Oi kuinka sydämellinen

On tuo "meidän" presidentti. Lahjoitti yksityisesti mojovan summan. Vai oliko tavoitteena sädekehän kiillotus.
Ei ne rahat olleet Stubbin yksityisiä varoja!.
Ne olivat säätiöön sidottuja puhuja palkkioita ja käyttötarkoitus määritelty "hyväntekeväisyys".
Jos olisi itse voinut rahat käyttää omaksi hyödyksi niin ei olisi herunut mihinkään avustuksiin.
Heti noista otsikoista arvasin että jotain kieroa tässäkin uutisessa on.
Ei lahjoittanut omista varoistaan senttiäkään.
Nykyään median uutisotsikot ovat kuin ennen Hymy lehdessä.
Paljon porua, vähän villoja!
16160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ne on säännöissä sovittu lahjoitusvaroiksi

Äänestä
  • Ne oli kuitenkin veronmaksajien rahoja.

    Äänestä

Lehtien otsikot laatii toimituspäällikkö(taimikäsenyton) ei jutun toimittanut toimittaja.
Stubb oli ne rahat kerännyt ja päätti minne ne menee. Mielestäni hyviin kohteisiin.

Äänestä

Jaa se olikin tämmöinen juttu. En klikannut auki, niin jäi tietämättä, ettei sittenkään lahjoittanut. Otsikosta sai käsityksen, että yksityishenkilönä teki omistaan lahjoituksen.

Kiitos vaan oikaisusta!

Äänestä

Hän lahjoitti ne ihan omista varoistaan ja yksityishenkilönä. 540 000 euroa, joka vastaa samaa kuin koko puukäpylän kuukausiansiot, siis sossusta nostettuna.

Äänestä
  • Väärin.

    Rahat oli pakko lahjoittaa.

    "Stubbin antama lahjoitus koostuu puhujapalkkioista, jotka hän on saanut työskennellessään European University Institutessa (EUI) Firenzessä Italiassa. Kansliasta kerrotaan, että EUI:n käytännön mukaan professoreiden puhujapalkkiot rahastoidaan. Rahastoidut varat voi EUI:n sopimuksen mukaan käyttää tutkimustyöhön joko EUI:ssa tai siirtää voittoa tavoittelemattomalle organisaatiolle."

    https://www.is.fi/politiikka/art-2000011705215.html

    Äänestä

Liirum laarum puheista maksetaan huimia summia yleensä maksajana joku valtio lopulta verovaroista tai yritys

Äänestä

Voitelurahojen kierrätystä koko Stubbin "hyväntekeväisyys".
Se on niinkuin Ukrainan sodan pienen pieni pienoismalli.
Johon Ukrainan "hyväntekeväisyyteen" Stubb lahjoittaa miljardeja.

1Äänestä

Uutisessa oli että varoja kertynyt tietyistä tilaisuuksista joista sovitusti lahjoitetaan summat eri kohteisiin.Sen mukaan ei ole ns.yksityisvaroista kyse,lukekaa uutiset oikein.

Äänestä

Ei luoda tarpeetonta sädekehää ympärille jotka ei sitä tarvitse.

Äänestä
  • Aloittaja on täysin oikeassa. Sinun pääsi ei säteile

    1Äänestä

Jos et tajunnut, niin presidenttimme oli tehnyt töitä rahojen eteen. Ne olivat palkkioita hänen puheistaan.

Äänestä
  • Jos et tajunnut, niin ne piti sääntöjen mukaisesti lahjoittaa pois. Ei ollut vaihtoehtoa pitää niitä itse.

    Aloittaja on täysin oikeassa.

    Äänestä

Pystyikö itse vetaseen välistä jonkin palkkion hyvyydestään.

Äänestä

"MEIDÄN VERONMAKSAJIEN RAHOILLA LEUHKII,PELKKÄÄ MEDIAHYPETYSTÄ"!!!

Äänestä

Jokainen tulee varmaan hyvin toimeen ilman noita puheitakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On tuo "meidän" presidentti. Lahjoitti yksityisesti mojovan summan. Vai oliko tavoitteena sädekehän kiillotus.
Ei ne rahat olleet Stubbin yksityisiä varoja!.
Ne olivat säätiöön sidottuja puhuja palkkioita ja käyttötarkoitus määritelty "hyväntekeväisyys".
Jos olisi itse voinut rahat käyttää omaksi hyödyksi niin ei olisi herunut mihinkään avustuksiin.
Heti noista otsikoista arvasin että jotain kieroa tässäkin uutisessa on.
Ei lahjoittanut omista varoistaan senttiäkään.
Nykyään median uutisotsikot ovat kuin ennen Hymy lehdessä.
Paljon porua, vähän villoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu