Entä Venäjä?
Kovin sotaisilta molemmissa puolissa vaikuttaa tunnelmat.
Miten USA?
Kovin sotaisilta molemmissa puolissa vaikuttaa tunnelmat.
Miten USA?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Epäilen: https://keskustelu.suomi24.fi/t/19203543/euroopan-tukipaatos-pitkittaa-sotaa
Eurooppa tukee kaikin keinoin itsenäistä valtiota jonka kimppuun venäjä on raukkamaisesti hyökännyt alistaakseen Ukrainan kuten venäjä jo teki Georgialle. Venäjällä ei ole oikeutta teolleen.
Jokainen maa on oikeutettu puolustamaan maataan, kansaansa ja itsenäisyyttään.
Venäjä sen sijaan on täysin syyttä hyökännyt Ukrainaan ja ollut ainoa sodan aloittanut osapuoli.
Mikäli rauhaa halutaan, on se venäjän tehtävä.
Venäjän tulee häipyä ehdoitta Ukrainan alueelta niin rauha syntyy. Venäjällä ei ole kansainvälistä oikeutta olla Ukrainassa jonka suvereniteetin venäjä on allekirjoituksi hyväksynyt. Muussa tapauksessa venäjä on edelleen valehteleva kansa jonka kanssa muun maailman ei tule olla tekemisissä. Mikään ei ole muuttunut Mainilan laukauksista.
Ukraina tappoi siellä omaa kansaa pitkän aikaa.
Olevinaan oli oikeutettua kun olivat "Venäjä-mielisiä" venäjänkielisiä ukrainalaisia niin niitä sitten muka sai tappaa ja kurittaa.
Venäjänkieliset ja heidän agitaattorinsa siellä sen kaiken tappamisen aloittivat, joten ryzzänaZin on aivan turha suoltaa tänne typeriä Kremlin valheita.
Suurin osa tapetuista oli länsimielisiä ukrainalaisia, joita venäjämieliset murhasivat joukoittain.
EU on kaikkien sotien äiti.
Spasipa Sergei.
Ano tahtoo lähteä sotimaan suomalaisia vastaan, joutuu tosin vielä anelemaan Putinilta hyökkäyskäskyä
Usan ja Trumpin pitäisi siirtyä kohteliaasti soittamaan kolmatta viulua. He ovat kokoajan vain sekoittaneet "pakkaa" ja antaneet viikosta ja kuukaudesta toiseen Venäjälle aikaa. Nyt on sellainen homma että me Eurooppalaiset lyödään luu lopullisesti Putinin kurkkuun.
"Nyt on sellainen homma että me Eurooppalaiset lyödään luu lopullisesti Putinin kurkkuun."
SANOTKO siis että ei tehdä rauhaa vai?
Kyllä tässä silti olisi parempi että olisi laiha sopu kuin lihava ruumiskasa.
Kaikki muut haluaisivat rauhaa, mutta Putin ja Venäjä haluavat vain sotaa.
Tämä nähdään jatkuvasti kaikissa Putinin puheissa ja teoissa. Ei mitään yritystä rauhan suuntaan, vaan kaikki teot ovat vain sodan jatkamista ja kiihdyttämistä kaikin tavoin. Puheet pelkkää uhoamista ja uhkailuja, ei mitään halua rauhaan.
Ainut "rauha" minkä Putler hyväksyy on Ukrainan täydellinen antautuminen ja koko Ukrainan liittäminen osaksi Venäjää.
Siltä pohjalta ei mitään rauhaa voi syntyä, koska Ukraina ja muu Eurooppa eivät tietenkään koskaan voi hyväksyä mitään sellaista.
Törkeää sotarikollista hyökkääjää ei palkita tämän sotarikoksista.
Putlerin kaltainen sotakiimainen psykopaatti ei kuitenkaan peräydy tavoitteistaan, kuten on koko ajan nähty. Joten mikään rauhansopimus ei ole mahdollinen ja kaikki siitä vääntäminen on vain pelkkää Putlerin ajanpeluuta. Sota jatkuu.
Putler voisi kyllä näennäisesti hyväksyä sellaisen välirauhan, jossa Venäjä saisi suuria alueita Ukrainalta ilman että niistä pitäisi taistella ja uhrata 1000 venäläistä sotilasta joka päivä.
Jos Venäjä saisi koko Donetskin, saisi se samalla ilmaiseksi Ukrainan vahvimmat puolustusalueet ja -linnoitukset. Sen jälkeen Venäjän olisi paljon helpompaa jatkaa siitä eteenpäin valtaamaan Kiovaa ja koko Ukrainaa.
Mitään pysyvää rauhaa Venäjä ei halua eikä edes suunnittele. Vain parempia asemia joista voi jatkaa hyökkäystä helpommin. Tämän vuoksi Venäjä ei suostu "rauhaan" ilman että se saa koko Donetskin ja pääsee paremmin jatkamaan hyökkäyssotaansa.
Ukraina toki tietää tämän, eikä siksi suostu luovuttamaan asemiaan. Valitettavasti Trumpin pösilö ei tajua tästä mitään, aivan kuten ei mistään muustakaan ja uskoo ääliö kaikki Venäjän valheet sokeasti.
Pistääkö Putin uudenlaisen pommin Uuden Vuoden kunniaksi?