Helluntailaisten ei tarvitse tehdä parannusta koska kuvittelevat olevansa pelastusvarmoja !?
Esimerkkinä tästä ovat helluntaipastorit.
Synnit ja seurakunta
13
64
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Helluntailaisuudessa ovat tärkeämpiä hurmahenkiset juopumiskokemukset.
- Anonyymi00008UUSI
otahan lääkkeesi. Mielialasi voisi parantua. Sekä etsi pelastus elämällesi.
- Anonyymi00002UUSI
Raamatun mukaan pitääkin olla koko ajan parannusta tekemässä sekä kinaamassa kasteesta ja kätten päällepanemisesta.
Hyvä tosiaan tuntea Raamattu että osaa herjata oikeista asioista.
Ettei vahingossa herjaa hyviä asioita.
Niin ei pelastu. Koko maailman kaikki synnit naulittiin Kristuksessa Golgatan ristille jo noin 2000 vuotta sitten, kun Jeesus kärsi rangaistusten kaikkien maailman ihmisten edestä. Tämä tarkoittaa käytännössä samaa kuin että kaikki meidät teloitettiin syntiemme tähden 2000 vuotta sitten. (Room.6:6). Kuollut ihminen ei voi tehdä enää mitään syntiä. Mistä siis pitäisi tehdä parannus?
Jeesuksen meidän edestämme tekemä sovitustyö Golgatalla on 100 %:sti täydellinen. Siihen ei voi lisätä mitään millään parannuksen teoilla tai muilla ihmisen ulkonaisilla teoilla. Pelastus on kokonaan Jumalan armoa ja rakkautta. Se otetaan vastaan uskon kautta. Pelastuksen suhteen Jumalalle eivät kelpaa mitkään ihmisten omat teot. Hänelle kelpaa vain Jeesuksen teot.
Jumala katsoo vain Jeesukseen ja niin tulisi meidänkin tehdä. Se on meidän ainoa toivomme.- Anonyymi00009UUSI
Parane pian.
- Anonyymi00003UUSI
Helluntailahkolaiset uskovat olevansa synnittömiä ja pelastusvarmoja.
- Anonyymi00005UUSI
Helluntailaiset = uudestikastettuja = 100% pelastusvarmoja.
Helluntaihengessä ja uskossa 🤪🤑😇 - Anonyymi00010UUSI
Etkö lue Raamattua, ja usko sijaisuhriin....
Jos Raamatun- mukaan ei Jumala muista anteeksiannettuja syntejä, niin sinäkö menen onkimaan säännöllisesti omat ----anteeksiannetut synnit -- taas esille.
Olet outo vekotin - Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Helluntailaiset = uudestikastettuja = 100% pelastusvarmoja.
Helluntaihengessä ja uskossa 🤪🤑😇Usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Jumalan Sanan kautta.
Pelastusvarmuus on Jumalan---työ....
Missäs itse ajattelit pelastua.?
- Anonyymi00004UUSI
Room.4:5 Mutta joka ei työtä tee, vaan uskoo sen päälle, joka jumalattoman vanhurskaaksi tekee, hänen uskonsa luetaan hänelle vanhurskaudeksi. Biblia (1776) Joh.6:28-29. Room.3:28.
- Anonyymi00006UUSI
Joh.12:44 Mutta Jesus huusi ja sanoi: joka uskoo minun päälleni, ei se usko minun päälleni, vaan sen päälle, joka minut lähetti. Biblia (1776)
- Anonyymi00012UUSI
Siinäs näette- eli lestadiolainen uskoo ja se luetaan hänelle vanhurskaudeksi.
Siis trollaajat, tehkää samoin.
Perille- nääs, näääs, nääss, ei pääse mikään epäpyhä ja kauhistuksen tekijä.
Siis siis, siis, on usko- sijaisuhriin, anteeksiantoon ja päivän lapsioikeuteen.
Eilinen on mennyt- huomista ei ole- ja nyt on Jeesus pelastaja.
Yrittäkääs uskoa sanaan, niin joutavanpäiväinen hökellys teiltä loppuu.
Lukekaa edellinen kirjoittaj- hän uskoo- ja se riittää, eikä hän ongi vanhojen syntien avannoilla, kuten te näytätte tekevän. ..... ettehän te näytä uskovan täytettyyn työhön.
- Anonyymi00007UUSI
aloittajalla on trollilevy jäänyt hyppäämään samaan soittouraan.
Moneskohan kerto toistat itseäsi.
olet naurettava pelle, taho ryskän trollitehdas. Emme lähde kelkkaasi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3637866Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1075559Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114643Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274440Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1644371Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523957Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1583847Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773727Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373647SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853471