Sanna Antikainen tuomitsee voimakkaasti Johannes Yrttiahon väitteet, joiden mukaan Suomi ”hävisi” sekä talvisodan että jatkosodan. Hänen mukaansa Yrttiaho vääristelee vakavasti historiallisia tosiasioita ja toistelee Neuvostoliiton ja nyky-Venäjän valheellista propagandaa eduskunnan puhujapöntöstä.
– Yrttiahon puhe oli vakavaa historian vääristelyä. Eduskunta ei ole paikka toistaa Neuvostoliiton ja nyky-Venäjän valheellista propagandaa, Antikainen kritisoi.
Yrttiaho Suomen puolustusta vastaan
Antikaisen mukaan Yrttiaho on tullut tunnetuksi eduskunnassa Suomen varautumisen ja puolustusyhteistyön arvostelijana. Yrttiaho vastusti Natoon liittymistä sekä puolustussopimusta Yhdysvaltojen kanssa.
– Yrttiahon linjalla Suomesta tehtäisiin mahdollisimman heikko maa, jota vastaan on helppo hyökätä, Antikainen varoittaa.
Antikainen muistuttaa, että vasemmistoliitto on historiallisesti SKDL:n ja SKP:n perillinen ja että näillä Neuvostoliitto-myönteisillä puolueilla on pitkä ja dokumentoitu historia suomalaisessa politiikassa.
– Nähtävästi meillä on eduskunnassa aito Kremlin kätyrin lailla toimiva kansanedustaja.
https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-vasemmistoliiton-kansanedustaja-paasasi-venajan-valheita-eduskunnassa-nyt-riittaa
Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa
Anonyymi-ap
7
85
Vastaukset
- Anonyymi00001
Turtiainen uhoaa venäjällä että on valmis taistelemaan suomalaisia vastaan rintamalla jos kutsu käy. Ikäraja sotatoimiin on 65 v. Turtles on vasta 58 v.
- Anonyymi00003
Putkonen on vasta 51, siinä on kova taistelupari. 🤣
- Anonyymi00007
Anonyymi00003 kirjoitti:
Putkonen on vasta 51, siinä on kova taistelupari. 🤣
Pekka ja Pätkä suezilla.
- Anonyymi00002
Kun yrttitarha avaa suunsa on tiedossa sammakkosade.
- Anonyymi00004
miksi kokoomuslainen valehtelee aina kun avaa suunsa? hän ei ymmärrä, mistä on kysymys!
- Anonyymi00005
Persut saa taas jytkyn seuraavissa vaaleissa. Sen verran mielipuolisiksi nuo vasemmiston trollaukset ovat menneet.
- Anonyymi00006
ei liity Lapuaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit422770Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116