Työmarkkinatuki vaan ja päivärahan voisi muuttaa palkaksi ja kaikki vaikka risusavottaan!
Valtio voisi työllistää
47
207
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sitenhän on työllistetty jo vuosikymmeniä? Sitä ei vaan nuorena tajunnu tekevänsä orja työtä.. sitten liittoon vielä muka mennä semmoisil tuloilla .. ei nuorena tajua..
jatkuu joka päivä. parempi noin, jos ei muuta.- Anonyymi00007
tottakai- mutta turhan työn teettäminen ei ehkä o järkevää... ja palkka tietysti pitäis olla isompi kuin vain tuki.
Oleellista on kansan ostovoima- sillähn talous toimii... siksi ilmaisen rahan jako köyhille olisi kannattavaa, jos kerran töitä ei ole - Anonyymi00014
Työttömyyspalkka 1000e kuukaudessa, jonka valötiokonttori voi maksaa ja kelan virkalummit samalle tuelle.
- Anonyymi00020
Anonyymi00014 kirjoitti:
Työttömyyspalkka 1000e kuukaudessa, jonka valötiokonttori voi maksaa ja kelan virkalummit samalle tuelle.
EUn mukaan suomessa vähin tuki 1500 eur koska Suomi on kallein hintataso
- Anonyymi00028
Anonyymi00020 kirjoitti:
EUn mukaan suomessa vähin tuki 1500 eur koska Suomi on kallein hintataso
Jos vielä lopetetaan asumistuki ja toimeentulotuki, niin työttömyyspalkka voisi olla tuo 1500e kk. Saadaan kaikki virkapummit samalle tasolle.
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Jos vielä lopetetaan asumistuki ja toimeentulotuki, niin työttömyyspalkka voisi olla tuo 1500e kk. Saadaan kaikki virkapummit samalle tasolle.
Byrokratian hinta 0e tekoäly vaan jakamaan palkkaa 1500ekk.
- Anonyymi00048
https://valtiolle.fi/fi/tyopaikat/?&employment=279664,279665,279666,279667&type=268882,268875,268881,268883,268870
Työttömät valtiolle valtion muhkeilla palkoilla
- Anonyymi00002
Jokos S.Koski on ollut vieraalla risusavotoissa?
- Anonyymi00044
Susanna vai??
- Anonyymi00003
räkä hommia on muta ei niitä voi keinotekoiseseti tehdä että yks kaivaa kuoppaa ja toinen aina täyttää samantien , hommia on aina siis
- Anonyymi00004
kaivakaa pojat stna kaivakaa, sitten kotiin kädelle,
minä menen rikkaana esimiehenä panemaan eukkoani - Anonyymi00015
Anonyymi00004 kirjoitti:
kaivakaa pojat stna kaivakaa, sitten kotiin kädelle,
minä menen rikkaana esimiehenä panemaan eukkoaniMissähän vaiheessa sellainen teko kriminalisoidaan kansan selviytymisen vastaisena?
- Anonyymi00030
Anonyymi00015 kirjoitti:
Missähän vaiheessa sellainen teko kriminalisoidaan kansan selviytymisen vastaisena?
Turvamiehiä ja naisia tarvitaan suomen kaduille suojaamaan lapsia ja vanhuksia. Menisitkö 1500e kk palkalla?
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Turvamiehiä ja naisia tarvitaan suomen kaduille suojaamaan lapsia ja vanhuksia. Menisitkö 1500e kk palkalla?
Tästä summasta muuten menisi veroa vaan noin 2%.
- Anonyymi00005
Alan tes-palkka vaan kehiin, kuka maksaa?
- Anonyymi00016
Kelan virkapummit samalle tuelle säästä tulee 100 miljardeja!
- Anonyymi00006
Kaikki risuehdottajat itse savottaan.
- Anonyymi00008
Ei ne osaa.
- Anonyymi00017
Haistaakaas nyt home oli käypyjä keräämässä kouluun jo 1-2 luokalle vattu.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Haistaakaas nyt home oli käypyjä keräämässä kouluun jo 1-2 luokalle vattu.
1960 luvulla!!!!!!!!
- Anonyymi00032
Anonyymi00018 kirjoitti:
1960 luvulla!!!!!!!!
Nykylapset elää 30 vuotiaiksi ja on vielä lapsia.
- Anonyymi00009
Tässä on niin paljon kiirusta virkavallan kans kun eläke alkoi jo lapsilisien jälkeen kuten jokaisella sukulaisellanikin.
t. Leif - Anonyymi00010
Tukien maksaminen palkkana on järkevä malli.
Ja tukien maksaminen lepoon ei ole..
esim. lepäily tukien varassa, mm. pakolais touhut ovat järjettömiä, kela-lepo lomia !!
Tarvitaan systeemi joka työllistää tukirahoilla töihin, - miksi sellaista ei ole ?- Anonyymi00033
Työttön kun hakee 4 työpaikkaa joka kuukausi, niin se on ihan turhaa hommaa. Kaikki ta sanoo EI OO.
- Anonyymi00011
Mutta kun se maailma ei pyri niin paskanaamaseni. Pitää saada tuloja jos työllistetetään paskanaamaseni
- Anonyymi00034
Sadisti virkapummit vaan haluaa kiusattavia ja mitä enemmän sitä parempi.
- Anonyymi00012
Vaihtoehto hyödylliselle työnteolle on pakkoseisominen ulkona aidatulla alueella 8 tuntia päivässä.
- Anonyymi00035
OMGGG
- Anonyymi00013
Mitä muuta periaatteellista kivikautta elävä voisi keksiäkään?
- Anonyymi00019
Yksi muuttaja maksaa suomelle n.800 000 euroa elinaikanaan . Tuossa on sen keskimääräinen hinta kun tulot ja menot on otettu huomioon,
kertaa
muutama satatuhatta.
Muistakaapa maksaa korotetuin kustannuksin..- Anonyymi00036
Sanna ei työllistänyt ketään pm aikana. Missä on 50M ???
- Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Sanna ei työllistänyt ketään pm aikana. Missä on 50M ???
Tuossa on Rinteen lainaa 9M.
- Anonyymi00021
Nerokkaan PerKokkare hallituksemme ansiosta kunnat, valtio ja järjestöt eivät saa enää palkata työttömiä työllisyystöihin vaan heidän pitää työllistyä yksityiselle sektorille ja tunnetusti Suomessa on nyt Euroopan suurin työttömyys PersKokkareiden ansiosta!!!
Lisäksi kunnille tämän ansiosta tulee yhteensä miljardien sanktio lasku kun ei voida palkata ketään työllisyystöihin itse tai edes järjestöt palkata,,,- Anonyymi00038
Suomi on niin pieni paskalaännti Euroopassa, että meille riittäisi 1 hyvinvointialue. Kuntien ja valtion osaajat on utopiaa. Molemmilla olen ollut duunissa.
- Anonyymi00022
Työttömyystöissä ei ole kyse oikeasta hyödyllisestä työstä vaan työttömien rankaisemisesta ja ne pikemminkin laitostavat kuin ohjaavat hakeutumaan tuottaviin töihin. Ei turhan työn teettämisestä hyödy valtio tai kunta mitään kuten ei työtönkään. Lisäksi EU kieltää orjatyön teettämisen julkisia hankintoja ohjaa lainsäädäntö.
- Anonyymi00025
TakuuVarmaa PalstaPerseilijän kommentti joka ei koskaan ole ollut edes tutustunut mitä hyödyllistä on tehty työllisyystöinä!!!
PalstaPerseilijäillä oli ennenkin mahdollisuus jäädä makaamaan sohvan nurkkaan lipittämääm keskiketterää ja palstalla inisemään, ei sitä kukaan kieltänyt,,,
Huom. Oli joskus työnjohtajana kunnalla työllisyytöitä johtamassa ja keskiketterää lipittävät PalstaPerseilijä inisijät jäivät nopeastikin kotiin piersekelemään!!! - Anonyymi00045
Anonyymi00025 kirjoitti:
TakuuVarmaa PalstaPerseilijän kommentti joka ei koskaan ole ollut edes tutustunut mitä hyödyllistä on tehty työllisyystöinä!!!
PalstaPerseilijäillä oli ennenkin mahdollisuus jäädä makaamaan sohvan nurkkaan lipittämääm keskiketterää ja palstalla inisemään, ei sitä kukaan kieltänyt,,,
Huom. Oli joskus työnjohtajana kunnalla työllisyytöitä johtamassa ja keskiketterää lipittävät PalstaPerseilijä inisijät jäivät nopeastikin kotiin piersekelemään!!!Ihmeellistä että ne työt kumminkin lopetettiin jos ne niin hyviä ja hyödyllisiä kerta oli.
- Anonyymi00046
Näin on. Copilot:
Miksi työttömillä ei voi teettää julkisia hankintoja sosiaalituen vastineeksi? Tähän on kolme keskeistä syytä:
1. Pakollinen työ sosiaalituen vastineeksi rikkoisi perusoikeuksia.
EU:n perusoikeuskirja ja Euroopan ihmisoikeussopimus kieltävät pakkotyön.
Jos sosiaalietuuden saaminen sidottaisiin siihen, että henkilö tekee työtä julkiselle sektorille, se olisi hyvin lähellä pakkotyötä.
2. Työstä on maksettava työehtojen mukainen palkka.
EU:n ja Suomen työoikeuden mukaan:
- Työstä on maksettava palkka, ei sosiaalitukea.
- Työttömällä teetettävä työ julkiselle sektorille olisi työsuhde, jolloin pitäisi maksaa TES-palkka, vakuutukset, lomakorvaukset jne. Sosiaalituki ei voi korvata palkkaa.
3. Julkiset hankinnat ovat markkinaehtoista toimintaa
Jos kunta tai valtio teettäisi hankintoja työttömillä “ilmaiseksi”:
- Se vääristäisi kilpailua.
- Yritykset eivät voisi kilpailla reilusti.
- Se rikkoisi EU:n hankintadirektiivien periaatteita avoimuudesta ja tasapuolisuudesta.
- Anonyymi00023
Aina voi hakea saikkua...
- Anonyymi00024
"TUSKIN OLET ITSE EDES OLLUT RISUSAVOTASSA"!!!
- Anonyymi00039
Menin duuniin 15v ja ten pääasiassa paskahommia 70 luvulla! Ihan kivaa aikaa nuorelle oli opetella kantapään kautta. 80 luvulla muutin ja aloitin aikuisena opiskelun ja suoritin vikaksi Esimies/Muutosjohtaja koulutuksen.
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
Menin duuniin 15v ja ten pääasiassa paskahommia 70 luvulla! Ihan kivaa aikaa nuorelle oli opetella kantapään kautta. 80 luvulla muutin ja aloitin aikuisena opiskelun ja suoritin vikaksi Esimies/Muutosjohtaja koulutuksen.
Siis tämän ketjun aloittaja... oon.
- Anonyymi00026
Minä en halua! En en en en en!
- Anonyymi00041
Et siis halua rikasta elämää??? Outoa se.
- Anonyymi00027
Itse asiassa kaikilta voitaisiin ottaa palkka pois ja tuilla töitä. Kuka nyt palkkaa tarvitsee?
- Anonyymi00042
2000 luvun päättjien ja hallitusten ja virkapummien toimesta on menettänyt moni rannalle jäänyt henkensä, Suomen motto oli joskus KOTI USKONTO ISÄNMAA - EN OSAA KERTOA KOSKA TÄSTÄ TULI KIROSANA PÄÄTTÄJÄ PUMMEILLE??? OSAATKO SINÄ?
- Anonyymi00047
Kaikki työ, joka verovaroilla rahoitetaan. Ei tue kansantaloutta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217186Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4955333Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1483286Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152631Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t412324Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771242Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681218Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111143