Synttärijuhlat on ovella.

Anonyymi-ap

Joulu on kautta maailman historian ainutlaatuisin ja erikoisin tapahtuma, kun yhden ihmisen syntymä on muodostunut koko maailmassa käytetyn ajanlaskun kiintopisteeksi. Vaikka kaikki eivät ole kristittyjä, Jeesuksen syntymä tallin seimeen on se hetki, jonka mukaan kansainvälinen kalenteri ajoittaa historian: ennen ja jälkeen on Kristuksen syntymän, aina maailman loppuun asti.

Tämä ei todellakaan selity
poliittisella vallalla, sen aikaansaannoksilla tai erikoisella sattumalla. Vaan ainoastaan Jumalan, ihmiselle yli ymmärryksen käyvällä voimalla. Hänen joka oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa. Hänen armonsa rakkautensa pelastus suunnitelmalla ja sen ajoituksella

Jeesuksen elämä ja sanoma muokkasivat syvästi länsimaista kulttuuria, lakia ja oikeusjärjestelmiä, moraalikäsityksiä, tiedettä ja taidetta.


Samalla on todella ihmeellistä ja väkevää, että kun kyse ei ole kuninkaasta, sotapäälliköstä tai keisarista, vaan köyhänä syntyneestä Jumalan/ihmisen pojasta , jonka vaikutus ihmisten elämään on ollut valtavampi kuin yhdenkään maailman hallitsijan.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      No kyllä olen moneen paperiin, laskuihin ym. Ajan 2025 joka on kulunut tuosta maailman suurimmasta tapahtumasta.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Jumala ei ole puhunut mitään joulusta eikä Jeesuksesta.

        torre3


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Kristinuskon levittyä länsimaihin ja länsimaiden noustua globaalisti merkittävään taloudelliseen asemaan alkoivat myös aasialaiset maat viitata gregoriaaniseen ja sittemmin juliaaniseen kalenteriin.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Tässä tarinassa on heti alkuun kolme virhettä.
      Ei syntynyt jouluyönä
      Ei syntynyt neitsyestä
      Ei syntynyt edes Betlehemissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4675
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      25
      2827
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1409
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe