Onko joulukirkko Raamatun mukainen?

Jeesuksen syntymäpäivää alettiin viettää jouluna katolisessa kirkossa. Joulumessu on katolinen. Onko hellareilla syytä kokoontua kirkkoon jouluna?
21254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Minulle oli jouluaamuna - 80 siunattu jumalanpalvelus kun Pyhä Henki kirkasti totuuden jouluevankeliumia kuunnellessa että Jeesus syntyi minuakin varten. Uudistuin uskossa!

1Äänestä

Miksi emme saisi kokoontua Jouluna Jumalanvalpelukseen ? Emme ole laiskoja.

Äänestä

Jeesus syntyi Jouluna.

Täyttäessään 12 v. Jeesus oli paikallisessa kirkossa.

Jeesus oli Juutalainen, ei lahkoissa hilluva, kaatuileva ja sekavia moliseva helluntailainen.

Äänestä
  • Sana tuli lihaksi Betlehemissä

    Äänestä

  • No niin miksi ne juutalaiset niin halusivat jeesuksen pois päiviltä enkä tarkoita naapurin päiviä .?

    Äänestä

Jeesus ei syntynyt jouluna.

Äänestä
  • Roomalaiskirje 9

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Roomalaiskirje 9

    Eikä neitsyestä eikä muuten Betlehemissäkään.
    Voi voi

    Äänestä

  • Jeesus on Jumalan Karitsa. Karitsat syntyvät keväällä, niin myös Jeesus, Jumalan Karitsa syntyi keväällä, pääsiäisenä.

    Äänestä

>>Suunniteletko kirkon polttamista?>>

En suunnittele kirkon polttamista.

Enkä suunnittele katolisen papin ristiinnaulitsemista.

Suunnitteletko sinä?

Äänestä

Jeesus syntyi jouluna ihmiseksi kuten oli edeltä ennustettu.

Äänestä

Matt.8:20 Niin Jesus sanoi hänelle: ketuilla ovat luolat, ja taivaan linnuilla ovat pesät; mutta Ihmisen Pojalla ei ole, kuhunka hän päänsä kallistaa. Luuk.9:58 Ja Jesus sanoi hänelle: ketuilla ovat luolat ja taivaan linnuilla pesät; mutta ei Ihmisen Pojalla ole, kuhunka hän päänsä kallistaa. Matt.13:1 Mutta sinä päivänä läksi Jesus huoneesta ja istui meren tykönä. Biblia (1776 )

Äänestä

Luuk.1:32 Sen pitää oleman suuren ja pitää kutsuttaman Ylimmäisen Pojaksi. Ja Herra Jumala antaa hänelle Davidin hänen isänsä istuimen. Biblia (1776) 2Sam.7:12-13. 7:16. Ps.132:11. Jes.9:6-7.

Äänestä

Matt.1:20 Kuin hän näitä ajatteli, katso, niin Herran enkeli ilmestyi hänelle unessa ja sanoi: Joseph, Davidin Poika! älä pelkää ottaakses Mariaa puolisoas tykös; sillä se, mikä hänessä on siinnyt, on Pyhästä Hengestä. Biblia (1776)

Äänestä

1Tim.2:6 Joka itsensä kaikkein edestä lunastuksen hinnaksi on antanut, että senkaltaista piti ajallansa saarnattaman. Biblia (1776) Matt.20:28. 2Kor.5:15.

Äänestä

Talvikuu (vanhentunut) joulukuun nimi ennen kristinuskon tuloa Suomeen.

Äänestä

Lahkolaiset helluntailaiset haastavat riitaa kaikkien kirkkojen kansssa joulunakin, erityisen paljon jopa Helluntaikirkkoon kohdistuen.

Äänestä
  • Lutterisi haastoi riitaa paavinsa kanssa niin että bannabullaa tunki ja piilossa piti elää !

    Tajuatko yhtään mikä ja kuka on lahkolainen!?

    Äänestä

>>Jeesus syntyi jouluna ihmiseksi kuten oli edeltä ennustettu.>>

Missään ei ole ennustettu että Jeesus syntyisi jouluna (talvella).

Äänestä
  • Suuri sovituspäivä, hetki jolloin Jumalan enkeli puhutteli Sakariasta ja antoi lupauksen lapsesta, oli seitsemännen kuun kymmenes päivä, meidän lokakuussa. Aikaisin hetki Johanneksen syntymälle on meidän kalenterimme juhannus, jota vietetäänkin Johannes Kastajan syntymäpäivänä. Jos Johannes olisi syntynyt juhannuksena, niin vastaavasti Jeesus olisi syntynyt joulun aikoihin, siis noin kuuden kuukauden kuluttua Johanneksen syntymästä. Mutta kalenterissa ei ole otettu huomioon Sakariaan papin palvelukseen kuluneita päiviä ja viivettä Sakariaan kotiin paluun ja Elisabetin raskaaksi tulemisen välillä. Mahdollisesti kului muutama kuukausi enkelin suurena sovituspäivänä antamasta lupauksesta ennen kuin Elisabet alkoi odottaa Johannesta.
    Sanasta löytyy esimerkkejä, kuinka Jumala lupaa lapsen ja kuluu vuosi lapsen syntymään. On täysin mahdollista, että Elisabetkin sai lapsen vasta vuoden kuluttua, suuren sovituspäivän tienoilla. Näin Jeesus olisi syntynyt keväällä, pääsiäisenä, ajankohtana johon muutkin Raamatun antamat tiedot viittaavat.

    Äänestä

Juutalaisen perimätiedon mukaan profeetta syntyy ja kuolee samana päivänä.

Ja juutalainen perimätieto on aina oikeassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jeesuksen syntymäpäivää alettiin viettää jouluna katolisessa kirkossa. Joulumessu on katolinen. Onko hellareilla syytä kokoontua kirkkoon jouluna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu