Putin jää historiaan. Se tiedetään jo nyt.
Aikamoinen suoritus Putinilta tuhota neljässä vuodessa Venäjän kansainvälinen asema, talous, sotilaallinen suorituskyky, NL:n perintö (niin materiaalinen kuin henkinen), kaikki naapurisuhteet, koko teollinen sektori, kuljetusinfra, valtarakenteet, jne.
Oi mahtava Putin
1
50
Vastaukset
- Anonyymi00001
Putinin Venäjä vääristelee Suomen historiaa ja yrittää leimata suomalaiset natseiksi. Näin toteaa Ruotsin Henkisen maanpuolustuksen viranomainen (MPF) uudessa raportissaan.
– Totaalinen psykologinen sodankäynti.
Näillä sanoin Maanpuolustuskorkeakoulun Patrik Oksanen kuvailee Venäjän hybridivaikuttamista länsimaita kohtaan. Oksanen on erityisasiantuntija korkeakoulun Kokonaisturvallisuuden ja yhteiskunnan turvallisuuden keskuksessa. Hän on ollut laatimassa tuoretta raporttia, jossa todetaan, että Venäjä yrittää vääristää Suomen historiaa.
– Ensimmäinen ja viimeinen puolustuslinja kulkee ihmisten päissä. Tämä on se, mihin Venäjä yrittää psykologisella sodankäynnillään vaikuttaa. Historian vääristäminen on yksi näistä työkaluista ja työkalupakki on niin laaja, että sitä on haastava ymmärtää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2353514- 623158
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I682703Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk362576Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve852175Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851929Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro201897Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931721Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691073