1000 euroa käteen. Hyvä palkka 5 tunnin hommasta. 7 perheessä kävin pukkina. Olen ollut pukkina 20 vuotta joten aika hyvin tuo meni jo muutenkin. Tonni on iso raha työttömälle kun tässä talvella ollut kaikkea kulujakin joten sain tienattua hiukan. Silloin kun aloitin pukkina niin mulla oli 3-4 keikkaa jouluisin ja 7 aika on aika maksimi mitä ehtii käydä.
Tienasin tonnin joulupukkina.
37
327
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kela olla joulupukina joka vuorokaysi.
se huva. - Anonyymi00002
Kelasta saa vajaa 600€/kk eikä tarvitse kuin sivustolla käydä joskin summa pienenee 3% maaliskuusta.
- Anonyymi00006
Kelavankina on demokratioitten selliin eristetty.
- Anonyymi00003
mukuloiden huijaamisesta maksetaan!
Noh, se on nykymaailmaa se(kin).
Nauti huijauksestasi sitten ja nyt.- Anonyymi00009
Ja varmaan huijaa verottajaa.
- Anonyymi00015
Anonyymi00009 kirjoitti:
Ja varmaan huijaa verottajaa.
Pukki keikoista ei tarvi maksaa veroa.
- Anonyymi00004
1500 € tulee Kela-kuivaa rahnoo lapaseen joka kuukausi.
t. tonttu + puoli - Anonyymi00005
Onkohan kukaan kokeillut paljonko tienaisi joulumuorina? Joulupukin homma on vain miehille tienausmahdollisuus. Voisi mennä vaikka pareittain pukki ja muori yhdessä. Ehkä pari tonttua vielä mukaan.
- Anonyymi00007
Moni pukin hommissakin on kivunnut setelipaikkaa kohti,ammattitaidon alkeita vaatii joka alalalla
- Anonyymi00008
Ei aloittaja mitään pukkina ollut vaan satuilee ja haaveilee notkuvana työttömänä.Valetta muutenkin kun joulpukki on korvatunturilla.
- Anonyymi00011
Mutta sieltä Savukoskelta joulupukki lentää koko Suomeen lentokoneella lahjoja jakamaan.
- Anonyymi00010
Heh aloittaja luulee että 140eur joku maksais pukinkäynnistä.Työttömät haaveilee mitä he mukamas tekisivät ja pohdinta kaljapäiten.
- Anonyymi00012
Varmaan samat perheet asiakkaina jotka kesällä maksoivat pukille 50€ nurmikon parturoinnista.
- Anonyymi00013
Ja kalastajalle 30eur kg ahvenfileestä elikä ylihintaa.
- Anonyymi00014
Kyllä meillä pizzapoika ehtii hoidella pukinhommat
- Anonyymi00017
1000€ 7 eläkeläisgayparin kassien tyhjentämisestä. Ja tietenkin savossa?
- Anonyymi00018
Joulupukin saama korvaus on veronalaista ansiotuloa (työkorvaus).
Tarkista veroilmoitus, kun saat sen keväällä. Jos siinä ei ole tietoja maksetusta korvauksesta, ilmoita työkorvaus veroilmoituksessa.
Voit ilmoittaa veroilmoituksessa myös työkorvaukseen kohdistuvat vähennykset, esimerkiksi matkakulut (omalla autolla 0,27 €/km vuonna 2025) ja asusteiden kustannukset.
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/verokortti-ja-veroilmoitus/tulot/ansiotulot/joulupukin-verotus/ - Anonyymi00019
No kylläpä on katkeria kommentteja. Hyvä jobi tuo pukin homma on. Meilläkin oli lapset kolmesta perheestä, maksettiin pukille 150e. Pukkia haan lapset odottaa ja jännittää. Ei tuo mikään helpoimmasta päästä ole tehdä, pitää kiertää autolla monessa paikassa hiostavissa pukin vaatteissa ja keksiä lapsille viihdykettä tuollainen veteraani kuin aloittajakin on, pukin hommat hoituu varmaan sujuvasti. Muistan jo 35 vuotta sitten, kun lapseni olivat pieniä, pukille maksettiin vähintään 50 markkaa käynniltä. Pukki kiersi 10-15 paikkaa jouluaattona.
- Anonyymi00025
Mikä auto mukamas köyhällä on täh.
- Anonyymi00039
Anonyymi00025 kirjoitti:
Mikä auto mukamas köyhällä on täh.
Ei kukaan väittänyt, että pukki olisi köyhä. Pukkina oli ystävän poika, jolla uudenkarhea bemari, työsuhde pakettiauto, ja oma pakettimersu, jolla ajelee, kun tekee sivutoimisia putkiremontteja oman sivutoimisen firmansa nimiin sen verran, kun ehtii ja viitsii.
- Anonyymi00024
Mitä sinäkin maksat toimeentulotuesta pukille jonkun 150eur heko heko.Kyllä huomaan justiin tällä palstalla että ihmisillä realiteetit hukassa niin koittakaa nyt edes siellä kuntouttavassa työtoiminnassa käydä. Pukille apulaisiksi sopisitte ja tuosta sais makaronipussin.
- Anonyymi00026
Kauan se kesti mutta pääsit nuppivikainen tykyeläkeläinen pieraisemaan ketjuun totun&makaronin..
- Anonyymi00037
En kyllä sanonut, että olisin toimeentulotuesta maksanut pukin palkkion. Kaikki perheseeni kuuluvat aikuiset ovat työelämässä, joten tuo 150e on meille pikkuraha kerättynä 5 perheeltä.
- Anonyymi00027
Kyllä varmaan ketuttaa kun nuppivikaisella 2700eur nettoeläke kk.Hopi hopi menkääs työtoimintaan.
- Anonyymi00028
Tontuille makaronipussi kun ollut pukin apulainen.Päihdeongelmainen ei pysty oleen edes tonttuna.
- Anonyymi00029
Ja kun täällä oikein toitottaa, että tienaa työttömänä pukkina, niin pian lähtee työttömyyskorvaus tai toimeentulotuki alta tai tulee karenssia. Kannattaa pitää kynttilä vakan alla näissä asioissa!
- Anonyymi00030
Mä en lähtis pukiksi nöyryyttämään itteäni! E!
Humalaisia kaikkialla, lapset hiplaa kännyköitä ja vanhemmat tuiterissa/ aineissa.
Naapurin Kela-Sirpalla kävin ja olen vieläkin täällä syömässä ja makoilemassa.
Auttaa mua kela asioissa ja varpaankynsien leikkuussa.
-Kela leikattu- Anonyymi00031
Voisin leikata eläkeläisten varpaankynnet viikatteella hyvinki kohtuullista korvausta vastaan..
Kioskipölvästi, Itäsuomil - Anonyymi00038
Anonyymi00031 kirjoitti:
Voisin leikata eläkeläisten varpaankynnet viikatteella hyvinki kohtuullista korvausta vastaan..
Kioskipölvästi, ItäsuomilVoi lähtee tossa viikatteella heiluessa vahingossa varpaat ja pahimmassa tapauksessa jalkaterätkin, 🤣
- Anonyymi00032
Erinomainen asia! Aikanna meillä käyneet pukit olivat tuttuja ja tyyväisiä Toisen tyyppiseen korvaukseen muuta asia on hieno. Vahinko vain, että mahdolisuus on vain kerran vuodessa.
- Anonyymi00033
Hävisin LAHJAT!
jaa mikkä lahjat?
No ÄLYNLAHJAT!
-kuntoutus hakeutuja - Ala-savo - Anonyymi00034
Minäkin Kävin . Otto Poika Meriltä
- Anonyymi00035
0 € vinkki.
Kun ei liiku lainkaan niin säästää paljon vispaamalla eestaas.
jaa yhellä nakilla?
NI. - Anonyymi00036
Työtön luulee että saa pukin hommista 1000eur ja marjojen myynnillä sai varm 8000eur sitten kaloja ylihintaan 6000eur.Haaveita vaan kun ei pääse sieltä sohvalta ja kaljatölkki kädessä.
- Anonyymi00040
Kyllä pukille maksetaan 150 euroakin. Olin joskus pukkina mutta en nyt pariin vuoteen ole ollut. Minun veljellä on lapsia 2 joten olin siellä pukkina ja sitten serkullani on lapsi joten olen sielläkin ollut. Nyt ne lapset on niin isoja ettei ne pukkiin usko enää.
- Anonyymi00041
Itse saan 300eur joka paikassa missä pukkina tänä vuonna oli 10 paikkaa. Marjojen myynnistä sain 17 000eur kun oli marjastusaika.
- Anonyymi00042
Minä en saanut muuta lahjaa kuin kevalta 2700€ nuppivikaeläkkeen puhtaana likaiseen käteen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061