuhan meni, niinkuin pitikin! Syyllinen, eli pääministeri Orpo pyysi virhettään laajasti anteeksi. Hänen virheensähän oli ottaa PS hallitukseen. Perusrasiatinen puolue jatkaa kuten ennenkin.
No, voi sen noinkin nähdä.
Mitä luulette, mitkä ovat mietteet EKn kabineteissa ja Kokoomuksen taustavaikuttajien keskuudessa?
Miksi vihervassut kannattaa erittäin rasistista intersektionaalisuutta?
Rasismi on perussuomalaisuuden ytimessä, ja perussuomalaiset ovat rasismin ytimessä.
Varmaan seuraavana esiintyvät kanankoipi toisessa ja vesimeloni toisessa kädessä :(
Sehän vain puolusti sitä missiä ja yritti osoittaa että ei kaikki ole rasismia. Nyt oikein etsitään mistä voisi loukkaantua ja missä on rasismia. Omien mielipiteidenkin ilmaiseminan on muka rsismia, jos se on eri kuin woke väellä.
Woke väen päässä höllyy sonta
PeruS on tehnyt lukuisia rasistisia vitsejä muita kohtaan ja on päässyt niistä joka kerta kuin koira veräjästä. Tällä kertaa he luulivat voivansa jälleen pilkata Aasiassa asuvia ihmisiä ilman seurauksia. He eivät kuitenkaan odottaneet suututtavansa 24 prosenttia maailman taloudesta: Korean, Kiinan ja Japanin. Puhumattakaan siitä, että aasialaiset ovat yksi vauraimmista väestöryhmistä Yhdysvalloissa ja Euroopassa. PeruS ei tuntenut syyllisyyttä siitä, että heidän tekonsa olivat väärin, vaan siitä, että he ärsyttivät tällä kertaa itseään suuremman ja vaikutusvaltaisemman tahon.
Ei ole. Tarkastelet asiaa väärästä tulokulmasta.
Ennen ei ollut rasistisia ajatuksia ihmisillä kun vihervassut eivät olleet vielä antaneet syytä siihen. Sitten tuli haitallinen maahanmuutto. Hyvä maahanmuutto on asia erikseen.
Vihervassut ovat syynä siihen että tänne tulee väkeä jotka eivät edes halua kotoutua. Tottakai tällainen ihminen saa aikaan negatiivisia tuntemuksia ihmisillä jotka joutuvat nämä tulijaherrat elättämään.
Tajuaako aloittaja että ihminen ei kestä mitä tahansa nöyryytystä? Kantikset, eivät pelkästään Persut, joutuvat elättämään ne tulijat joilla ei ole mitään aikomusta kotoutua. Onko aloittaja niin kova luu että hänelläkään ei tulisi pahoja ajatuksia mieleen tulijoista jos hän nääntyisi tulijoiden elättämisessä? Tuskin.
Vihervassut alkoivat kirkumaan monikulttuurisuutta vuosikymmeniä sitten. Sitä ennen ei kukaan loukkaantunut mistään puheista, ei ollut syytä rasistisiin ajatuksiin. Vihervassut ovat siis sylttytehdas ongelmaan.
Hyvä maahanmuutto on asia erikseen. Siinä tulija kotoutuu sata prosenttia ja tuo valtiolle enemmän rahaa kuin sitä vie elämällään täällä.
On todella törkeää että vihervassut maksattavat omat himonsa niillä jotka eivät halua. Miksi he tämän tekevät lähimmäiselle?
Aloitus on kopioitu täältä: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arttu-viinikainen/jani-makela-ei-ole/
Oletko aloittaja samaa mieltä, vai kopioitko vain siksi, että siinä arvostellaan persuja?
Islamistin oma kirjoitus, johon on ihanasti sokaistunut. Minä, minä,,minä.
Kerroppa, etteikö pikkurasismi korvien välissäs nosta päätään, kun olet Kelassa kerjuulla ja olet siellä litistyneenä vierasmaalaisten (mustaa, vähemmän mustaa, säkkiasuisia, vinosilmiä) välissä? Sitten nämä tulee iloisesti nauraen virkailijoiden luota, kun sinä taas olet kuin maasi myynyt. Vastaa rehellisesti: eikö pikkurasisti kiherrä pääkopassasi?
Itse voin sanoa, että minua ainakin ottaa päähän ja kovasti vaikken kerjuulla käykkään, mutta satuin kerran seisoskelemaan Kelab edessä, ja oli pari sossutanttaa + 4 mamua. Puhelin oli kovaäänisellä ja puhelimessa oli tulkki. Jäin kuuntelemaan pelkästään uteliaisuuttanu. Sossulehmät "tuokaa.tänne vaan hammaslääkärilaskunne, ne maksaa ne laskut". "Ne" oli Kela eli ME SUOMALAISET VERONMAKSAJAT!! Minä kyllä joudun maksamaan omat hammaslääkärilaskuni vaikka verot olen tänne maksanut! Voin sanoa, ettei tarvitse ihmetellä, miksi rasismi nostaa päätään.
En usko. Trollaat.
Isänmaallisuus ja Suomalaisten asioiden ajaminen on Perussuomalaislla geeneissä
Miten persujen sekopäinen toiminta ajaa suomalaisten asiaa? Persut ovat lähinnä asumistukileikkauksilla ja muilla sosiaaliturvan heikennyksillä ajaneet suomalaisia kodeistaan.
Ne heikennykset kohdistuvat Suomeen loisimaan tulleisiin matuihin. Demarit vievät suomalaiselta, PS matuilta.
Demarit eivät nyt mitään leilkkauspäätöksiä tee. Leikkauksia tekevät hallituspuolueet.
Terve järki on Perussuomalaisuuden ytimessä
Persujen touhuista on järki kaukana.
Voi ainakin kysyä, kannattaako puheenjohtajistoon kuuluvan runoilla näin?
....me persut suvaitsemme kaukoitäläisiä vinosilmiä ja jopa afrikkalaisia kiilusilmiä, Keskisarja päästeli tiedotustilaisuudessa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7bd66f5a-c3b8-4cc7-adc2-f3fcab2bb225
Suvaitsevaisuutta. Ei rasismia!
Sinä et siis suvaitse?
"Kokoomuksen kansanedustaja kävi haukkumassa PS:n kollegoiden käytöksen pataluhaksi – Kokous kesken, suora lähetys käynnissä"....
Omia silmiään Ei saa venyttää.
Muita saa haukkua????
Missä on nykyihmisten järjenkäyttö?
Vaikka vääntäs silmänsä sijoiltaan, satuttaa vain itseään.
Muiden haukkuminen on Henkistä väkivaltaa!!!
SDP toimii kuin Neuvostoliitto. Jos et ole samaa mieltä ja puhu demareiden "kieltä" laitetaan sinut Siperiaan.
SDP ei pääse irti sairaasta ideologiastaan ja kansaan kohdistamastaan pakkomanipuloinnista.
Tämän kohun aiheuttajat ovat persuja ei demarit.
Niin, jauhojengistä ja tissikuvista ei tullut anteeksipyyntöä demareilta, saati Uniper-bilettämisestä. Eikä vassarimedia sitä vaatinut. Hyvin ovat lonkeronsa kaivaneet vassarit.
Jos persuilta poistaa rasismin jolle koko puolue on rakennettu, niin mitä jää?
Ei jäisi mitään, koska eihän persuilla mitään muuta ole kuin se silmitön mamuviha, jota persut toitottavat 24/7 kaikilla kanavilla.
Vähäjärkistä porukkaa.