Hyvästi Ähtärin kuntavero

Sain viimein muuttoilmoituksen tehtyä uudelle paikkakunnalle!
Ei tarvitse ensi vuonna maksaa homehotellin ylläpitokuluja ja säästyy vuodessa useampi tuhat euroa. 🤗
Toki ainahan on mahdollista muuttaa takaisin, mutta onneksi verot maksetaan sen kunnan veroäyrin mukaan, missä on kirjoilla vuoden vaihtuessa. 👌
17655
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Rotat jättää ensinmäisenä uppoavan laivan

Äänestä
  • Ei vaan fiksut. Sinua ei asia koskee, palkkasi on niin pieni ettei siitä tarvitse maksaa kuntaveroa.

    Äänestä

Älä tule takaisin. Ja jos ainakin miehesi pitäisit pois vaimoni kimpusta.

Äänestä
  • No näkyy sinunkin pärstässä elämän jäljet. Siksi ei susta kukaan ole häirinnyt siinnä mielessä. 😆😆😆😆😆

    Äänestä

Oikea päätös. Onnittelut 👏👏👏

1Äänestä

Minäkin lähden. Säästän tonneja

2Äänestä

Tuo verotussysteemi on kyllä väärin. Samoin kuin loma-asukkaiden tulisi maksaa osa veroistansa muutoinkin kuin kiinteistöveron muodossa

Äänestä
  • Mikä on väärin? Sekö että verot maksetaan siihen kuntaan missä on kirjoilla?

    Äänestä

  • Eihän nyt toki, onhan myös muukin paikallinen hintatasokin joskus muutenkin korkea.

    Äänestä

🇫🇮 Ryhdikäs päätös. Eipä kunnan kepulit enää talouspelleile sinun rahoilla !

Äänestä
  • Ei keskustalainen maksa kuntaveroa, kuntaveroa peritään vasta kun ansiotulo on yli n. 20t€, kuinka moni maanviljelijä tai eläkeläinen saa enemmän? Metsäverot ja mm. peltovuokraukset sekä maatalouden pääomatulot ovat kaikki pääomatuloja ja näistä ei makseta kuntaveroja. Siinä syy miksi keskusta on sina valmis korottamaan kuntaveroa.

    Äänestä

Pellet

Äänestä

Sama täällä. On muuten tulossa iso säästö ensi vuoden veroissa.

Äänestä

Sinun tuloistasi ei kyllä paljoa kuntaveroa Kerry

Äänestä
  • No sittenhän Ähtäri voittaa kun ei tarvitse minulle(kaan) palveluita tuottaa.

    Äänestä

Muijani on 70v. Painaa pitkää päivää töissä. No minä painanut,,,,,,,,,,jajajaja,,,,,,,,,,,,,

Äänestä

Jaa sunko eukko se väsyneen näköinen luuska on.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sain viimein muuttoilmoituksen tehtyä uudelle paikkakunnalle!
Ei tarvitse ensi vuonna maksaa homehotellin ylläpitokuluja ja säästyy vuodessa useampi tuhat euroa. 🤗
Toki ainahan on mahdollista muuttaa takaisin, mutta onneksi verot maksetaan sen kunnan veroäyrin mukaan, missä on kirjoilla vuoden vaihtuessa. 👌

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu