Helsingin Sanomat täräytti upean joulusadun, jossa haetaan sympatiaa ja sääliä kehitysmaista tulleille ns. taksikuskeille. Heille Rovaniemen taksitolpat olivat pettymys.
Tarina kertoo kahdesta ”taksikuskista”, irakiaanosta ja pakistaniaanosta, mutta artikkelissa viitataan muihinkin taksikuskeihin. Yhteistä heille kehitysmaalaisuuden lisäksi on se, että he kuvittelevat Rovaniemen joulusesongin sellaiseksi, että sinne mahtuu muutama kehitysmaista tullut ukkelikin vuolemaan kultaa taksikuskin hommissa.
Mutta voi voi, homma ei menekään kuten pitäisi. Ensinnäkin VR:n rasistiset konduktöörit kuuluttavat junissa ennen Rovaniemelle saapumista, että kannattaa käyttää paikallisia hyvämaineisia taksifirmoja ja vieläpä rasistisesti kertovat paljonko taksimatka juna-asemalta keskustaan suurin piirtein maksaa. Eli parikymppiä, jotta kehitysmaalaiset eivät pääse kusettamaan turisteja moninkertaisilla hinnoilla. Eikä siinä vielä kaikki, varoitukset kuulutetaan useilla ulkomaan kielillä.
Perseilevät taksikuskit kuriin Lapissa
1
66
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hyvää mainosta Rovaniemelle ja Lapille ylipäätään. Toki lentoasemat ja hotellit eivät enää soittele asiakkailleen kehitysmaalaisia taksikuskeja, mutta miksi heitä vielä päästetään juna-asemalle? Ulkomaalaisia turisteja vastassa on Suomea, Englantia ja mitään kieltä osaamattomat terroristin näköiset taksikuskit, jotka eivät tiedä kaupungista ja Lapista yhtään mitään. He eivät tunne kulttuuria eivätkä kaupungin karttaa, jotta osaisivat ajaa korttelin ympäri ilman GPS:ää.
Kun tähän asti pohjoisen taksikuskit on tunnettu rehellisyyden perikuvana, niin mikä idea ylipäätään on päästää ajomarkkinoille ja vieläpä joulusesonkiin kuskeja, jotka kusettavat asiakkaita kaikilla mahdollisilla tavoilla ja asiakkaan seksuaalisen ahdistelun riski kasvaa 100 %.
Ja kun ennen vanhaan taksikuskeja pidettiin autoja huoltavina maantien ammattilaisina, niin nykyään jokaisessa suuremmassa kaupungissa asuva autoilija ja jalankulkija osaa varoa takseja, sillä ihmiset tietävät, että nykykuskit eivät osaa liikennesääntöjä eivätkä ajaa autoa.
Rovaniemen kirjeenvaihtajan mukaan paikallisten taksikuskien pääpuheenaihe numero yksi on perseilevät etelästä tulleet kehitysmaataksikuskit. Niiden toilailuista riittää jokaiselle tauolle puhuttavaa ja uusia tapahtumia tulee jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217286Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5045439Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513355Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162651Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t502358Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153