USKOKAA NYT: JOS EI ALA PYHITTÄÄN SAPATTI-LAUANTAITA, NIIN ELÄÄ SYNNISSÄ

Anonyymi-ap

Otsikossahan tää sitten on. Oikein sydämeen sattuu, kun suurin osa Suomenkin uskovista ja myös helluntailaisista ei halua viettää sapattia sinä päivänä, eli lauantaina, mikä on todellinen Jumalan säätämä pyhäpäivä. Tai oikeastaan raamatullisesti vuorokausi, joka alkaa perjantain auringonlaskusta ja päättyy lauantain auringonlaskuun.
Miksi tää sattuu sydämeen? Siksi, että ne jotka näin tekee, elävät synnissä, ja synnintekijäthän ei sitten pääse taivaaseen. Jeesus sanoi yhdessä vertauksessaan, että viimeisenä päivänä monet sellaisetki, jotka ovat tehneet hänen nimessään suuria ihmeitä, suljetaan Taivaan porttien ulkopuolelle. Jeesus nimittää näitä laittomuuden(eli synnin) tekijöiksi. Synti on Jumalan lain, mm.10 käskyn rikkomista, ja myös sitä jos ei pyhitä sapattilauantaita. Miksi 10 käskystä 9 olisi voimassa, ja yksi ei olisi voimassa. Tällainen opetus, jota monet helluntaijulistajatkin opettaa, on ihmisten eksyttämistä. Jeesus vuorisaarnassaan, Matt.5:17-21, opetti että Hän ei tullut lakia kumoamaan, eikä siitä katoa(eikä siis edes muutukaan )yksikään kirjain tai piirto. Eli siis sapattikäskykin pysyy samana.
Jotkut valitsevat sapattilauantain asemesta sunnuntain tai jotkut minkätahansa päivän.....tällainen on syntiä....Jumalan lakia ei saa muuttaa. Ilmestyskirjan peto, paavillinen katolinen kirkko, on muuttanut sapatin lauantailta sunnuntaiksi 300-luvun alussa. Se on ollut rikollinen teko, aivan majesteettirikos. Jotkut menevät vieläkin pidemmälle, niin että hylkäävät sapattikäskyn kokonaan, eivätkä vietä pyhää ollenkaan. Se on myös syntiä.
Harmittaa vaan, että kun helluntailaisissa ja muissakin seurakunnissa on paljon vilpittömiä ihmisiä, jotka haluisivat päästä Taivaaseen ja Ikuiseen Elämään. Ja sehän on jotain tosi upeeta. Niin on suuri vaara, ja hyvin todennäköistä, jos eivät tee parannusta, kun eivät pyhitä sapatinpäivää, että joutuvat lopulta helvettiin. Helluntailaisissa ja monissa muissakin suunnissa vaikuttaa nykyään myös sapatti-lauantaita pyhittäviä suuntia, mm. seitsemännen päivän helluntailiike, seitsemännen päivän baptistiliike yms. puhumattakaan sitten seitsemännen päivän adventtiliikkeestä, jotka taitaa kaikki viettää sapattilauantaita, samoin messiaaniset juutalaiset. Kannattais siis ottaa heistä esimerkkiä, ja tehdä parannus tässäkin asiassa ja alkaa pyhittään raamatullista lepopäivää. Taivas on parempi paikka kuin helvetti.

9

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Room. 14:
      1 Heikkouskoista hoivatkaa, rupeamatta väittelemään mielipiteistä.
      2 Toinen uskoo saavansa syödä kaikkea, mutta toinen, joka on heikko, syö vihanneksia.
      3 Joka syö, älköön halveksiko sitä, joka ei syö; ja joka ei syö, älköön tuomitko sitä, joka syö, sillä Jumala on ottanut hänet hoivaansa.
      4 Mikä sinä olet tuomitsemaan toisen palvelijaa? Oman isäntänsä edessä hän seisoo tai kaatuu; mutta hän on pysyvä pystyssä, sillä Herra on voimallinen hänet pystyssä pitämään.
      5 Toinen pitää yhden päivän toista parempana, toinen pitää kaikki päivät yhtä hyvinä; kukin olkoon omassa mielessään täysin varma.
      6 Joka valikoi päiviä, se valikoi Herran tähden; ja joka syö, se syö Herran tähden, sillä hän kiittää Jumalaa; ja joka ei syö, se on Herran tähden syömättä ja kiittää Jumalaa.
      7 Sillä ei kukaan meistä elä itsellensä, eikä kukaan kuole itsellensä.
      8 Jos me elämme, niin elämme Herralle, ja jos kuolemme, niin kuolemme Herralle. Sentähden, elimmepä tai kuolimme, niin me olemme Herran omat.
      9 Sillä sitä varten Kristus kuoli ja heräsi eloon, että hän olisi sekä kuolleitten että elävien Herra.
      10 Mutta sinä, minkätähden sinä tuomitset veljeäsi? Taikka sinä toinen, minkätähden sinä halveksit veljeäsi? Sillä kaikki meidät asetetaan Jumalan tuomioistuimen eteen.
      11 Sillä kirjoitettu on: "Niin totta kuin minä elän, sanoo Herra, minun edessäni pitää jokaisen polven notkistuman ja jokaisen kielen ylistämän Jumalaa".
      12 Niin on siis meidän jokaisen tehtävä Jumalalle tili itsestämme.
      13 Älkäämme siis enää toisiamme tuomitko, vaan päättäkää pikemmin olla panematta veljenne eteen loukkauskiveä tai langetusta.
      14 Minä tiedän ja olen varma Herrassa Jeesuksessa, ettei mikään ole epäpyhää itsessään; vaan ainoastaan sille, joka pitää jotakin epäpyhänä, sille se on epäpyhää.

    • Anonyymi00002

      nyt "hyvä" ystävä, onko päälläsi vain oikeaa pellava kangasta? (Jos on MISTÄ sen olet saanut???)

      3. Moos. 19:19

      Noudattakaa minun käskyjäni. Älä anna karjassasi kahden erilaisen eläimen pariutua, älä kylvä peltoosi kahdenlaista siementä, älköönkä kahdenlaisista langoista kudottua vaatetta tulko yllesi.

      3. Moos. 19:19

      Noudattakaa minun käskyjäni.
      älköönkä kahdenlaisista langoista kudottua vaatetta tulko yllesi.

      Katso ettet vain elä synnissä ja kaikkinaisessa pahuudessa!!!

      Jumala olkoon sinulle, syntinen armollinen!

    • Anonyymi00003

      Sä miksi aloitit!

    • Anonyymi00004

      Mites adv/jeh t. viettävät tämän kristittyjen lepopäivän.

      • Anonyymi00005

        Mikä päivä on kristittyjen lepopäivä ?


    • Anonyymi00006

      KUULEPPAS ALOITTAJA?!.

      Miten selität "kolmen enkelin opin" ja kuvittelet itse pääseväsi taivaaseen?

      Te advarit hyppäätte Ruotsinlaivoilla ryyppäämässä ja harjoittamassa haureutta jatkuvasti,samoin harrastatte lahkossanne homoseksuaalisuuden syntejänne,juotte viiniä ja päihtymiseenne saakka.

      Ei oikein keatä päivänvaloa lauantainne harhasapatti.

      • Anonyymi00008

        Näin on kirjoitettu Raamatussa: Löytäneekö Jeesus uskoa maan päältä kun tulee toisen kerran.

        Portti on ahdas ja tie kaita. Harvat ovat ne, jotka sen tien löytävät.

        1234567---


    • Anonyymi00007

      Juutalaisella Israelilla on Lähi-Idässä sunnuntaisin sapatti.

      • Anonyymi00009

        Sunnuntai ei ole sapatti. Sunnuntai on viikon ensimmäinen työpäivä.

        1234567---


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      28
      3119
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      54
      2567
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      41
      2361
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1328
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      301
      1251
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1006
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      972
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      79
      938
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      848
    Aihe