Vapaamatkustaminen eli siivellä eläminen lopetettava myös työelämässä.
Jos ei halua maksaa liiton palveluista, niin nevotelkoot itse työehtonsa.
Jos ei halua maksaa liiton palveluista, niin nevotelkoot itse työehtonsa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Täysin samaa mieltä.
Mihin liittoon sitten työttämien pitäisi liittyä?
Persuille tiedoksi:
Ammattiliiton jäsenmaksu on 1–2 kaljalaatikkoa kuukaudessa.
Mutta ilman ammattiliittoja ette saisi ostettua yhtäkään kaljalaatikkoa.
Kuulun Ytk hon. Enkä käytä mitään päihteitä😇
Ammattiliitot ovat Suomen kehityksen kompastuskiviä aina suurine palkkavaatimuksineen ja lakkoineen.
Sinähän voit vaikka nuolla pomon kengänpohjatkin.
Kyllähän tuo vaikuttaa enemmänkin perseen nuolijalta.
Pääasis että mikromanageerava ja täysin turha väliportaan pomo pysyy tyytyväisenä ja saa hetkittäin hyvin olon.
Kunhan ensin se siivelläeläminen saadaan loppumaan yhteiskunnassakin.
Jos ei maksa veroja, ei ole oikeutettu myöskään palveluihin.
En ole koskaan ollut minkään ammattiliiton jäsen ja palkkani on ollut aina suurempi kuin mitä tes lupaa.
Jostain kumman syystä ahkera tekijä ansaitsee aina paremmin kuin tessin kanssa pomoa uhkaileva. Usko huvikses.
Joo se palkka ilmestyy oudosti tyhjästä.
TESsin päälle on helppo neuvotella, kun joku on ensin neuvotellut pohjaehdot.
Jos pitäisi lähteä alusta lukien, saatttaisi alkaa itseriittoisempaakin yhteen hiileen puhaltaminen kiinnostella.
Kuten sanoin, kyllä ahkera palkitaan. Ja ihmisellä on suu puhumista varten, ei siinä tessiä tarvita kuin mykän osalta ja hänkin voi kirjoittaa paperiin suuremman summan.
Tunnen useammankin henkilön joiden asenne yritystä kohtaan on se että näkevät heitä riistettävän, maksettavan huonoa palkkaa ym.
Omassa käyttäytymisessä ei nähdä mitään vikaa, ollaan sairauslomalla jos suinkin, paskalla istutaan pitkään työaikana, aamulla naama näyttää olevan ruvella, työnjaossa huokaillaan, naristaan kaikesta ja sitä tessiä luetaan kuin piru raamattua. Ei varmasti palkka nouse, se on selvä.
Totta. Työaika kannattaa käyttää pomon takapuolen nuolentaan. Samalla saattaa saada myös itse anaaIiseksiä. Ja kaikesta tuosta saa paremman korvauksen kuin hanskat lattialle viskelevät ay-änkyrät.
Älä pliis kerro noista woke pridejuttuistas täällä. Lapsetkin voi lukea juttuja.
Aloittaja oikeassa vaatiessaan, että yli TES-palkan ei ay-jäsenille saa maksaa.
Muille sitten kymmeniä prosentteja enemmän.
Olin justiinsa kommentoimassa että meillä maksettiin n. 30% yli tessin ja jos vaaditaan ammattiliiton jäsenille vain tessiä niin aika paljon putoaa palkka heiltä.
Ei mene hyvin, jos palkan joutuu katsomaan TES:sta.
Työnantajalla ei ole oikeutta tietää kuuluuko liittoon vai ei.
Itse kannattaa aina neuvotella, niin saa paremmat ehdot. Liittoon kuuluminen tarkoittaa alinta mahdollista palkkaa. Itse neuvotellen saa aina enemmän.