koko rahajärjestelmän luotettavuuden perään. Onko rahaliitto meille liian kallis.
Keskusta ynnä muut seuraavassa hallituksessa joutuu pohtimaan asiaa. Siihen ei
vähemmistö vasemmstolla l sijaa joka hussuttaa rahaa tuntemattomaan. Lakot heille
tärkeämpiä hallitusta vastaan. Hekin jo aika verolle.
Suomen raskas velka on saanut
18
197
Vastaukset
- Anonyymi00001
Minäkin muutan Venäjälle , siel ei oo ikinä lakkoja eikä wokea . Mielaritki on nykyään heti vankilas .
- Anonyymi00016
Suomi ei osannut elää oman markan kanssa, lue- jatkuvat devalvoinnit - eikä se osaa elää euron kanssa - lue - työpaikat.
Verotus on vääristynyt. Kun kuvitellaan että rahan määrä on vakio ja siitä johtuen, jos joku saa enemmän se on muilta pois. Tämä ei tietenkään ole totta. Rahan määrä ei ole vakio, koska Suomi elää viennistä. Myös se että saadaan ulkomaisia investointeja Suomeen on omalla tavallaan vientiä. Kun pääomatulojen verotus laitetaan kilpailukykyisillä tasolle kansainvälisesti, niin alkaa tulla rahaa, paljon.
Tätä ei tietenkään vasemmisto halua, sillä heidän kannatus romahtaa jos suomalaisilla menee hyvin.
- Anonyymi00002
Aloittaja höpöttää Riikka Purran aloittamaa puhetta euroerosta ja väittää olevansa keskustalainen :)))
- Anonyymi00003
Et ymmärrä velkaa. Onko sulla koskaan ollut omaa rahaa. Raha ei ol ilmaista, velkakaan
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Et ymmärrä velkaa. Onko sulla koskaan ollut omaa rahaa. Raha ei ol ilmaista, velkakaan
Pitääkö Petterin ja Riikan tehdä "ceausescut"?
Anonyymi00003 kirjoitti:
Et ymmärrä velkaa. Onko sulla koskaan ollut omaa rahaa. Raha ei ol ilmaista, velkakaan
Miten velka liittyy millään lailla siihen, mikä on maan rahayksikkö? Vaikuttaa se toki niin, että Suomen pankin olisi vaikeampi ylläpitää hintavakautta kuin EKP:n. Sen seurauksena korkotaso olisi Suomessa todennäköisesti aina jonkun verran suurempi kuin rahaliiton maissa. Teoriassa raha olisi itsenäisen keskuspankin aikana ilmaista. Keskuspankkihan voi aina yksinkertaisesti printata lisää rahaa ja maksaa sillä velat pois. Seurauksena olisi tietysti markan ulkoisen arvon täysromahdus, mutta se on sitten toinen tarina.
Minusta tuntuu, että sinä olet se, jotka et ymmärrä velan luonnetta. Varsinkaan valtion velan luonnetta. Rahan hintahan on kulloinenkin korko, jos korko on sidottu johonkin indeksiin kuten euroboriin. Valtion näkökulmasta hinnan tasoa pitää peilata BKT:hen tai johonkin muuhun mittariin. Jos inflaatio tuottaa valtiolle enemmän tuloja kuin mikä on samanaikaisen korkotason aiheuttama rahan hintameno, niin plussalla ollaan. Valtion tulovirrathan kasvavat inflaation seurauksena automaattisesti, jos esim. alvia pidetään samalla tasolla puhumattakaan siitä, että sitä nostetaan kuten tämä hallitus on tehnyt. Valtion velan ottamisen syy on myös merkityksellinen. Jos velkaa otetaan investointeja varten, ajatuksena on, että tuottavat enemmän kuin velan korkokustannukset ovat. Yleensä hyvin suunnitellut investoinnit yleensä myös tuottavat korkotasoa paremmin.
- Anonyymi00005
Oikeiston hömppäpolitiikka köyhdyttää rehdin talouspolitiikan.
Ilmiö on maailmanlaajuinen ja kierrokset vain kasvaa jatkuvasti.
Miljardöörit ohjaa maailmantaloutta nämä kapitalistin rappioholistit.
Ainoastaan valtiojohtoinen Kiina pystyy kehittyyn kun työtä on kaikille. - Anonyymi00006
Kunhan vasemmisto ja vihreät pysyy kaukana hallituksista.
- Anonyymi00007
vasemmisto ja vihreät pysyy kaukana hallituksista
- Anonyymi00008
Kaikki verolle.
- Anonyymi00009
Ay-liike verolle tuleekin, ei ole varaa elättää loisia.
- Anonyymi00010
Sanna pilasi rahajärjestelmän.
- Anonyymi00011
Kuinka se on muka mahdollista? Euroopassa rahajärjestelmästä pitää huolen EKP eikä Sannalla ole ollut siiheen osaa eikä arpaa. Toisin kuin esim. Suomen Pankin keskustalaisella pääjohtaja Olli Rehnillä on, joka on EKP:n jäsen Suomen Pankin edustajana.
Eli väitteeesi on täyttä lööperiä.
- Anonyymi00012
Keskusta pilasi Suomen sote-uudistuksella. Millainen aivopieru seuraavaksi?
- Anonyymi00013
De facto
- Anonyymi00014
Sannan hurvattomuus laittoi velan päälle pitkäksi aikaa.
- Anonyymi00015
Nykyinen Orpo-Purra sitä velkaa kärrää junakyydillä hulluna Suomeen.
Siksi rakennetaan lisää yhteyksiä kuten tunnin juna jolla velkaraha ehtii Helsinkiin. - Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Nykyinen Orpo-Purra sitä velkaa kärrää junakyydillä hulluna Suomeen.
Siksi rakennetaan lisää yhteyksiä kuten tunnin juna jolla velkaraha ehtii Helsinkiin.Tunninjuna on terve investointi, mutta terveitten aikuisten elättäminen yhteiskunnan varoilla on kulu !!
Nokkelimmat ymmärtävät eron !?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka343514- 113078
- 1382739
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032625Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742605- 411418
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61268Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3961135Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos501043Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6870