Somaliasta eronnut Somalimaa sai siis Israelin siunauksen. Somalianhan Israel on tunnustanut jo vuosikymmenet sitten. Mitä sanoo tähän lahkolaispersu? Molemmat Somaliathan ovat islamilaisvaltioita.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011715320.html
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011715320.html
Vastaukset 24
Vanhimmat
No eipä ihme että siellä elämä on yhtä sotaa.
Somalimaassa, joka on Somalian pohjoisosassa, taitaa olla huomattavasti rauhallisempaa kiin muualla Somaliassa(?)
Israel myöntää kaikki kunnon maat missä ei terroristit hypi silmille.
Somalimaan sunnimuslimit ovat persuille niitä parempia sunnimuslimeja :D
Sinulle kelpaa kaikki, kun otat ilmaisseksi poskeen matuilta.
Vaan milloinka Israel tunnustaa Palestiinan valtion olemassaolon.
Ensinnäkään sellaista valtiota ei ole olemassa, toiseksi Somalimaa on ollut valtio jo 60 luvulta lähtien ja Israel suvereenina valtiona päätti tunnustaa toisen suvereenin valtion jota muut eivät ole uskaltaneet tunnustaa, kolmanneksi Somalimaa ei terrorisoi naapurivaltioita, ne palestiinalaiset uhoavat murhaavansa jokaisen juutalaisen ja pyyhkivänsä Israelin kartalta jonka he demonstroi 07.10.2023 jonka jälkeen he joko pystyttävät kalifaattinsa Israelin paikalle tai liittävät Israelin valtion alueen Jordaniaan joka on realistisempi vaihtoehto.
"The truth is that Jordan is Palestine and Palestine is Jordan"
King Hussein I of Jordan in a newspaper interview November 26.1981.
Somalimaa ei ole valtio. Somalia on. Somalia on siis jakautumassa kahtia ja toisen, uuden osan nimi on Somalimaa.
Ottaisit edes perusteet selville asiasta josta puhut.
Britannia lupasi Ensimmäisen maailmansodan aikana Palestiinan valtion synnyn jos liittoutuvat Britannian kanssa. Milloinka britit lunastavat lupauksensa vai oliko kyseessä vain "herrasmiehen " sana.
Britannialla ei ole nykyään muita siirtomaita kuin Gibraltar.
Somalimaa on suvereeni itsenäinen valtio jo vuodesta 1960, sillä on oma rahayksikkö, hallitus, omat puolustusvoimat. Somalia saattaa olla jakautumassa kahtia mutta se ei ole Somalimaan ongelma sen enempää kuin Suomenkaan.
Suomella pitäisi olla nyt ryhtiä ja selkärankaa tunnustaa Somalimaa ja solmia diplomaattisuhteet sen kanssa. Tässä perusteet.
Ei se Valestiina siitä Israelin tunnustuksesta ole kiinni. Vaan siitä että se on terroristien hallinnoiva terroristipesäke joka tähtää Israelin kansanmurhaan. Somalimaa ainakin oman ilmoituksensa mukaan pyrkii demokratiaan.
Korjaus: Somalimaa on suvereeni itsenäinen valtio jo vuodesta 1991.
Ne palestiinalaiset sanoivat ehdottoman ein kaikille palestiinavaltion ehdotuksille jo vuodesta 1937 lähtien koska ne kaikki olivat ns kahdenvaltion malleja, israelilaiset hyväksyivät niistä jokaisen. Tämä johtuu islamilaisesta eskatologiasta, heidän messiaansa al-Mahdi voi ilmestyä vain ja ainoastaan islamilaisesta palestiinasta, siis Israelin valtion alueesta, vaihtoehtoja ei ole.
Nämä palestiinalaiset ovat 'vapauttaneet palestiinaa' sen sata vuotta eikä loppua näy, ei, vaikka niin natsit kuin kommunistit ja sosiaalidemokraatit ovat urakassa talkoissa. Israel on ja pysyy juutalaisena kotimaana, joku muu valtio olisi jo lakannut olemasta joten kyseessä on henkimaailman juttu. Palestiinalaisten jumala Allah on ehkä iso ja lihava jonka komennossa palestiinalaiset ovat.
Israelin Jumala on luvannut ko. maan juutalaisille ja sen minkä Hän lupaa, sen Hän myös pitää joten islamin jumala Allah ei ole sama jumala kuin Israelin Jumala. Allah ei siis pysty pitämään lupauksiaan, koska hänen on voitettava Israelin ja kristittyjen Jumala lunastaakseen lupauksensa. Itse asiassa Allah on jo hävinnyt sodan ja hän on menossa Helvettiin ja hänen mukanaan kaikki ne ihmiset jotka häntä seuraavat ja palvovat.
Ehkä palestiinalaiset taipuvat sittenkin vielä kompromissiin ja luopuvat juutalaisten kansanmurhasta ja Israelin pyyhkimisestä kartalta ja hyväksyvät tarjotun palestiinan sekä rauhan Israelin kanssa joka on hudna eli petos jonka Israel hyväksyy. Ratkaisevaan rooliin nousee juutalainen rabbi joka neuvottelee imaamien ja ajatollahien kanssa tilapäisen rauhan ja saa aikaan että Israel laskee aseensa. Muslimit hierovat käsiään että pian Israel lakkaa olemasta kun juutalaiset alkavat luottamaan solmittuun rauhan sopimukseen muslimien kanssa. Se saattaa ottaa muutaman vuoden kun muslimit eivät oireile vaan ovat ystävällisiä juutalaisille niinkin paljon että juutalaisten Kolmas Temppeli saa rakennus luvan.
Somalimaa on paljon enemmän valtio kuin Palestiina, jonka perustaminen on vasta suunnitteilla.
Suomi on toinen valtio maailmassa joka tunnustaa itsenäisen Somalimaan ja solmii diplomaatti suhteet sen kanssa, mitään juridista eikä poliittista estettä ei siihen ole.
Mitenkään erityisemmin kantaa ottamatta tähän asiaan on kuitenkin pakko kysyä onko Somalian ja Somalimaan somaleilla eroa? Ovatko samanlaisia kulttuurinrikastajia mitä tänne lennätetään?
Somalimaahan voi palata turvallisesti, Somaliassa on klaani ja mitä lie tappeluja aina vain. Suomen somalit on hiljaa kumpaan kuuluvat, täällä on joka tapauksessa parempaa. Näin sikäli kuin niukasta uutisoinnista saa selvää.
Voidaan kysellä lisää: onko eroa on briteillä, jenkeillä, ausseilla ja kanoilla noin niinku etnisesti aatellen?
Oletus. Onko Israel nimissä,VALE VALTIOTA tai maata edes olemassa? Ei enää eikä tule koskaan olemaan. Huuhaa hah.,
Palestiina on ollut ja on. Vanhan maailman valheet paljastunut..
Höyniin koskee ja se ihan oikein hah hah
Eipä ole sitä väitettyä suomalaisvaltiotakaan olemassa missään, vain petoksella ja valheilla saatu kartalle Venäjän alueelle joka pian korjautuu ja se on ihan oikein ha .. hah ... bruahhaaahhaaahhaaa.
Somalimaa käsittää entisen brittiläisen Somalimaan alueen, sen asukasluku on arviolta 4,2 miljoonaa (2020) ja maan pääkaupunki on Hargeisa (noin 1,2 mil. asukasta, 2019). Somalimaa on demokraattinen, presidenttijohtoinen tasavalta ja maassa vallitsee monipuoluejärjestelmä.
Somalimaa ei siis ole osa Somaliaa, kuten ei Ukrainakaan ole osa Venäjää. Joten Suomen poliittisella johdolla ei pitäisi olla ongelma tunnustaa Somalimaa kuten ei Ukrainan tunustamisessakaan ollut.
Somalimaa on pohjoisessa käsin somaliasta, ja siellä on ollut aina rauhallisempaa, kuin itse somaliassa. Somalimaassa on eri klaanit, kuin siis eteläisessä somaliassa. Moni suomen somali on somalimaasta, ja tietenkin myös on myös somaliasta. Hargeisa on somalimaan pääkaupunki. Somalimaan presidentti on Suomen somali. Somaliassa ja somali maassa on eri klaanit, ja somalimaahan on moni somali muuttanutkin suomesta käsin. Somalimaa on rauhallisempi, ja vauraampi paikka, kuin somalia muuten ajateltuna.
mm. Pauli Vahtera on kirjoittanut artikkelin somali valtiona.
Kultainen maa elokuva kertoo suomen somalista Mustafe Hassanista, kuinka hän palaa nimenomaan somalimaahan. Hyvä elokuva katsottavaksi kaikille.