Jeesusta kuoli ristillä, ei paalussa.

Anonyymi-ap

Näin se vain on.
Jehovan todistajat sivuuttavat kaikki arkeologiset ja historialliset todisteet ristiinnaulitsemisesta ja sitä koskevista eri tavoista. Sen sijaan lahko keskittyy kreikankielisen stauros sanan käännöksen merkityksen pohdiskeluun. Se on surullista miten ihmisille valehdellaan tässäkin asiassa. Oliko vielä perusteena sekin että se on pakanallinen symboli. Eihän Jeesus itse valinnut tapaa miten hän kuolee. Huvittavinta oli se kun Jehovat todistajat lainasivat näkemyksensä puolesta jotain kirjaa joka sekin itse asiassa tuki ristiinnaulitsemista.

12

321

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täytyy olla riuku, koska siinä ei tule ristin tai paalun henken ahtinkgoa, jolloin on vaikeaa ellei mahdotonta laskea Peräilmaa.

    • Anonyymi00001

      "Kristikunnasta", joka terminä on negatiivinen JT-kielessä, pitää erottautua hinnalla millä hyvänsä, vaikka naurettavuuksiin ja valheisiin menisi. Myös ristin pakanallisuuteen vedotaan, vaikka eihän siihen mitään sellaista liitetä.

      Aikoinaan Vartiotorni-lehdessäkin oli kuvio, jossa oli risti ja kruunu. Ristin käytöstä luovuttiin Vartiotorni-seuran toisen presidentin J.F. Rutherfordin aikana.

    • Anonyymi00002

      Ällistyttävästi ehkä, mutta vartiotorniseura on käyttänyt perusteluna ristin kiroamiselleen kirjaa, joka itse asiassa esittää todisteet että Jeesus naulittiin ristille

      Kirja on vanha, ja se käsittelee myös paaluun naulaamista, kirjassa on jopa piirros sellaisesta. Ehkä tuo piirros on innoittanut kirjan käyttöön ?

      Kyseinen kirja on kuitenkin myös Helsingin yliopiston kirjastossa.
      Turunen esittää kirjassaan yksityiskohtaisesti kirjasta todisteet ristille naulitsemiselle.
      Turusen kirja löytyy kirjastosta.

      • Anonyymi00005

        Turunen puhuu soopaa!!
        Raamatussa sanotaan 2 eri kertaa että PAALUUN.
        Paalu on eri kuin risti!!!


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Turunen puhuu soopaa!!
        Raamatussa sanotaan 2 eri kertaa että PAALUUN.
        Paalu on eri kuin risti!!!

        Miksi pelkäät katsoa Turusen kirjasta ?

        Siksikö, että valtakunnansalilla on vanhat vartiotornit määrätty hävitettäviksi ?

        Tiedämme, että voisit kertoa meikäläiselle ja vartiotornien kaupustelukumppanillesi, kuinka Turusen kirja on virheellinen. Jos niin olisi.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Miksi pelkäät katsoa Turusen kirjasta ?

        Siksikö, että valtakunnansalilla on vanhat vartiotornit määrätty hävitettäviksi ?

        Tiedämme, että voisit kertoa meikäläiselle ja vartiotornien kaupustelukumppanillesi, kuinka Turusen kirja on virheellinen. Jos niin olisi.

        Valetta!


    • Anonyymi00003

      Jeesus kuoli kidutuspaalussa tai riippui jossakin. Kukaan ei tiedä millainen se oli koska
      roomalaisilla oli niitä lukemattomia ja kaikki erilaisia.
      Tarkoitus oli kiduttaa ihmistä mahdollisimman kauan kunnes hän kuolee.
      Nopeaan kuolemiseen oli miekka olemssa.
      Ei ole mahdolista että tuhannet "ristiinnaulitut" olisivat olleet yhtä aikaa perinteisissä ristipuissa. Ongelma on siinä että puu ei riittänyt ja se oli kallista. Roomalaisetko
      olisivat investoitneet puuhun, Ei, koska oli puu oli kallista. Toisin sanoen käytettin sitä
      mitä oli saatavilla, vaikkapa vanhaa puuta mihin sai ihmisen ripustaa.

      • Anonyymi00008

        Ristin poikkipuun toi tuomittu mukanaan Golgatalle, kuten Jeesuskin, pystypuu oli pysyvämmin maassa.
        Käsivarret jäivät ensivaiheessa riippumaan tämän pystypuun yläpäähän pujotetun poikkipuun taustapuolelle ja kyynärpäästä taivutettiin kämmenet poikkipuun taustapuolta vasten, ja naulittiin.
        Roomalaisten mielestä tässä oli etuna se ettei tuomittu tukehtunut, kuten olisi käynyt jos hän olisi riippunut käsistään. Vaan nyt hän sai kitua pitkäänkin varoituksena näkijöille Rooman vallan vastustamisesta.
        Tuo oli opittu kokemuksesta. Ristiinnaulitsemisen historian tunnettu alku on persialaisten tapa naulita kasvavan puun rungolle.

        Turusen kirjassa esitetään myös raamatunjakein tuosta Golgatan ristiinnaulitsemisesta, että risti se oli.

        vartiotorniseura, kummajainen kun on, on esittänyt todisteeksi paalusta kirjaa, joka itse asiassa esittää todisteet ristiinnaulitsemisesta.
        Lue tarkemmin Turusesta. Turusen kirja paljastaa yllätyksiä jt:lle.


    • Anonyymi00004

      Jeesus kuoli paalussa, sen todistaa kaikki Raamatut!!!!

      • Anonyymi00009

        OIKEIN!


    • Anonyymi00011

      Jeesus oli PAALUSSA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Lopettakaa valheet!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe