https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000433772.html
Zyskowicz haluaa puhua Kepusta, ei Keskustasta. Eduskunnan puhemies neuvosto on siis aikoinaan aiheuttanut Benille unettomuus öitä.
Lieneekö migreenikin iskenyt useammin. Kaikkea Benin pitää murehtia!
Zyskowicz haluaa puhua Kepusta, ei Keskustasta. Eduskunnan puhemies neuvosto on siis aikoinaan aiheuttanut Benille unettomuus öitä.
Lieneekö migreenikin iskenyt useammin. Kaikkea Benin pitää murehtia!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ben on eduskunnan tollofriikki. HO HOO, HO HOO! Viisautta ei pätkän vertaa.
Tursussa oli... Huvittava kommentti puolueen ehdokkaalta, siis puolueen jossa uskotaan maan olevan littu, venäjän pitäisi vallata osa Suomesta ja ex-puheenjohtaja pakeni velkoja ryssiin. VKKssa on paljon viisautta;-)))
Tuolloin on eduskunnassa ollut Zyskowiczille mieluisa puhemiesneuvosto. Sen olisi pitänyt konsultoida Zyskowiczia.
Maalaisliitoksi sitä pitää sanoa
Viides kolonna käy myös.
Miten Maalaisliitto on aina ollut ankarassa ryssän kiimassa!
Zyssen pönttö hajoo, jollei se saa nimitellä ketään.
Kun persut ja kepu yhdistyvät, niin silloin virallisesti puhutaan Perskusta puolueesta, tuosta epämääräisestä syrjäseutujen pula-ajan Robin Hoodista.
Jos puoleita saa nimittää vain niiden virallisilla nimillä, niin miten mahtaa olla näiden puolueiden jäsenten ja kannattajien laita. Saako siis Keskustan kansanedustajia kutsua edelleen kepulaisiksi ja perussuomalaisten persuiksi ja SDP:n demareiksi. Ja riittääkö esim. SDP:stä pelkkä kirjainlyhenne, vaan pitääkö lausua koko puoleen nimi.
Vähän pilkun viilaamiseksi tuntuu menevän. Onkohan tämä Halla-ahon oma idea vai kenen lienee. Saattaa olla, etteivät persut siis voisi enää kutsua kaikkien muiden puolueiden jäseniä kommunisteiksi. Onneksi täällä voi edelleen kutsua ehkaa persua persuksi ja maalaisliittolaista kepulaiseksi.
Muistaakseni puhemiesneuvosto kielsi puolueiden nimittelyt eduskuntasalissa heti pian vuoden 2011 jytkyn jälkeen. Voimansa tunnossa olleet perussuomalaiset olivat aloitteentekijänä, mutta nimittelyn kieltäminen sopi muillekin puolueille, tosin ehkä hieman hymy huulilla. Kyllä siitä on yhdessä tuumin istuntosalin sisällä pidettykin kiinni. Puhemiesneuvosto siis vain kertasi nyt kiellon, kun Ben Zyskowiczilla on muisti alkanut pätkiä vakavan sairauden seurauksena.
On sinulla kans ongelmat....knerk voi myös sanoas nkerk riski, ei se asia siitä miksikään muutu.
En tiedä, kenen ongelmaksi asian käsität. Kysymyshän on ollut Benin ongelmasta.
kesken kusi, kes kusta. ollut viimeaikoina niin huonoissa käsissä
kes ja kusta johto, ettei ole luottamusta....
Se on oiva lyhenne. Persu nimike on väännös sanoista Perussuomalainen ja Perse.
Otettakoon esimerkki Antti Lindtmanin puolueesta. Ajoittain sitä kutsutaan sosialistipuolueeksi täälläkin. Muutamat kirjoittajat ilmaisevat hämmästyksensä ja väittävät, että kysymyksessä ei ole sosialistipuolue.
Eduskunnassa kuin vastaava tilanne aiheutti kummastusta. Työväenpuolue olisikin paljon parempi nimi. Vastaavasti Maalaisliiton olisi parempi nimi kuin Suomen keskusta.
Kestääkö sitten äänestäjien huumori. Ja kokoomukselle olisi parempi nimi kypäräpapit. Benillekin se täytyisi kelvata paremmin kuin hyvin.
Perussuomalaisia kutsuttakoon vastaavasti asialinjalla Populisteiksi ja Vihreitä Ilmastonmuuttajiksi.
Tästäkin ketjusta on poistettu kevyesti humoristinen viesti. Ilmeisesti hakaniemeläiset ja etelärantalaiset ovat yhtyneet.
Erityisesti temukat ja komukat ovat mainioita kutsumanimiä. Myös kepukat ja kopukat kelpaavat.