Miksi joulupukki on edelleen valkohipiäinen?
Eletään kuitenkin jo vuotta 2025, joten eiköhän tuo olisi jo korkea aika saada musta joulupukki jokaiseen kotiin Suomeen jouluksi?
Meillä kävi jo tänä jouluna musta joulupukki, koska haluan lapsieni parasta. Ja toki haluan myös näyttää muille, että olen heitä suvaitsevaisempi :)
Eletään kuitenkin jo vuotta 2025, joten eiköhän tuo olisi jo korkea aika saada musta joulupukki jokaiseen kotiin Suomeen jouluksi?
Meillä kävi jo tänä jouluna musta joulupukki, koska haluan lapsieni parasta. Ja toki haluan myös näyttää muille, että olen heitä suvaitsevaisempi :)
Vastaukset 23
Vanhimmat
Entä se punainen nuttu?
Silja Linella taannoin oli siniseen nuttuun pukeutunut pukki. Viikkareilla kelpasi perinteinen punainen.
Pakkasukolla on sininen nuttu jossa tähtiä.
Perinteinen punan tulee siitä, kun Coca Cola joskus käytti Joulupukkia mainoksessaan ja kokiksen väreissä.
Ennen sitä sillä oli joku harmaa turkki...
Tässähän oli kyseessä laivayhtiön värit. Siljalla ei voinut vikinginpunaista nuttua laittaa, kilpailijan väriä.
Hellan lettas sentään. Eix niinku leikkaa et meillä on omat jutut pitäkööt noi omansa
Venäläisillä on siniseen pukeutunut venäläinen pakkasukko ja meillä punaiseen pukeutunut amerikkalainen joulupukki.
Voit tilata matun raiskaamaan lapsia, jos se kerran on joulun sanoma.
Se on selvä että raiskurit hakeutuisi innolla pukkihommiin.
Sehän menisi niin että jos suomessa esiintyisi julkisesti värillinen joulupukki niin PervpPersuPerseilijät siitä pillastuisivat ja rupeaisivat PervoPerseilemään ja Joulupukin maasta tulisi Joulupukilta vakava nootti suomen valtiolle josta johtuen PervoPersuPerseilijät joutuisivat, leikisti katuvina, pyytelemään anteeksi!!!
Kun Mannerheimista tehtiin aikoinaan elokuva, jossa Mannerheimia esitti musta kenialaismies, repivät persut perseensä niin että monilla heistä repeytymä ei ole arpeutunut vieläkään.
Kuka nyt mustaa joulupukkia kestäisi? Meillä oli kova mekkala jo Tiernapojistakin, koska siellä oli yksi murjaanien kuningas! Tiernapojat onkin nyt rasistinen jouluohjelma, jota ei uskalleta enää esittää missään.
Kohta koko joulu on pelkkää rasismia ja vaihdammekin sen ramadamin viettoon.
Muslimit eivät vietä joulua. Olisi vähän niinkuin kulttuurista omimista.
Hirveän suuri ero on muslimien ja juutalaisten tavoilla. Ensinnäkin et juutalaisten tapoja huomaa mitä ne lieneekin, muslimit sylkee tapojaan naamalle.
🧑🏿🎄🎅🏿🤶🏿
USA:ssa on ollut tummaihoisia joulupukkeja vaikka kuinka kauan.
Kyllä, joulupukki voi ehdottomasti olla musta, koska hän on satuhahmo, jonka ulkonäkö perustuu kulttuurisiin perinteisiin eikä biologiseen todellisuuteen, ja monissa maissa onkin nähty erilaisia, myös tummaihoisia joulupukkeja, kuten Ilta-Sanomat kertoo. Joulupukin hahmo on kehittynyt historiallisesta Pyhästä Nikolaoksesta (300-luvun piispa) ja saanut nykyisen, tunnetun muotonsa 1800-luvulla, jolloin hän oli usein harmaa ja vaatimaton ukko, ja Coca-Colan mainokset 1930-luvulla vahvistivat punaisen asun ja valkoisen parran yhdistelmän, mutta tämä on vain yksi tulkinta.
Itse asiassa joulupukin esikuva Pyhä Nikolaos Ihmeidentekijä oli syntyjään, nykyisen Turkin alueella sijaitsevan, Lyykian tummahipiäinen kreikkalaistunut arabi!!!
Mistäs tuon Nikolauksen arabisyntyisyyden tempaisit. kristitty oli kuitenkin alusta loppuun. Joulupukin esikuva oli suomalainen pelottava kekripukki harmaanuttuineen ja sarvipäineen. Sanoi että tuleeko kestiä vai säretäänkö uuni. Siitä siirryttiin melko suoraan kokispukkiin.
Siihen aikaan ei vielä ollut islaminuskoa ja arabit olivat joko kristittyjä tai palvoivat esi-isiänsä.
Kyllä smurffeissakin on yhä.
Vai kävi teillä musta pukki..tarkkaile vaimosi mahaa seuraavat kuukaudet :)
Miksi kaiken pitää olla mustaa? Huomattava osa on vielä valkoisiakin vaikka väjemmistöä onkin. Ja perinne on valkoisten.
Mutta silloin joulupukin pitäisi tulla Ambomaasta kiraffilla. Tarinaa ei voi muuttaa muuttamatta koko tarinaa.