108-54 selvin lukemin. Ei jää työ tekemättä tekemättömän takia.
Potkulaki hyväksyttiin eduskunnassa
Anonyymi-ap
21203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Nyt kommunisteja irtisanotaan. Pankkolängvitsi ja kommunistipoika ensimmäisenä.
Minä kyllä irtisanon YTK jäseniä . Ei YTK jäsenet uskalla viedä asiaa yksin oikeuteen kun jos häviää oikeudessa niin joutuu itse maksamaan suuret oikeudenkäyntikulut .
Jos ne on ay liitossa niin liitto helposti vie asian oikeuteen . Jos sinä työnantaja häviöt joudut kaiken muun lisäksi maksamaan oikeudenkäyntikulut .
Nyt ei oikeuteen mene, epäpätevä voidaan irtsanoa, ja tuotannollisista systä. Ensin lakkolaiset tietenkin.
Sdp kansanedustaja äänesti keskustan ja hallituken mukana.
Työläisen vihollinen on tämä äärioikeisto tuhohallitus .
Työläisen tehtävä on totella käskyjä ja olla ahkera.
Toki. Ei kommunistit omista tehtaita ei ayliittokaan vaika niin ovat olevivaan lakoillaan johtajilleen 250000 - 320000 € tienaaville.
Aylitot Neuvostoliiton jäämistöä. Meillä vähemmistö vasemmisto pyörittää 54 kansanedustajaa. Johtajilleen valtavat palkat ja palkat nostettiin100 000 € 2 vuodessa.
149 000 € oli v2022 ja vuonna 2024 ~250 000 €. Oli Millariika Rytköselläkin.
Olikarkkeja.
Persut ne potkulain hyväksyivät ja naamaansa vääntelivät 🙈
Rytkönen palkkakuopassa, niin väitit.
Onko se potkulaki sen vuoksi, että vasemmisto saa ikupotkuraivarin kun laki hyväksyttiin
Irtisanomissuoja käytännössä poistettiin. Tämä varmasti kannustaa duunareita kuluttamaan.
Kohta taas ihmetellään mistä talouden "mystinen jarru" johtuu.
Joutuu petsutkin vihdoin tekemään töitä.
Siis persutkin....
Paitulimajurihan tietää henkilökohtaisesti, mitä se on, kun saa kenkää töistä 😆
tuhansia hoitajia taas saa kenkää
Kai myös työntekijälle tuli oikeus irtisanoutua huonosta työstä ilman karensseja tms. sanktioita? Pitäisi olla molemmin puolin tasaveroista.
Tämä ehkäisisi työnantajapuolen väärinkäytöksiä. Sitähän nyt usein mainitaan että ei huolta, kyllä työnantaja hyvän työntekijän pitää. Ihan yhtä lailla ei pitäisi olla työnantajillakaan huolta, kyllä työntekijäkin hyvän työpaikan pitää.
Vasemmistolaisella ei ole haisuakaan mistä potkulaissa on kysymys.
Kukaan ei saa potkuja ilman syytä.
Aivankuin ihmisen kuolema.
Jokainen kuolee johonkin.