Hyvä vai huono asia??

Anonyymi-ap

Eduskunta hyväksyi keskiviikkona uuden yleistuen. Se korvaa 1. toukokuuta 2026 lähtien nykyisen työmarkkinatuen ja peruspäivärahan. Muutokset kyseisten tukien saajille ovat hyvin pieniä: tuen määrä ja ehdot pysyvät käytännössä entisellään.

Hallitus arvioi, että tuen määrä tippuu enemmän kuin viisi prosenttia vain 800 henkilöllä. Vaikutukset kohdentuvat lähinnä lapsettomille pariskunnille.

Kelalta haettava yleistuki on tarkoitettu niille työttömille, joilla ei ole oikeutta ansiopäivärahaan tai joiden ansiopäivärahakausi on päättynyt.

Kelan mukaan tuen määrä ensi vuonna on 37,21 euroa päivässä, eli keskimäärin 800 euroa kuukaudessa. Tuen määrään vaikuttavat palkkatulot, pääomatulot, omaishoidon tuki, osittainen varhennettu vanhuuseläke, perhehoitajan palkkiot ja tekijänoikeuskorvaukset. Myös vanhempien tulot vaikuttavat tuen määrään.

Palkkatulot vähentävät tukea niin, että osa-aikatyöstä saadusta bruttopalkasta puolet vähennetään yleistuesta. Kelan esimerkissä siis 1 000 euroa kuukaudessa tienaavan yleistuesta vähennettäisiin 500 euroa.

Jos pääomatuloja tai muita kuin palkkatuloja saa yli 311 euroa kuukaudessa, vähennetään näistä tuloista puolet yleistuesta.

Yleistuki maksetaan osittaisena henkilölle, joka asuu vanhempiensa taloudessa eikä ole täyttänyt työssäoloehtoa. Vanhempien tulot vaikuttavat tukeen silloin, kun vanhempien kuukausitulot ylittävät yhteensä 2 500 euroa.

Nykyisin vanhempien tulot vaikuttavat työmarkkinatukeen jo silloin, kun vanhempien kuukausitulot ylittävät yhteensä 1 781 euroa. Tässä suhteessa tuensaajan asema siis paranee nykyiseen verrattuna.

Tuensaajan lasten määrä nostaa tulorajaa 106 eurolla jokaista samassa taloudessa asuvaa alaikäistä lasta kohden.

Vanhempienkin tulot vaikuttavat tukeen niin, että yleistuesta vähennetään puolet siitä summasta, jonka vanhemmat ansaitsevat tulorajan yli. Eli jos vanhempien yhteenlasketut tulot ovat 4 500 euroa kuukaudessa, yleistuesta vähennetään 1000 euroa. Tukea saa kuitenkin aina vähintään 35 prosenttia täysimääräisestä yleistuesta.

Vaikka vanhempien tulot vaikuttavat nykyisen työmarkkinatuen tapaan tuen määrään, puolison tai esimerkiksi kämppäkaverin tulot eivät vähennä yleistukea.

Yleistukea eivät vähennä myöskään tukea saavan säästöt tai omaisuus.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No ei kukaan pärjää 800 eurolla kuussa . Joudut kuitenkin hakemaan toimeentulo tukea ja sitten siihen vaikuttaakin omaisuus ja säästöt . Silmänkääntö temppu .

    • Anonyymi00002

      Miksi tukea pitää hakea? Eikö se voi tulla automaattisesti joku tuki kun nehän näkee ketkä varattomia vaikka?
      Pois turha byrokratia kun monet voi olla heikoilla etteivät osaa edes hakea tukia?

      Työn haussa ei pitäisi olla kolmatta tahoa kuin vapaaehtoisesti.

      Koska ei ole kuin työnhakija ja työnantaja. Ei siihen väliin jotain välistä vetäjää tarvitse eli tämä paljastaa suojatyöpaikkoja ja täysin turhia ne työvoima palvelu "virkailijat". Heillä ei ole yhtään mitään virkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      250
      6894
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4903
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4461
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4256
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3658
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3626
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      24
      3523
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3303
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2435
    Aihe